Jump to content

Neo67

Preporučene objave

Molim za pomoć, -

Otac mi je bio nositelj stanarskog prava u stanu za otkup. Stan mi je darovao Ugovorom o darivanju 2004. godine, u kojem je naveo da rate otkupa ja plaćam, što sam činila sve do 2006. godine. Po isplati otkupnine sam se i uknjižila kao vlasnica.

 

Majka je umrla 2010. godine.

Majka je 2003. godine svojem suprugu, a mojem ocu, oporučeno ostavila svu svoju imovinu, oporuka je proglašena 2011. godine.

 

Otac je umro 2012. godine.

Otac je sačinio Ugovor o doživotnom uzdržavanju 2011. godine, kojim sam ja uzdržavateljica, dakle nasljednica cjelokupne imovine.

 

Napominjem: vlasnica stana nisam bila u trenutku vremenskog perioda kad je moja majka sačinila oporuku kojom ostavlja svu svoju imovinu suprugu, mojem ocu.

Živjeli su u bračnoj zajednici.

U stanu živim već 46 godina, a sada i s obitelji, stan sam ja otplatila, i ja ga održavala, i plaćala sve režije.

 

Pitanje: sada kad je ostavinski postupak u tijeku, moj brat je podnio tužbu za ništetnost darovnog ugovora i traži da se odmah uknjiži na pola (1/2) nekretnine - stana.

Molim vas da mi odgovorite, što mogu očekivati i kako se braniti, da se moj brat ne uknjiži u nekretninu - stan.

uređeno: od Neo67
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Neo67 je napisao:

tužbu za ništetnost darovnog ugovora

U čemu se ogleda navodna ništetnost. 

 

prije 8 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

tada Vam još ostaje ugovor o doživotnom uzdržavanju na temelju kojega se ponovno možete uknjižiti?

Ima smisla, no problem bi se javio u sljedećem. 

Autorica teme je već upisana kao vlasnica stana, pa ukoliko brat ishodi  po sebe pozitivnu presudu, ona neće moći preduhitriti njegov upis, obzirom da bi svaki zahtjev za upis protiv same sebe bio odbijen, a to znači da bi nakon što brat upiše svoje pravo vlasništva na 1/2-ini stana ona morala u parnici dokazivati da je na temelju ugovora o dož. uzdržavanju nositelj valjane pravne osnove podobne za upis prava vlasništva, sa drugim zahtjevom radi izdavanja tabularne isprave. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Matrix je napisao:

Ima smisla, no problem bi se javio u sljedećem. 

Autorica teme je već upisana kao vlasnica stana, pa ukoliko brat ishodi  po sebe pozitivnu presudu, ona neće moći preduhitriti njegov upis, obzirom da bi svaki zahtjev za upis protiv same sebe bio odbijen, a to znači da bi nakon što brat upiše svoje pravo vlasništva na 1/2-ini stana ona morala u parnici dokazivati da je na temelju ugovora o dož. uzdržavanju nositelj valjane pravne osnove podobne za upis prava vlasništva, sa drugim zahtjevom radi izdavanja tabularne isprave. 

Zahvaljujem.

No, radi se o tome da je stan još izdvojen iz ostavine. Odvjetnik mog brata ima namjeru odmah uknjižiti brata u gruntovnicu na pola dijela stana, ili vratiti darovano u ostavinsku masu.

Ako vrati stan u ostavinsku masu, po tome smatram da ja neću imat problema jer me štiti oporuka pokojne majke, odnosno Ugovor o dož. uzdržavanju, što još nije provedeno (ostavina je prekinuta zbog Ugovora o darivanju stana). Ako se moj brat uknjiži na pola stana, kako to traži, onda nema povratka. 

Jesam li u pravu?

Žele na temelju bračne stečevine stan staviti u ostavinu,  ili se odmah uknjižiti.

Napominjem da je Ugovor o darivanju napravljen još prije 15 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
, Matrix je napisao:

U čemu se ogleda navodna ništetnost. 

Ima smisla, no problem bi se javio u sljedećem. 

Autorica teme je već upisana kao vlasnica stana, pa ukoliko brat ishodi  po sebe pozitivnu presudu, ona neće moći preduhitriti njegov upis, obzirom da bi svaki zahtjev za upis protiv same sebe bio odbijen, a to znači da bi nakon što brat upiše svoje pravo vlasništva na 1/2-ini stana ona morala u parnici dokazivati da je na temelju ugovora o dož. uzdržavanju nositelj valjane pravne osnove podobne za upis prava vlasništva, sa drugim zahtjevom radi izdavanja tabularne isprave. 

Matrix, molim Vas savjet oko mog slučaja. Novi sam, pa ako mijenjanjem teme kršim pravila foruma, isprika unaprijed.

Radi se o sljedecem?

1. 2011 godine dobio sam od bake stan darovnim ugovorom (obična ovjera potpisa, nije JB akt ili solemnizacija). U ugovoru stoji da je "daroprimatelj u posjedu nekretnine". Također stoji da baka (Darovatelj) "zadržava pravo doživotnog stanovanja, da je Daroprimatelj s time suglasan i da Daroprimatelj dozvolja upis prava osobne služnosti na nekretnini u korist Darovatelja". Drugim rijecima, upisan je teret na stan u vidu dozivotnog stanovanja.

2. Baka umire 2015 godine i ja uredno ulazim u posjed stana i tu živim od tada.

3. Moje pitanje je: moze li netko osporavati taj ugovor u smislu da je ništetan jer nisam odmah stupio u posjed stana, već 4 godine kasnije?

Napominjem da sam odmah 2011. upisan kao vlasnik i posjednik u gruntovnici i katastru, ali da nisam do 2015 stupio u neposredan posjed, tj nisam stanovao tamo do tada.

Našao sam puno ovih primjera i svugdje je ugovor bio ništetan ako Daroprimatelj nije u fizičkom posjedu stana, ako nije ugovor sklopljen u formi JB akta ili solemnizacije. No nigdje nisam našao je li smeta da kasnije uđem u posjed stana i da sam i trenutno u posjedu. Napominjem da nikakva tužba nije pokrenuta, ali ako bude da znam jesam li siguran? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija