Jump to content

Gradnja kuće i udaljenost od dalekovoda


david1312

Preporučene objave

Pozdrav! 

Htio bih graditi kuću na zemljištu koje je dimenzija 30x20 metara. Uz ovih 20metara ide put a iznad puta su žice od dalekovoda koji je udaljen 10ak metara od ruba zemljišta.

Zanima me na kojoj udaljenosti mogu graditi? Koliko kuća mora biti udaljena od međe/puta iznad kojeg idu žice od dalekovoda. Također, mora li biti udaljena i od stupa dalekovoda, ili samo od točke okomite osi žica od dalekovoda?

Moja je pretpostavka: ako se od svake međe moram udaljiti 3 metra (od susjeda), a od ove iznad koje ide dalekovod 5 metara, onda mi ostane 22x14 metara na kojima bih mogao graditi? (Inače, plan mi je graditi kuću 10x10 metara)..

Može li mi to sve na općini napisati na lokacijskoj informaciji (to je pretpostavljam službeni dokument?).

Hvala unaprijed na odgovoru.

p.s. pomoglo bi također i ako biste mi naveli zakon gdje točno mogu pogledati što piše za udaljenost..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , david1312 je napisao:

Pozdrav! 

Htio bih graditi kuću na zemljištu koje je dimenzija 30x20 metara. Uz ovih 20metara ide put a iznad puta su žice od dalekovoda koji je udaljen 10ak metara od ruba zemljišta.

Zanima me na kojoj udaljenosti mogu graditi? Koliko kuća mora biti udaljena od međe/puta iznad kojeg idu žice od dalekovoda. Također, mora li biti udaljena i od stupa dalekovoda, ili samo od točke okomite osi žica od dalekovoda?

Moja je pretpostavka: ako se od svake međe moram udaljiti 3 metra (od susjeda), a od ove iznad koje ide dalekovod 5 metara, onda mi ostane 22x14 metara na kojima bih mogao graditi? (Inače, plan mi je graditi kuću 10x10 metara)..

Može li mi to sve na općini napisati na lokacijskoj informaciji (to je pretpostavljam službeni dokument?).

Hvala unaprijed na odgovoru.

p.s. pomoglo bi također i ako biste mi naveli zakon gdje točno mogu pogledati što piše za udaljenost..

Možda može pisati na lokacijskoj informaciji ali sigurno piše o uvjetima građenja koji se vade prije procesa vađenja građevinske dozvole. Teško je ovako reći jer nemamo uvid u prostorni plan, a to je sve tamo definirano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, BRKICA00 je napisao:

Možda može pisati na lokacijskoj informaciji ali sigurno piše o uvjetima građenja koji se vade prije procesa vađenja građevinske dozvole. Teško je ovako reći jer nemamo uvid u prostorni plan, a to je sve tamo definirano.

Dakle, ne postoji nešto općenito šta se primjenjuje u svim prostornim planovima? Negdje može biti 3 metra, negdje 15? 

Stvar je u tome da umjesto gradnje, mozda idemo i u prodaju. I to je opcija. Pa me neki kupci pitaju za udaljenost od dalekovoda. I traze lokacijsku informaciju!

Ja nisam jos nista pokrenuo tako sa ne znam niti za sebe niti za druge. Zanima me sta tu mogu ocekivati i je li postoji neki zakon gdje mogu procitati??

uređeno: od david1312
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, david1312 je napisao:

je li postoji neki zakon gdje mogu procitati??

Postoji Pravilnik koji je dosta kompliciran za točno određivanje udaljenosti jer zahtjev razne parametre za to, gdje bi vam se točno objasnilo gdje, kako i što se može smjestiti u posebnim uvjetima koje izdaje HOPS i ODS prije ishodovanja građevinske dozvole, kao što je već napisano iznad. Ono što bi ste mogli saznati prije toga sadrže odredbe za provođenje prostornih planova koje na osnovu iznad spomenutog pravilnika određuju općenitu udaljenost tj. zaštitni pojas u kojem nije dozvoljena gradnja (ili je pod nekim uvjetima) koje su u svim PP slične i određuju od zavisnosti o kojem se postojećem dalekovodu radi:

DV 10 kV 15 m

DV 35 kV 30m

DV 110 kV 40 m

DV 220 kV 50 m

...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Spitfire je napisao:

Ono što bi ste mogli saznati prije toga sadrže odredbe za provođenje prostornih planova koje na osnovu iznad spomenutog pravilnika određuju općenitu udaljenost tj. zaštitni pojas u kojem nije dozvoljena gradnja (ili je pod nekim uvjetima) koje su u svim PP slične i određuju od zavisnosti o kojem se postojećem dalekovodu radi:

DV 10 kV 15 m

DV 35 kV 30m

DV 110 kV 40 m

DV 220 kV 50 m

...

Hvala na odgovoru! 

A je li postoji neka mogucnost da prije svih komplikacija (sa geodetom i arhitektom u izradi građevinske dozvole) saznam od HEP-a o tome prostoru? 

Tj. mogu li se nekome uredu/odjelu u HEP-u ili nekome drugome zaduženome u HEP-u (u Splitu inače) obratiti službenim dopisom tako da od njih dobijem službeni papir na kojem piše njihov stav? Tako sa ne poduzimam niša dok od njih ne saznam stanje??

Meni su u gradskom uredu za prostorno planiranje (ili tak nešto) rekli da je to M1 zona, da je građevinska, i da je u uvjetima kao sada moguća izgrađenost od minimalno 30% parcele (uz uvjete 3 metra od susjeda i 5metara od puta) pa do više.

Također, u liniji sa mogućom lokacijom kuće u nizu već postoji nekoliko legaliziranih kuća (valjda im HEP ne bi dao dopusnicu za legalizaciju da nije moguće na toj vertikali na kojoj bi i ja gradio: cca 30ak metara od stupa dalekovoda). 

Ali uglavnom kako da dobijem nešto od HEP-a prije nego krenem u proces sa geodetom i arhitektom, tako da znam na čemu sam, bilo da gradim bilo da prodajem...!

uređeno: od david1312
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , david1312 je napisao:

Nitko ne komentira dalje? :/

Kako od HEP-a dobiti nešto?

Nađite arhitekta koji će poslati HEP-u pitanje o uvjetima građenja. Usput nemojte očekivati odmah odgovor jer ljudi koji daju odgovore na vaša pitanja imaju posao uz ovo i nisu dostupni 24 sata niti mogu odmah dati odgovor jer nisu svi stručnjaci za sva područja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , BRKICA00 je napisao:

Nađite arhitekta koji će poslati HEP-u pitanje o uvjetima građenja. Usput nemojte očekivati odmah odgovor jer ljudi koji daju odgovore na vaša pitanja imaju posao uz ovo i nisu dostupni 24 sata niti mogu odmah dati odgovor jer nisu svi stručnjaci za sva područja.

Hvala na savjetu!

Isprike, nije bilo nametljivo. Vec sam dosta citao ovdje na portalu i trazio pomoc vec ranije, zahvalan sam svima! Ovaj projekt Legalis.hr je fakat jako vrijedan i drago mi je sta ljudi uzmu od svoga vremena da odgovaraju na pitanja! :)

uređeno: od david1312
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovlašteni inženjeri koji projektiraju takve stvari već su dobro upoznati sa ovakvim slučajevima. Temeljem idejnog projekta (opis i grafički prikaz građevine) ili sl. projektant mora zatražiti sukladno zakonu putem upravnog tijela graditeljstva ishođenje posebnih uvjeta u svrhu izrade glavnog projekta. Između ostalih javnopravnih tijela i Hep će u zakonom danom roku (e konferencija) morati se očitovati svojim posebnim uvjetima u kojima će između ostalog biti navedena i udaljenost Vaše građevine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija