Jump to content
domyy

Tvrtka u blokadi, kako pokrenuti postupak zatvaranja?

Preporučene objave

Poštovani,

Tvrtka je osnovana 2016. i poslovala sa svega par računa godišnje. Zbog investicije tvrtka je imala zadužnicu od više od 100.000kn. Poslovanje nije bilo uspješno te nije bilo moguće vratiti dugovanja te je aktivirana zadužnica ove godine. Tvrtka se trenutno nalazi u blokadi. Što bi trebalo napraviti da se pokrene stečaj? Da li ga FINA aktivira sama nakon nekoliko dana u blokadi? Tvrtka ne posjeduje imovinu i nema zaposlenih. Što bi bilo najbolje napraviti?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

FINA je dužna pokrenuti stečaj u roku od 8 dana od isteka 120 dana neprekidne blokade. Vidite čl. 110. Stečajnog zakona tko je još dužan pokrenuti stečaj (problem u stečaju je što tko god ga predloži, mora platiti sudsku pristojbu za pokretanje stečaja, koja može biti do 20.000,00 kn, a to se odnosi i na FINU, pa ne znam je li FINA i počela primjenjivati navedenu odredbu.

Podijeli ovu objavu

Kako to u praksi izgleda kada ga FINA pokreće? Koliko traje, postoje li troškovi i obaveze koje podmiruje direktor?
Što bi trebalo napraviti da se pokrene skraćeni postupak?

Podijeli ovu objavu

prije 6 sati , domyy je napisao:

Kako to u praksi izgleda kada ga FINA pokreće? Koliko traje, postoje li troškovi i obaveze koje podmiruje direktor?
Što bi trebalo napraviti da se pokrene skraćeni postupak?

Skraćeni postupak se pokreće kada se utvrdi imovina tvrtke; ukoliko tvrtka nema imovine pokreće se stečaj po skraćenom postupku. Trebali bi podnijeti zahtjev za stečaj i platiti naknadu. Ukoliko u roku od 120 dana ne pokrenete stečaj trošak postupka pada na direktora.

Podijeli ovu objavu

prije 14 sati , BRKICA00 je napisao:

Skraćeni postupak se pokreće kada se utvrdi imovina tvrtke; ukoliko tvrtka nema imovine pokreće se stečaj po skraćenom postupku. Trebali bi podnijeti zahtjev za stečaj i platiti naknadu. Ukoliko u roku od 120 dana ne pokrenete stečaj trošak postupka pada na direktora.

Koliki je trošak stečaja? Koliko je potrebno uplatiti za pokretanje postupka? Koliko traje cijeli postupak i što se događa tijekom postupka?

Podijeli ovu objavu

prije 9 sati , domyy je napisao:

Koliki je trošak stečaja? Koliko je potrebno uplatiti za pokretanje postupka? Koliko traje cijeli postupak i što se događa tijekom postupka?

Potrebno je uplatiti predujam 5.000 kn za pokretanje stečaja. Nezahvalno je reći koliko traje postupak jer je svaki slučaj drugačiji i ovisi gdje će dospjeti slučaj. Nakon što pokrenete stečaj od vas će se tražiti da sastavite dokument u kojem piše koliko imate imovine. Ako u tom dokumentu piše da nemate imovine stečajni povjerenik predlaže pokretanje i zatvaranje stečajnog postupka u jednom danu. Nakon što pokrenete stečaj sud će imenovati stečajnog povjerenika. Vi kao direktor gubite pravo zastupanja firme. Nakon toga ide na oglasnu ploču suda poziv vjerovnicima da prijave svoje tražbine. Nakon toga ide prodaja imovine ukoliko nema imovine upućuje se na sud prijedlog stečaja po principu otvori/zatvori. Sud donese odluku o zatvaranju stečaja i šalje se odluka na upis u sudski registar. Nakon upisa u sudskom registru tvrtka se briše iz registra. I da ukoliko ste zaposleni u tvrtki stečajni povjerenik će vam uručiti otkaz.

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/stecaj-ide-po-skracenome-postupku-iako-vam-dugovati-moze-i-drzava-56464

Podijeli ovu objavu

, BRKICA00 je napisao:

.....od vas će se tražiti da sastavite dokument u kojem piše koliko imate imovine. Ako u tom dokumentu piše da nemate imovine stečajni povjerenik predlaže pokretanje i zatvaranje stečajnog postupka u jednom danu. 

Stiglo mi je pismo od Trgovačkog suda da se pokreće skraćeni stečajni postupak i da trebam dostaviti javnobilježnički popis imovine i obveza. Imovine nema, ali postoj samo jedna obveza zbog koje je i pokrenut stečaj. Zaposlenih nema. 

Da li je nužno dostaviti popis imovine i obveza? Koje mogu biti posljedice ne dostavljanja?

Zanima me jer u točki 4. stoji

Citiraj

4. Ako osoba za zastupanje dužnika po zakonu u roku od 15 dana ne podnese popis imovine i obveza dužnika ili ako iz toga popisa proizlazi da dužnik ima imovinu koja nije dostatna za namirenje predvidivih troškova stečajnog postupka te ako u roku od 45 dana nijedan vjerovnik ne predloži otvaranje stečajnog postupka i ne predujmi sredstva za namirenje troškova postupka smatrat će se da je nesposoban za plaćanje. U tom će slučaju sud po službenoj dužnosti donijeti rješenje o otvaranju i zaključenju skraćenog stečajnog postupka.

Što predviđa i da ne podnesem popis.

Podijeli ovu objavu

Prije 49 minuta, domyy je napisao:

Stiglo mi je pismo od Trgovačkog suda da se pokreće skraćeni stečajni postupak i da trebam dostaviti javnobilježnički popis imovine i obveza. Imovine nema, ali postoj samo jedna obveza zbog koje je i pokrenut stečaj. Zaposlenih nema. 

Da li je nužno dostaviti popis imovine i obveza? Koje mogu biti posljedice ne dostavljanja?

Zanima me jer u točki 4. stoji

Što predviđa i da ne podnesem popis.

Potrebno je dostaviti popis imovine i obaveza kako bi stečajni povjerenik mogao utvrditi da li postoji imovina iz koje se mogu vjerovnici naplatiti i razinu dugova. Moj savjet je da dostavite jer će te ubrzati proces. Što se tiče sankcija ne znam da li postoje jer ih ne mogu naći. 

Podijeli ovu objavu

, BRKICA00 je napisao:

Pravna formula : Prokazni popis Imovine - popunjen se predaje sudu, u donjem dijelu piše, da se isti daje pod krivičnom i materijalnom odgovornosti.  Ako ga ne dostavite sudu, ili isti bude netočan ( da određenu imovinu namjerno ne unesete ) u daljnjem postupku, ako se to ustanovi, možete i kazneno odgovarati. Ne dostavljanje istog, kod suda budi sumnju, u smislu skrivanja određene imovine - Prokazni popis imovine se kupuje u Narodnim novinama.

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio Leo44
      Pozdrav, situacija je slijedeća:
      Nekretnina mog dužnika je ovršena i u zk je upisana zabilježba da će se taj ovrhovoditelj namiriti njenom prodajom - i to tako stoji već 4 godine.
      Kakva je moja sigurnost naplate svojih potraživanja prema njemu fiducijom (ukoliko dug ne isplati) na takvu nekretninu - dali je uopće moguća, i ako je što u slučaju druge eventualne ovrhe nakon mog upisivanja fiducije?
      Hvala.

• objavio Leona19
      Molim pomoc ako tko zna. Situacija je dakle ovakva, dobila sam 2010 g. da moram vratiti drzavi 9300 eura za imovinsku korist ( koju naravno nisam ucinila ), nisam placala nista,  2016 mi sjeda ovrha i blokirana sam do ove godine kada su me deblokirali jer nisam tri godine imala nikakva primanja niti sam bila u radnom odnosu. Dakle, sada sam deblokirana pa me zanima koji je minimalan iznos koji bi morala uplacivati da mi ne bi opet sjela ovrha, ja sam mislila uplacivati simbolicnih 100-200kn mjesecno. 
      Hvala
    • objavio new2020
      Erste mi je prošli mjesec prebacio dug na agenciju za naplatu Svea ekonomi.
      Stanje duga je oko 4000 kuna.
      Danas su me prvi put zvali i rekli  da uplatim iznos od 500 kuna do 28og u mjesecu.
      Rečeno im je da sam trenutno nezaposlen i da počinjem sa radom u veljači.
      Ako ne uplatim rekli su da ide na prisilnu naplatu.
      Nisam u mogućnosti uplatiti iznos koji me traže pa me zanima jel bi trebao otvoriti zaštićeni račun i kako ide taj postupak prisilne naplate.
    • objavio DANSKA
      Lijepo Vas molim za pomoć ! Imam blokirani račun a odlazim iz kompanije, novac koji čekam je veči od svote duga . Ok dio ide na regularni račun, za koji nemam više karticu niti mogu sa njom išta raditi, a dio ide na blokirani, i to je ok, one se bude zatvorio, ako nema nekih skrivenih brojeva !!  
      Da li isplata može od kompanije ići na odvjetnički račun za otpremninu mislim ili na neki drugi. Naime na zaštić
      čenom računu imam dug koji bi kešom i dogovorom mogao smanjiti prema tražiocu, a ako sve sjedne ništa !! 
      Da li i kako nakon sjedanja novaca uopće mogu podići ostatak istih, preko blokiranog ili ?' redovnoga koji nemam iako imam !!
      Hvala vam unaprijed , dosta je hitno , jer se selim van RH, pa bih volio sve to eto nekako očistiti za sobom . Svako dobro
    • objavio ivan2303
      Pozdrav svima, u jakoj nezgodnoj sam situaciji imam nekoliko ovrsnih postupaka, al najbitniji mi je american express koji mi je poslao ovrhu preko nekog odvjetnickog drustva, dug iznosi 14000 kn. Sad me zanima dali osim novcanih sredstava plijene i imovinu?Ja na sebi nemam nista osim auta, koje i nije nesto posebno..Ove druge ovrhe su mi ferratum banka, i cash expert. Tu su manji iznosi, npr ako prvi u blokadu krene feratum american treba cekati da se on naplati novcano pa tek onda on moze jer nemogu dvije blokade ic istovremeno po mojim saznanjima..
  • Online korisnici

• Napravi novi...