Ništetnost ugovora o darivanju
-
Slične teme
-
objavio Zd27
Poštovani,
Opisujem Vam svoj problem s upisivanjem prava vlasništva za nekretninu. U vjerujte mi najkraćim crtama, te vas molim za savjet kako da provedem darovni ugovor.
Izbrisano s zk - vidljivo u povijesnom izvadku:
Z-xx
Na temelju ovosudskog rješenja I-xx od xx,uknjižuje se založno pravo za iznos od xx koji je podijeljen na 24 mjesečne rate,svaka u iznosu od xx sa x% kamata mjesečno na dospijele a neplaćene rate sve do namirenja potraživanja,na teret čest.xx,u korist:
*xx
Vidljivo u ZK i razloz zbog kojeg ja nemogu provesti darovni ugovor i upisati se u vlasništvo
Z-xx
Zaprimljeno xx. broj Z-xx
Na temelju Rješenja o ovrsi Općinskog suda u xx od xx.xx xx.god., posl.br. Ovr-xx, zabilježuje se ovrha , utvrđenjem vrijednosti nekretnine u a posjedovnici, njenom prodajom i namirenjem xx iz novčanog iznosa dobivenog prodajom
Odbijeni prijedlog upisa darovnim ugovorom
Z-x
Zaprimljeno xx.g. pod brojem Z-xx
ZABILJEŽBA, ODBIJENI PRIJEDLOG ZA UKNJIŽBU, xx
Moje tumačenje:
Istovremeno je ista ovrha i obrisana i upisana tj. Ovrha je izbrisana ali zabilježba te iste ovrhe nije izbrisana.
Kronologija:
2016. je izdana brisovnica gore navedenog ovrhovoditelja.
2016. ista se predaje na sud.
2016. ista je odbijena iz razloga što se ovrhovoditelj nije izjasnio pisanom izjavom da je suglasan da se ovrha makne, a to nakon što je sam poslao brisovnicu.
2016.-2018. Slanje molbi, požurnica, žalbi da se predmet riješi - sve odbijeno bez objašnjenja.
2020. prema informaciji iz ovršne pisarnice šaljem ponovno molbu i požurnicu da se predmet riješi.
2020. dobivam iz ovršne pisarnice informaciju da je predmet poslan Sutkinji na ponovno postupanje.
2020. provjeravam status preko „E-predmeta“ gdje vidim da je predmet dodjeljen drugoj Sutkinji a ne kao što mi je rečeno u ovršnom odjelu.
2020. kontaktiram Sutkinju koja je navedena na „E-predmetu“ dobivam informaciju da predmet nije kod nje te da nije dodjeljen nikome.
2020. kontaktiram ured sutkinje za koju mi je rečeno u ovršnom odjelu da je kod nje predmet i dobivam informaciju da je to točno.
2020. Sutnkinja šalje dopis ovrhovoditelju da se izjasni jeli suglasan da se ovrha za koju je već poslao brisovnicu izbriše.
2020. ovrhovoditelj šalje dopis da je suglasan.
2020. sud dostavlja rješenje ovršeniku i ovrhovoditelju o brisanju ovrhe.
2020. ovršenik dostavlja sudu izjavu kojim se odriču prava na žalbu kako bi se rješenje brže provelo - te rješenje postaje pravomoćno.
2020. rješenje se provodi ali na sljedeći način: briše se ovrha ali ostaje upisana zabilježba ovrhe pod gore navedenim brojem iz razloga što je svaki „Z“ kod drugog referenta.
2020. dolazim u ZK odjel i pitam što sve trebam donjeti da se predmet riješi, dobivam odgovor da napišem ponovno požurnicu, govorim da imaju mojih 20 požurnica, ovjerenu punomoć trenutnog vlasnika prema meni, rješenje o brisanju, darovni ugovor, i da mogu viditi u povijesnom izvadku da je ovrha obrisana ali nije zabilježba te iste ovrhe, ne dobivam komentar.
Pitam se poznaje li Hrvatski zakon Schrödingerov paradox jer istovremeno imanje i neimanje iste ovrhe mogu samo na takav način opravdati.
Hvala na čitanju, svako rješenje ili prijedlog vezano za ovu situaciju bilo bi cijenjeno i nagrađeno.
PS. U posjedu sam svih mogućih dokumenata vezano za predmetni slučaj, te postoji dobra volja sa strane ovrhovoditelja, ovršenika i mene kao novog vlasnika da se predmet riješi.
-
objavio maslow
Pozdrav!
Imam situaciju za koju vjerujem da je u HR česti slučaj pa vjerujem da ću moći dobiti neki koristan savijet...
Naime, sa bakinom sestrom sam napravio Ugovor o doživotnom uzdržavanju, kada smo krenuli sa tom radnjom i prikupljanjem dokumentacije skužili smo da ona zapravo nije vlasnik 1/1 nekretnine, već je u zemljišnim knjigama upisana kao vlasnica 90/96.... i ok, napravili smo Ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem ja nakon njezine smrti stiječem tih 90/96 i takvog ga ovjerili...
Ostalih 6/96 kao vlasnici su upisane tri osobe od kojih svaka ima u vlasništvu 2/96. Mi ne znamo tko su ti ljudi, a u zemljišnim knjigama su upisani samo imenom i prezimenom i mjesto iz kojega su, bez točne adrese... Također pretpostavljamo da su ti suvlasnici umrli prije barem minimalno 50 godina i ne znamo dali imaju nasljednike...
E sad, moje pitanje je, kako očistiti zemljišne knjige da se to raščisti? Koju radnju je najpovoljnije poduzet za razvrgnuće suvlasništva, odnosno stjecanjem nekretnine u 100%tno vlasništvo?
Pretpostavljam da dokle je god primateljica uzdržavanja živa da ona treba poduzimat sve radnje pošto ja nisam još vlasnik? Ako primateljica uzdržavanja uspije to riješiti za svog života, dali za tih 6/96 moramo raditi aneks Ugovoru o doživotnom uzdržavanju, ili? Jer primateljica ima sina, pa pretpostavljam da tih 6/96 bi onda išli u nasljednu masu ako nisu navedeni u Ugovoru o doživotnom uzdržavanju?🤔 Ili da čekam da se ja upišem kao vlasnik ovih 90/96 pa onda riješavam to?
Evo ako netko može pomoći stvarno bi bio zahvalan!
-
objavio ParaNO1d
Pozdrav.
Imam problem s prokišnjavanjem oko krovnog prozora. U 8. mjesecu sam prijavio problem putem maila, i od onda traje natezanje s investitorom. Kao nešto se radi, a i dalje curi. Garancije ističe na kraju 11. mjeseca (Zgrada je novogradnja, 30.11. ističe dvije godine od izdavanja uporabne). Što ako do tad problem i dalje ne bude riješen? Ja sam problem prijavio unutar garantnog roka. Od 8 mjeseca sam poslao nekoliko mailova za isti problem.
Hvala za
-
objavio Emi1999
Pozdrav,
Stanje
Iza jednog, pa drugog roditelja ostalo nas je troje nasljednika (brat, sestra i polubrat, ako je bitno) U nasljeđe su nam ostale tri kuće Svatko od nas troje živi u jednoj od tih kuća Svi imamo 1/3 suvlasništva nad svakom kućom "u krug" Ostavinska je već provedena, "davno"
Naš cilj
Želimo stvari srediti tako da svatko bude "gazda doma svoga" i voljeli izbjeći plaćanje poreza ako je moguće. Da, voljeli bismo to izbjeći legalno.
Kuće su na tri različite lokacije po Hrvatskoj i različite su vrijednosti, ali nam nije bitno i ne bi bilo doplate, isplate, ...
Razno
Čitao sam malo upise i odgovore po Legalisu i neke zakone i zbunjen sam Čudno, jel?
https://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-porezu-na-promet-nekretnina "POGLAVLJE IV. POREZNA OSLOBOĐENJA" članak 13 piše:
"8. osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili diobom zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva."
Pitanja
Odnosi li se gornji članak i na našu situaciju? Ako da, kako da pravno to sredimo - bilježnik, sud, ..? Načuo sam i o instituciji "Odreknuće" - ako se gornji članak ne može primijeniti na nas razvrgnućemo, može li Odreknuće biti put kojim trebamo krenuti? Hvala!
LP
-
objavio Moje Pitanje
Pozdrav, zanima me dali je za zemljište (navedeno u prilogu) moguće tražiti brisanje založnog prava radi zastare ili nekog drugog osnova?
Prilažem dio zk-izvadka gdje se vidi da se Porezna uprava "upisala" na zemljište, a vlasnik se žalio da se stavka izbriše na osnovu zastare te je odbijena.
Pitam jer neznam ima li uopće za takvo potraživanje/založno pravo zastare ili je bio problem u formi podneska.
Dug prema poreznoj je nastao radi ne plaćanja doprinosa vlasnika zemljišta.
Nisu mi dostupni ni podnesak niti to rješenje, ali vidim da se radi od 2005. godini te da se do sad nije ništa "pomaklo".
Puno hvala unaprijed.
-
-
Temu posjetio 0 korisnika
No registered users viewing this page.
-
Online korisnici
Preporučene objave
Uključi se u diskusiju
If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.