Jump to content

Slikanje auta - zamagljivanje tablica


Preporučene objave

Poštovani, na više mjesta na Internetu naišao sam na pojavu zamagljivanja tablica na automobilima slikanima na javnim cestama, javnim parkiralištima itd. Zanima me ima li kakvog uporišta u zakonu temeljem čega bih ja morao zamagliti tablicu ako javno objavljujem sliku nečijeg automobila na javnoj prometnici? 
Naime, javila se rasprava nakon što je lokalni portal objavio sliku nepropisno parkiranog automobila na javnoj gradskoj površini kad je više ljudi u komentarima utvrdilo da portal čini kazneno djelo jer objavljuje tuđe tablice (nisu ih zamaglili).

Zanima me ima li elemenata kaznenog djela ukoliko se objavljuje slika javne gradske površine na kojoj je vidljiv nečiji automobil bez zamagljenih tablica, jesu li tablice javna ili tajna isprava, preporuča li se zamagljivanje pri objavljivanju na Internetu ili su to sve prazne prijetnje upravo onih ljudi koji nepropisno parkiraju, rade razne prekršaje i misle da im nitko ništa ne može?

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nema neke prakse u slučaju kaznenih djela, ali svaka objava nekog takvog podatka bi mogla biti kazneno djelo "nedozvoljena uporaba osobnih podataka" iz čl. 146. KZ-a. Ciljana osoba bi mogla pokrenuti i privatnu tužbu radi nekog kaznenog djela protiv časti i ugleda, od čl. 147. KZ-a nadalje.

Odvojeno od toga, u parničnom postupku svatko može tužiti nekoga tko mu je povrijedio neko pravo, a objavljivanje ovih podataka bi vrlo lako moglo biti upravo to.

Uglavnom, ne preporuča se objavljivanje ikakvih podataka, a i objavljivanje na Internetu nije neki način na koji se to rješava (nepropisno parkiranje i sl.).

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Slične teme

    • objavio neznamnista
      Bok,
      novi sam i ako se negdje već spominjalo molim samo link do rješenja.
      U fazi sam prodaje "posla" (ne tvrtke) i trebao bih prodati bazu kupaca/klijenata (pravnih i fizičkih osoba) drugoj pravnoj osobi koja bi dalje preuzela poslovanje. Nemam izričito dopuštenje od tih klijenata. U bazu su ušli tako što su im slane ponude ili kreirani računi.
      Da li to smijem napraviti s obzirom na zakon o zaštiti osobnih podataka. Generalno posao ne može netko drugi preuzeti ako nema kontakte do tih osoba.
      Neki od tih kontakata su i javno dostupni (kao npr. na njihvoim stranicama).
      Hvala na brzom odgovoru
  • Temu posjetio   0 korisnika

    No registered users viewing this page.

  • Online korisnici

×
×
  • Napravi novi...