Jump to content

Tvrtka u blokadi, kako pokrenuti postupak zatvaranja?


domyy

Preporučene objave

Poštovani,

Tvrtka je osnovana 2016. i poslovala sa svega par računa godišnje. Zbog investicije tvrtka je imala zadužnicu od više od 100.000kn. Poslovanje nije bilo uspješno te nije bilo moguće vratiti dugovanja te je aktivirana zadužnica ove godine. Tvrtka se trenutno nalazi u blokadi. Što bi trebalo napraviti da se pokrene stečaj? Da li ga FINA aktivira sama nakon nekoliko dana u blokadi? Tvrtka ne posjeduje imovinu i nema zaposlenih. Što bi bilo najbolje napraviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

FINA je dužna pokrenuti stečaj u roku od 8 dana od isteka 120 dana neprekidne blokade. Vidite čl. 110. Stečajnog zakona tko je još dužan pokrenuti stečaj (problem u stečaju je što tko god ga predloži, mora platiti sudsku pristojbu za pokretanje stečaja, koja može biti do 20.000,00 kn, a to se odnosi i na FINU, pa ne znam je li FINA i počela primjenjivati navedenu odredbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , domyy je napisao:

Kako to u praksi izgleda kada ga FINA pokreće? Koliko traje, postoje li troškovi i obaveze koje podmiruje direktor?
Što bi trebalo napraviti da se pokrene skraćeni postupak?

Skraćeni postupak se pokreće kada se utvrdi imovina tvrtke; ukoliko tvrtka nema imovine pokreće se stečaj po skraćenom postupku. Trebali bi podnijeti zahtjev za stečaj i platiti naknadu. Ukoliko u roku od 120 dana ne pokrenete stečaj trošak postupka pada na direktora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , BRKICA00 je napisao:

Skraćeni postupak se pokreće kada se utvrdi imovina tvrtke; ukoliko tvrtka nema imovine pokreće se stečaj po skraćenom postupku. Trebali bi podnijeti zahtjev za stečaj i platiti naknadu. Ukoliko u roku od 120 dana ne pokrenete stečaj trošak postupka pada na direktora.

Koliki je trošak stečaja? Koliko je potrebno uplatiti za pokretanje postupka? Koliko traje cijeli postupak i što se događa tijekom postupka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , domyy je napisao:

Koliki je trošak stečaja? Koliko je potrebno uplatiti za pokretanje postupka? Koliko traje cijeli postupak i što se događa tijekom postupka?

Potrebno je uplatiti predujam 5.000 kn za pokretanje stečaja. Nezahvalno je reći koliko traje postupak jer je svaki slučaj drugačiji i ovisi gdje će dospjeti slučaj. Nakon što pokrenete stečaj od vas će se tražiti da sastavite dokument u kojem piše koliko imate imovine. Ako u tom dokumentu piše da nemate imovine stečajni povjerenik predlaže pokretanje i zatvaranje stečajnog postupka u jednom danu. Nakon što pokrenete stečaj sud će imenovati stečajnog povjerenika. Vi kao direktor gubite pravo zastupanja firme. Nakon toga ide na oglasnu ploču suda poziv vjerovnicima da prijave svoje tražbine. Nakon toga ide prodaja imovine ukoliko nema imovine upućuje se na sud prijedlog stečaja po principu otvori/zatvori. Sud donese odluku o zatvaranju stečaja i šalje se odluka na upis u sudski registar. Nakon upisa u sudskom registru tvrtka se briše iz registra. I da ukoliko ste zaposleni u tvrtki stečajni povjerenik će vam uručiti otkaz.

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/stecaj-ide-po-skracenome-postupku-iako-vam-dugovati-moze-i-drzava-56464

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
, BRKICA00 je napisao:

.....od vas će se tražiti da sastavite dokument u kojem piše koliko imate imovine. Ako u tom dokumentu piše da nemate imovine stečajni povjerenik predlaže pokretanje i zatvaranje stečajnog postupka u jednom danu. 

Stiglo mi je pismo od Trgovačkog suda da se pokreće skraćeni stečajni postupak i da trebam dostaviti javnobilježnički popis imovine i obveza. Imovine nema, ali postoj samo jedna obveza zbog koje je i pokrenut stečaj. Zaposlenih nema. 

Da li je nužno dostaviti popis imovine i obveza? Koje mogu biti posljedice ne dostavljanja?

Zanima me jer u točki 4. stoji

Citiraj

4. Ako osoba za zastupanje dužnika po zakonu u roku od 15 dana ne podnese popis imovine i obveza dužnika ili ako iz toga popisa proizlazi da dužnik ima imovinu koja nije dostatna za namirenje predvidivih troškova stečajnog postupka te ako u roku od 45 dana nijedan vjerovnik ne predloži otvaranje stečajnog postupka i ne predujmi sredstva za namirenje troškova postupka smatrat će se da je nesposoban za plaćanje. U tom će slučaju sud po službenoj dužnosti donijeti rješenje o otvaranju i zaključenju skraćenog stečajnog postupka.

Što predviđa i da ne podnesem popis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, domyy je napisao:

Stiglo mi je pismo od Trgovačkog suda da se pokreće skraćeni stečajni postupak i da trebam dostaviti javnobilježnički popis imovine i obveza. Imovine nema, ali postoj samo jedna obveza zbog koje je i pokrenut stečaj. Zaposlenih nema. 

Da li je nužno dostaviti popis imovine i obveza? Koje mogu biti posljedice ne dostavljanja?

Zanima me jer u točki 4. stoji

Što predviđa i da ne podnesem popis.

Potrebno je dostaviti popis imovine i obaveza kako bi stečajni povjerenik mogao utvrditi da li postoji imovina iz koje se mogu vjerovnici naplatiti i razinu dugova. Moj savjet je da dostavite jer će te ubrzati proces. Što se tiče sankcija ne znam da li postoje jer ih ne mogu naći. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, BRKICA00 je napisao:

Stiglo mi je pismo od Trgovačkog suda da se pokreće skraćeni stečajni postupak i da trebam dostaviti javnobilježnički popis imovine i obveza. Imovine nema, ali postoj samo jedna obveza zbog koje je i pokrenut stečaj. Zaposlenih nema.

Pravna formula : Prokazni popis Imovine - popunjen se predaje sudu, u donjem dijelu piše, da se isti daje pod krivičnom i materijalnom odgovornosti.  Ako ga ne dostavite sudu, ili isti bude netočan ( da određenu imovinu namjerno ne unesete ) u daljnjem postupku, ako se to ustanovi, možete i kazneno odgovarati. Ne dostavljanje istog, kod suda budi sumnju, u smislu skrivanja određene imovine - Prokazni popis imovine se kupuje u Narodnim novinama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav. Ovakva je situacija. Tko zna molim da mi pomogne. Imam firmu d.o.o jedina sam zaposlena. Sad i imam i dug za doprinose 11.000 kn. Blokiran račun firme. Pitanje. Što ako ostavim firmu u blokadi? Koja je procedura da ju Fina ili porezna sami zatvore? A ja bi sebi dala otkaz i otvorila obrt. Frizerski salon.

Da li taj obrt ako otvorim prije likvidacije ulazi u moju imovinu ili se samo gleda imovina firme? Hvala

 

 

uređeno: od Mar mar
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se račun ne odblokira u roku od 120 dana FINA šalje firmu u stečaj po službenoj dužnosti. Nakon toga kontaktira vas stečajni upravitelj da dostavite prokazni popis imovine. Nakon što ga ispunite i dostavite, a ukoliko se utvrdi da firma nema imovine (s obzirom da je riječ o frizerskom salonu vrlo vjerojatno da nema) stečaj se otvara i zaključuje (tzv. skraćeni stečajni postupak). U slučaju da firma ima imovine ta imovina ide na dražbu te po prodaji imovine i isplate vjerovnicima donosi se rješenje kojim se zaključuje postupak. U oba slučaja ako ostanete prijavljeni stečajni upravitelj će vam dati otkaz.

prije 3 sati , Mar mar je napisao:

A ja bi sebi dala otkaz i otvorila obrt

Nije problem dati sebi otkaz ali vodite računa da morate ostati kao direktorica upisana do samog kraja. 

 

prije 3 sati , Mar mar je napisao:

Da li taj obrt ako otvorim prije likvidacije ulazi u moju imovinu ili se samo gleda imovina firme?

U svakom slučaju gleda se imovina firme. Osnivanje obrta nema nikakve veze sa stečajem firme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, Mar mar je napisao:

Da li netko zna. Ako se odjavim iz firme i otvaram obrt, mogu li tražiti poticaje za samozapošljavanje?

Možete ako se prije otvaranja obrta prijavite na biro, ali Vam vjerojatno neće biti odobreni jer će iz poslovnog plana biti vidljivo da imate propali biznis iz istog područja djelatnosti.

prije 3 sati , Mar mar je napisao:

Ako si ne dam otkaz, još se više gomilaju dugovi.

 

Doprinose za sebe kao direktoricu morate plaćati bili zaposleni ili nezaposleni, čak ako ste nezaposleni direktor (a niste osigurani po drugoj osnovi) plaćate doprinose po najvišoj osnovici.

prije 4 sati , Mar mar je napisao:

Hvala Vam na opširnim odgovorima..Imam imovinu tj inventar. Da li ga mogu sad prodati nekome za mali novac?  Fizičkoj osobi ili firmi?

Možete prodati i imovinu firme radi namirenja dugova firme, a možete prodati i cijelu firmu, sa dugovima i svime, ako je netko zainteresiran za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poticaje za samozapošljavanje nećete dobiti sigurno jer ste već imali djelatnost koja je propala plus potrebno je donijeti sa porezne potvrdu da firma koja nema dugova, a firma ima nažalost dugova što vas automatski diskvalificira. 

prije 15 sati , Mar mar je napisao:

Ako si ne dam otkaz, još se više gomilaju dugovi.

Zbog toga vam je pametno odreći se pozicije direktora i preći na poziciju prokurista jer se za njih ne odnose ista pravila kao i za direktore (ne morate biti prijavljeni na direktorski minimalac, ne morate uopće biti zaposleni u firmi

prije 11 sati , Mar mar je napisao:

 

Znači, odjavim se u svojoj firmi, otovrim paušalni obrt, opet plaćam razliku doprinosa iz firme?

Da, s time da se obračun radi na godišnjoj razini tako da možete očekivati čestitku od porezne na početku iduće godine. Osim ako ne postupite onako kako sam vam savjetovao. Na mjesečnoj razini razlika između minimalnih doprinosa za direktora i onoga što plaća paušalni obrtnik jest 797,71 kn mjesečno tako da ako biste se odjavili s 1.10. morali biste na početku iduće godine platiti dodatno 2393,13 na ime doprinosa PU (i da to tereti vas, a ne firmu tako da ih ne platite sjest će vama na račune). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Zanima me kako mogu najlakše zatvoriti firmu, koja trenutno, ne posluje već više od godinu dana, a otvorena je samo kako bi aplicirala za zajam kod Hamag Bicro vladine agencije koja mi je nakon 4.mjeseca čekanja na odgovor, poslala na kućnu adresu negativno mišljenje, radi stvari koje nisu bile od presudne važnosti za moj projekt i u čijoj obavijesti pišu takve neistine i to sve dolazi od kao "stručnih osoba" koje rade u toj lažnoj, vladinoj agenciji i pogoduju samo podobnima i "svojima"! Ja samo znam da sam u taj projekt uložila više od 30.000 €, svojih ušteđenih novaca i da sam zbog tog Hamag Bicro-a uništena kao čovjek koji je želio raditi i time doprinositi društvu, a i sebi osigurati život dostojan čovjeka,  no nailazila sam samo na SPOTICANJE države koja mi nije dopustila (uz sve dokumente koje sam posjedovala kako bi mogla predati na natječaj u Hamag Bicro, a tu je bilo sve od "Glavnog projekta" prenamjene poslovnog prostora, Poslovnog plana, svih bankovnih izvještaja koji su išli meni u korist, predračuni, dozvole javnopravnih tjela,....ma sve sam imala i unatoč tome nisam od njih dobila ništa osim što su mi uništili život i oduzeli mi pravo na rad i normalan život)! Ja sad svoj novac više vratiti ne mogu, a država mi ne želi niti na jedan način izaći u susret i otpisati mi dugove koji se gomilaju jer ja nisam u stanju pokriti "hladan pogon" s obzirom da ništa ne privređujm i nemam od čega živjeti !? 😔 Što da učinim, molim vas pomognete mi jer meni nije za živjeti, ja ne znam što i kako dalje!? 

Mislila sam kako ću moći , od pokojnog supruga,  dobivati "Obiteljsku mirovinu ", ali ne daju mi ni tu mogućnost jer se vodim kao direktor firme koja je u blokadi! Meni je za ubiti se jer te dugove ja nemam sa čime platiti, a oni mi firmu neće izbrisati dokle god ne podmirim svo dugovanje državi!? Užas i strava ! Ne mogu doći k sebi što nam se radi dok neki imaju milijunske dugove prema državi i nikom ništa!?

Molim pomoć nekim savjetom ako netko zna više!? 

Kako da zatvorim d.o.o. ako sam ja jedini zaposlenik firme i gdje da idem tj.kako da dođem do stečajnog upravitelja ?

Hvala unaprijed,  lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana-

Idemo po redu.,,i riješit če mo problem.

Na vama je, da na postavljena pitanja, odgovori te,

što je moguče opširnije. - jer kakve odgovore da te,

mislim, na jasnoču i na ono što je bitno ,od toga ovise i odgovori,

a sa njima i konačno rješenje problema.

---------------------------------------------

Koliko firma trenutno duguje novaca ?

Kome sve duguje ?

Koliko je dug star, i dali je  firma Blokirana.,

ako je blokirana,,koliko dugo - od prilike.

Dali firma ima neku imovinu ?

Ako, ima, od čega se ista sastoji i kolika je vrijednost iste ?

Na kojem trg. sudu je firma registrirana ?

-------------------------------------------

Kad , sve to napiše te,,krenut će mo riješavati problem.

Riješavanju problema treba nastupi ti, smireno,

bez suviše emocija, znam da vam trenutno to 

nije jednostavno,,ali,,uz Vaše odgovore,,i nas sa  Legalis.hr 

nadam se , da če mo problem uspjeti riješiti.

Pozdrav

Frenki zg

uređeno: od frenki zg
ispravak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

Nedavno sam sa trgovačkog suda dobila obavijest o pokretanju stecajnog postupka. S obzirom da sam direktor firme (koja je otvorena, ali ne radi, ja imam drugi posao) prvo sam otisla u Finu kako bih vidjela o kojem dugu se radi. Ispostavilo se da je dug od 5.000kn racuna kojega nisam platila nazalost cistom ljudskom pogreskom i previdom osobe koja ih je placala. Na upit sudu da bih odmah podmirila digovanje i da zaustave stecajni postupak pdgovor je bio da ne mogu. Moje pitanje je da li se firma moze izvaditi iz stecaja, odnosno ja bih ju i zatvorila, ono gdje nailazim na problem je sto bih uskoro otvorila novu firmu i potrebna mi je “cista” povijest radi EU fondova (gdje se gleda Coface na kojem se za razliku od sudskog registra ne brisu firme nakon 5g). Da li netko zna kako mogu maknuti firmu iz stecaja jer iskreno i zelim platiti racun i ovisfiti sve, te ju zatvoriti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idući korak vam je stečajni upravitelj. On mora donijeti odluku da se ide se ne ide u likvidaciju jer firma ima mogućnosti opstati na tržištu. Popričajte s njim, recite mu da ćete provesti dokapitalizaciju poduzeća (pokažite da imate novaca za to) i potrudite se naći nekoga tko će biti kupac usluga firme.

Sve je na njemu sad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Hvala na odgovoru, imam jedno podpitanje, s obzirom da mi je ovo prvi susret sa ovako necime, da li je moguce dogovoriti placanje duga i zatvaranje firme? Bez toga da ode u stecaj? Mene zapravo jedino zabrinjava ta rijec stecaj zbog buduceg poslovanja i fondova koji ce biti na firmu te samim time poveznice mene i ove firme koja je otisla u stecaj sto na kraju ostavlja sliku losega poslovanja…

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

 

isto pitanje sto napraviti kada je firma u blokadi. Naime firma posluje od 2019 godine i krajem prosle godine je propao posao (roba plaćena, kupac odustao) u iznosu 80.000 eur. Dug je prema Zagrebackoj banci jer se revolving kredit nije vratio u dogovorenom roku (60 dana).

Firma nema imovine, niti nekretnina niti pokretnina. Blokada preko Fine je pokrenuta prije 2 mjeseca cca. Blokiran poslovni racun i privatni moj u Erste banci. Jedini sam direktor i zaposlen sam samo ja u firmi. Nisam si 3 mjeseca isplatio plaću i imam dug i prema poreznoj radi doprinosa cca 2.000 eur. Ja zelim spasiti firmu ali ne znam na koji način... Sto je bolje u mojoj situaciji. Pokrenuti skraćeni stečajni postupak ili se jos vise uvaliti i nekako naci cca 85.000 eur i vratiti banci. Da se razumijemo ja ne zelim biti nikome duzan i imam dogovorenih poslova za 2024. koje ne mogu realizirati jer sve sto mi se uplati ode za taj nevraćeni kredit i onda ne mogu platiti robu koju su mi partneri narucili.

Pomagajte

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da  bi dobili pravi odgovor, trebate napisati gdje je roba koju ste kupili navedenim sredstvima.? ( kako ste napisali, podigli ste od banke revolving, 
sa navedenim sredstvima , a kupac odustao od kupnje )
Ako ste robu platili , a kupac iste, odustao od kupnje, gdje je navedena roba ?
jer, tvrdite da Firma nema nikakvu imovinu - Imovinu firme , između ostalog čine i , npr.  roba na skladištu, repro-materijal, potraživanja,, nenaplačena a utužena potraživanja..itd.
Ako je navedena kupljena i plačena roba, na skladištu firme,u tom slučaju ,
firma ima Imovinu.
Da vam ne dužim sa hipotetskim  odgovorom, i sa pretpostavkama, trebte napisati, štaje sa navedenom robom.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija