Jump to content

Podjela kuće nakon razvoda


šikureca

Preporučene objave

Naišla sam na sličnu temu ali naša situacija je poprilično specifična. Dvadeset i dvije godine braka, četvero djece od kojih dvoje punoljetno, dvoje maloljetno. U braku smo izgradili kuću, odnosno stambenu zgradu sa sedam stambenih jedinica. To je ustvari turistički objekt koji je ujedno i moj posao. Znači obrt je na meni i time se bavim zadnjih nekoliko godina.  Sad dolazimo do problema. Nekretnina je izgrađena prodajom muževog nasljeđa. Jasno mi je da se po zakonu nasljeđe ne dijeli. Mene zanima da li je zakon po tom pitanju takav kakav je ili se gledaju detalji vezani za brak, organizaciju života itd. Stvar je u tome da ja nemam nikakvu vlastitu nekretninu u koju bih mogla otići nakon razvoda, da se radi o sedam stambenih jedinica a ne jednoj obiteljskoj kući, da ja nemam posao osim toga koji radim a vezan je za kuću, a trenutno nisam u mogućnosti tražiti posao jer nam je dijete tek završilo s liječenjem (dijete je imalo ozbiljnu dijagnozu i ostvaritelj je invalidnine), da do razvrgnuća braka dolazi isključivo zbog muževih krivih postupaka, ovisnosti itd...Još nešto me zanima. Koliko prava imaju naša punoljetna djeca kad je kuća u pitanju? Ima li muž pravo donijeti odluku da se djeca moraju iseliti oni imaju svoja prava? Odluka o razvodu je tek donešena, o pravu ne znam previše i ovo je moja prva stanica ka rješavanju svoje situacije. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suprug je darovnim ugovorom od strane njegovih roditelja postao vlasnik nekretnina prije desetak godina. I prodajom tih nekretnina izgradili smo kuću (plus dva kredita). Ne znam jeli bitno ali moji pokojni svekar i svekrva su za života darovnim ugovorima razdijelili svu imovinu na njega i njegove sestre, tako da je naša kuća izgrađena prodajom dijela nasljedstva.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije to nasljeđivanje, to je darovanje, ali je svejedno vlastita imovina Vašeg supruga, odnosno njegov ulog je njegova vlastita imovina. A kako ste upisani u zemljišnu knjigu Vi i suprug na toj zemljišnoj čestici, i kako ste stekli tu zemljišnu česticu, pustite sada zgradu, jer nije zgrada nekretnina, već je zemljišna čestica, zemljište, nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , šikureca je napisao:

On je vlasnik čestice i dobivena je na isti način. Znači dobro sam u samom startu mislila, ja ni djeca nemamo nikakva prava. Hvala na odgovorima.

Nije baš da nemate nikakva prava. I podstanar se ne može tek tako izbaciti na ulicu. Spomenuli ste dva kredita. I vi ste se nečeg odrekli da bi se ti krediti vraćali. Još k tome ako je zahtjevao da ne radite nego da budete kućanica, mora vas uzdržavati. Nemate pravo na pola ali nemate i nikakvo pravo. To budite sigurni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, minimoe je napisao:

Nije baš da nemate nikakva prava. I podstanar se ne može tek tako izbaciti na ulicu. Spomenuli ste dva kredita. I vi ste se nečeg odrekli da bi se ti krediti vraćali. Još k tome ako je zahtjevao da ne radite nego da budete kućanica, mora vas uzdržavati. Nemate pravo na pola ali nemate i nikakvo pravo. To budite sigurni.

Nisam bila kućanica. Radila sam, a onda smo se odlučili na taj potez da bi stvorili obiteljski posao. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što kaže minimoe, imate stanarska prava, imate pravo s djecom, ako djeca ostaju živjeti s Vama, ostati s djecom u njihovom obiteljskom domu (čl. 46. Obiteljskog zakona), imate pravo na naknadu ulaganja u tuđu nekretninu, za pet godina unatrag, ako ih možete dokazati (izvodima iz bankovnog računa, plaćenim ratama kredita i sl.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija