Jump to content

Čempresi uz među viši od 2 m


ankabananka

Preporučene objave

Susjedi su ove godine posadili čemprese na svojoj čestici na udaljenosti od oko 30 cm od zajedničkog ogradnog zida koji dijeli naše čestice. Trenutno visina čempresa prelazi visinu ogradnog zida za 10-20 cm. To je vrsta čempresa koji dosegnu visinu zgrade sa četiri kata.

Moj stan i vrt se nalaze u prizemlju zgrade i gledaju na susjedov vrt i kuću.

Sjena njihovih čempresa će u budućnosti zasjenjavati gotovo cijeli moj vrt cijele godine te tako sprječavati dotok sunčeve energije do biljaka i stana. Prilažem fotografiju svoje sjene dok sam bila naslonjena na ogradni zid u svom vrtu ove jeseni. Moja sjena je djelomično u sjeni ogradnog zida jer je sunce već bilo pri zalasku.

Prema Zakonu o jednostavnim građevinama i ostalim radovima maksimalna visina ogradnog zida iznosi 1,6 m a ograde 2, 2 m.

Šta se podrazimijeva pod ogradom?

Mogu li se u ovom slučaju čempresi smatrati zelenom ogradom?

Čempresi su posađeni gusto kako bi tvorili zeleni zid. Prilažem fotografiju snimljenu izvana susjedovog vrta gledano na ogradni zid koji nas dijeli.

Visina njegove kuće i visina naše zgrade je određena prostornim planom (P+2).

Zar je dozvoljeno saditi drveće uz ogradni zid koje prelazi visinu kuće odnosno zgrade?

Visina čempresa od 2,2 m od najniže razine uređene zemlje uz ogradni zid mi ne smeta, ali više od toga svakako smeta.

Namjeravam sa susjedima postići sporazumni dogovor. Ipak treba mi Vaše pravno tumačenje zakona ako takav postoji u koji pripada moj slučaj

Hvala.

 

 

20191110_142738.jpg

20191110_143619.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ankabananka je napisao:

Šta se podrazimijeva pod ogradom?

Objašnjeno ovdje.

prije 1 sat, ankabananka je napisao:

Mogu li se u ovom slučaju čempresi smatrati zelenom ogradom?

Ne.

prije 1 sat, ankabananka je napisao:

Zar je dozvoljeno saditi drveće uz ogradni zid koje prelazi visinu kuće odnosno zgrade?

Da, ukoliko slučajno nije drugačije određeno prostornim planom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija