Jump to content

Prava životnog partnera u zajednici koja nije registrirana

Preporučene objave

Poštovani,

Bliska osoba već dugi niz godina živi u izvanbračnoj zajednici, zajedno raspolažu finamcijama, brinu o kućanstvu i djeci iz prethodne zajednice. Međutim, jedan partner je u naletu bijesa digao ruku na drugog partnera i pritom ga izvrijeđao. Ta osoba je trenutno van sebe i radi svoje dobrobiti želi otići od svog partnera iako trenutno nema gdje. Nezaposlena je, traži posao i stan.

Pitanje je sljedeće; kome se obratiti i kako doći do svog dijela imovine (jer je uloženo mnogo novaca, truda i živaca), a zajednica nije registrirana (ima dosta svjedoka koji bi potvrdili navode te osobe ako dođe do sudskog procesa - ako to išta znači). Ta osoba ima zapise s bankovnog računa za pola stvari koje je osobno platila i što je bilo pola-pola. Također želi ostvarivati osobne odnose s mld. djecom s kojom ima vrlo prisan odnos. I da se vrati pola iznosa novaca koje je prvi partner skidao s računa za osobne i zajedničke potrebe dok su oboje bili nezaposleni, a taj novac pripada roditeljima drugog partnera - koji je u ovoj priči oštećen (točnije jednom roditelju koji prima mirovinu pok.supružnika, a glasi na ime oštećenog partnera). Oni međusobno nemaju djece jer oštećeni partner iz priče ima dijagnozu steriliteta kojem je uzrok ogromni stres.

Je li jedini način taj da se zajednica registrira ili se to može tražiti i dobiti preko suda i CZSS? Prijeti li prvom partneru oduzimanje zajedničke skrbi ako se nasilje i vrijeđanje prijave na CZSS? Partner je relativno dobar roditelj, štoviše, unatoč cijeloj situaciji, moram priznati čak i puno bolji od partnera iz prve zajednice. Nikad nije povrijedio, vrijeđao ili ozlijedio niti bivšeg partnera niti djecu. Dapače, baš suprotno. Ova situacija je produkt sve težih obiteljskih situacija i stresa. Ali tko garantira da se neće ponoviti? Tim više što partner ne želi kod bračnog savjetnika da pronađu zajednički jezik. Iz mog viđenja dobar su tim i od nule su stvorili posao i poboljšali životne uvjete. Zato smo sad svi u šoku, da je od povišenog tona došlo do toga da gurne drugog partnera i vrijeđa ga dok leži na podu i plače. Djeca tu nisu bila i pred njima se inače suzdržavaju. Koliko je meni poznato jer sam vrlo bliska s oboma i poznajem cijelu situaciju. No ta osoba se boji i želi započeti samostalan život, boji se da se ovo ne ponovi jer ako ostane kao da daje do znanja partneru da ima pravo na ponižavanje. Tko jednom digne ruku na osobu koja ti pomogne da se digneš na noge može to opet uraditi, u većini slučajeva je tako po statistikama.

Unaprijed hvala na odgovorima.

Molim bez gnjusnih komentara. Tu smo da pomognemo, ne da dodatno vrijeđamo.

Lijepi pozdrav svima!

Podijeli na drugim stranicama

Na prava izvanbračnog druga se na jednaki način odnose sve odredbe Obiteljskog zakona o bračnoj stečevini, kao i na bračne drugove. Dakle, oko bračne stečevine se prvenstveno valja pokušati dogovoriti, a ako ne ide, onda u zasebnom sudskom postupku.

Pravo viđanja, odnosno održavanja osobnih odnosa s djetetom imaju i druge osobe iz čl. 120. Obiteljskog zakona, koje su dulje vrijeme živjele u obitelji s djetetom, s njim održavale emocionalni odnos i brinule o njemu. Oko toga se može sklopiti sporazum pred centrom za socijalnu skrb, kojim bi se odredili termini i način viđanja. U tom postupku nije nužno navoditi razloge prekida izvanbračne zajednice, jedino konstatirati njezin prekid i tražiti da se zbog razloga iz čl. 120. st. 2. Obiteljskog zakona odredi viđanje. Ako ne bude išlo sporazumno, može se na temelju izvješća CZSS o nemogućnosti postizanja sporazuma pokrenuti izvanparnični postupak u kojem će se tražiti to isto.

Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Slične teme

• objavio ivan792
      Poštovani, pokojni otac je vlastoručnom oporukom ostavio, kako je napisao "sve nekretnine i pokretnine" kćeri, a postoje kao nasljednici još dva sina. Na ostavinsku raspravu će doći i odvjetnik gđe koja se smatra nevjenčanom suprugom i nasljednicom. Vrijednost nepokretne imovine je cca 400 000 eura.
      Oporučna nasljednica želi se u korist braće odreći nekih udjela u nekretninama. Jednom bratu nudi 1/6 kuće (koja ima 270m2 + podrum s bazenom i garažu), a drugom za pola više od toga i pola garaže. Pod uvjetom da pristanu, vodit će parnicu s nevjenčanom suprugom pokojnoga oca.
      1. Je li moguće na ostavini tako što napraviti, tj. odreći se u korist braće, ako jedan od potencijalnih nasljednika pokreće parnicu (nevjenčana supruga?) protiv oporučne nasljednice?
      Također, kuća u kojoj se nude udjeli nije etažirana pa bi podjela bila stvar dogovora, a ne zna se hoće li nevjenčana supruga tražiti udio (na ime nužnog dijela). 
      2. Treba li  brat, kojemu se nudi 1/6 neetažirane kuće zatražiti nužni dio na ostavini? Znači li to, ako sestra pristane na nužni dio, automatsko uknjižavanje na 1/8 nasljedstva (na svim nekretninama) ili se namirenje nužnog dijela dogovara s oporučnom nasljednicom na nekom dogovorenom dijelu (nekretnini, pokretnini ) . 
      S obzirom na to da je ostavinska rasprava za dva dana, molim vas hitan odgovor! 

• objavio Daljinski
      Poštovani,
      trebao bi preporuku za advokata vezano uz plaćanje alimentacije i raskid izvanbračne zajednice na području Zagreba.
      mail: duplir@gmail.com
      Hvala unaprijed.
    • objavio acero
      Pozdrav,
      bivša me lažno prijavila za obiteljsko nasilje, imam nepravomoćnu oslobađajuću presudu, žalila se mada nema pravo žalbe ali se žalila i Policija, u Policiji su mi rekli da se po "defaultu" žale na sve oslobađajuće presude.
      Prije i nakon nepravomoćne presude u dopisima CZSS-u (dakle pisani trag) kao i verbalno u CZSS-u i u dopisima sudu za imovinsku parnicu naziva me "obiteljskim nasilnikom", isto govori i našoj djeci.
      Odvjetnica mi je rekla da je to za tužbu za klevetu ali ona bi pričekala pravomoćnu presudu.
      Koje je Vaše mišljenje, čekati pravomoćnu presudu ili ne, šta je sa eventualnom zastarom, od kada teče zastarni rok?
      Hvala
    • objavio frpat
      Poštovani,
      tražim odvjetnika za savjetovanje i za daljenje vođenje predmeta.
      Ukratko u situaciji:
      Imam jedno i po godisnje djete s osobom (mađarska manjina u hrvatskoj, hrvatska manjina u madarskoj) koja razumijem hrvatski, radi  u Zagrebu ima svoj stan. Živimo odvojetno (zajedno nije islo), na razne nacine se pokusavam dogovoriti za videnje sina ali ne ide kako spada (ovisi o danu i njenoj volji). Trenutno smo na socijalnoj i pokusavamo postici dogovor prije suda koji je zakazan 10.1.2019. godine. Na sudu trazi puno skrbnistvo i prisilu da potpisem papire za djete da ima i madarsko drzavljanstvo tako da moze nesmetano udaljiti djete od mene maksimalno. 
      Kako ne popustam pod nekim stvarima redobito me javno vrijeda i proziva, pise neistinite na FB o meni javno te bi se usudio reci da regrutira ljude da sire los glas o meni i da me javno osuduju (iako me ti ljudi ne poznaju); to se desavalo jos i prije u veljaci, pa onda u svibnju i sada opet. 
      Imam njene ispade u porukama di me optuzuje  i di me naziva kriminalcem i narkomanom s tim da nemam veze ni sa jednim a ni sa drugim, u porukama imam di mi se prijeti Mađarima i drugim ljudima koji ce me "nauciti pameti" da je moram slosati s tim da ce im ona to platiti. 
      Isto tako imam poruke di me vrijeđa i ucjenjuje djetetom, novcima i drugim stvarima. 

To sam sve trpio do sinoc (31.9.2018.) kada nije javno me opet prozivala za otmicu djeteta (cista obmana javnosti jer ne mogu oteti svoje djete jer imamo ista prava kao roditelj), prijetnje, i izlaganje djetetu opasnostima (sve su to lazi koje mogu konkretno dokazati kao sto sam dokazao kad me prijavila policiji za nepostojece obiteljsko nasilje).
      Zelim na dodati do ona meni ne daje djete da vidam (ne znam s kojim pravom dok socijalna nisa ne poduzima po tom pitanju i daju nam  termine svaki treci tjedan), mjenja dane kada ga mogu vidati, di pod kojim uvjetima (s tim da opet ovisi kakve je one volje) iako djete me obozava i svaki put kad me vidi zeli mi u ruke i zeli da se igram s njim. Ona kada ima neki posao da radi ona javno zica ekipu ko ce joj cuvati dijete vrijedajuci mene usput i dok meni ona brani da vidam djete.

Tražim odvjhetnika za savjetovanje i daljnje postupanje s tim da ima u obziru da nisam financijski jak, odnosno da nemam bas novaca i da sam spreman na razne dogovore u slucaju da se pokrene postupak trazenja ostete od majke moga sina za klevetu, ucjenu, prijetnju smrcu i ostalo sto imam sve na mobitelu. 

Nadam se brzom odgovoru, 

Srdačan pozdrav,
      Franjo
  • Temu posjetio   0 korisnika

No registered users viewing this page.

• Online korisnici

• Napravi novi...