Jump to content

Ugovorna kazna poslodavca

Preporučene objave

Poštovani,

Molim Vas pravni savjet u vezi ugovora o radu na neodredeno.

16.05.2019. potpisala sam ugovor na neodredeno sa odvjetnikom i stečajnim upraviteljem te je on u tom ugovoru naveo članak 8. "Radnik jamči poslodavcu da neće otkazivati ovaj ugovor o radu slijedećih 12 mjeseci. U slučaju da radnik otkazuje ovaj ugovor o radu ili mu bude uručen izvanredni otkaz ugovora o radu uzrokovan ponašanjem radnika dižan je platiti poslodavcu ugovornu kaznu u iznosu od 2000kn neto. Otkazni rok iznosi 15 dana, bez obzira koja ugovorna strana otkazuje ugovor o radu"

Naime ja sam dala otkaz zbog pronalaska drugog posla, te obavljanja stručnog osposobljavanja. 11.08.2019. prestaje ugovor i otkazni rok je ispoštovan.

27.12.2019. Stigao je poziv na plaćanje od strane poslodavca te mene sad zanima koliko je valjana ta klauzula u ugovoru te trebam li ja platiti tu ugovornu kaznu ili je ona ništetna? Zakonom se djelomično odreduje da je to nezakonito, te da se ne slaze sa ustavnom odredbom o slobodi rada.

Unaprijed hvala na odgovoru i pomoći.

Dijeli na drugim stranicama

Ova je odredba ništetna, i tako se očitujte poslodavcu, jer Zakon o radu predviđa plaćanje ugovorne kazne samo u jednom slučaju, a to je kod zabrane natjecanja radnika s poslodavcem. Ne nalazim sad sudsku praksu, mislim da ju je donio Županijski sud u Puli, a potvrdili Ustavni i Vrhovni sud, da je u svim drugim slučajevima ugovaranje ugovorne kazne suprotno Zakonu o radu kao propisu koji uređuje minimalne uvjete za prava i slobode rada.

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: Paul9
      Poz ljudi, neki dan sam pisao da sam prosao kroz crveno, da nisam uocio semafor, umor itd itd..
      Kaznjen sam sa mjesec dana bez vozacke + 3000 kuna kazne, podnio sam prigovor u kojem navodim da nisam ga vidio, da je bio na nepovoljnom polozaju, da mi smanje kaznu zbog male place, da mi ne uzmu vozacku zbog posla i obitelji itd itd.
      Prigovor sam podnio tako da priznajem gresku.
      U međuvremenu nakon podnesenog prigovora saznao sam da uocpe nisam trebao biti kaznjen jer smjer mojeg kretanja uopce nije reguliran ikakvim semaforom...
      Moje pitanje sad posto sam podnio prigovor u kojem PRIZNAJEM gresku na gresku koja uopce ne postoji, kako bi sud mogao reagirati? Dal ce me osloboditi ikakvih placanja? Dal ce se brisati taj prekršaj iz moje povijesti? Dal uopce mogu se zaliti nakon predaje prigovora na policajce(to je vrlo upitno dal cu, al me zanima).
    • objavio: Zbunjenaja
      Pozdrav,
      željela bih raditi u Irskoj preko ljeta preko normalnog ugovora, odnosno ugovora o radu, ali sam ovdje redovan student. Sada me zanima može li se to, tj. gubim li prava ako radim u stranoj državi na puno radno vrijeme tih par mjeseci? I kako bi se to onda oporezivalo tamo, znači da mi to ne ulazi u moj godišnji prihod ili?

• objavio: Hello2
      Poštovani,
      Ponuđen mi je predugovor za kupnju moje nekretnine, pa me zanima ako bi mi mogli pojasniti 2 članka iz istog koja mi nisu jasna:
      Članak 12.
      Prodavatelj se obvezuje založiti Nekretninu u korist poslovne banke Kupca koja će nakon upisa tog zaloga u zemljišne knjige, isplatiti izravno Prodavatelju dio kupoprodajne cijene sukladno članku 3. ovog predugovora.
      Članak 13.
      Svi sporovi koji proizađu iz ovog predugovora ili s njim u vezi, uključujući i sporove koji se odnose na pitanja njegovog valjanog nastanka, izmjene, povrede ili prestanka, kao i na pravne učinke koji iz toga proistječu, riješit će se arbitražom Arbitražnog sudišta ----------------, sukladno njegovim pravilima o ustroju i radu, objavljenima na: www...hr, važećim u trenutku podnošenja tužbe.
      Nikad nisam čuo za navedeni sud pa me zanima da li je nesto legitimno u pitanju ili ne, i dali članak 12 znači da se banka kupca koji ide preko APN-a prvo upisuje u zk stana pa mi onda tek isplačuje sredstva i koji je rok za to?.
      Puno hvala na vremenu.
    • objavio: CharterSport
      Pozdrav, imam par pitanja za Vam postaviti. 

Moja situacija je ovakva: prijateljica i ja smo setale ulicama grada, te ja sam sa sobom imala cca 5 g marihuane. Prolazio je policijski auto te nas je zaustavio da mu damo osobnu na pregled. Nakon toga nas je pitao da li imamo nesto ilegalno kod sebe te ja sam negirala. Onda nam je rekao da provjeri torbe, te je tih 5 g nasao u mojoj torbi. Nakon toga smo privedeni na policijsku postaju. Zajedno smo cekale, te nakon nekog vremena sam dosla potpisati Obavijest da ce se za pocinjeni prekrsaj tj. protiv njega podnijeti optužni prijedlog. Takoder sam potpisala i potvrdu od privremenom oduzimanju predmeta. Nakon cca 2 mjeseca sam dobila Poziv na sud tj poziv okrivljeniku gdje moram pristupiti na glavnu raspravu, te sam dobila i optužni prijedlog.  

Moja pitanja su: 1. Kako ide tocno postupak u sudnici?
      2. Koje stvari bi trebala rec, a koje nebi? 
      3. Da li ja ustvari idem na sud samo radi mogucnosti smanjenja kazne? ili radi neces drugog?
      4. da li trebaju svjedoci doc samnom na dan sudenja?
      5. Kakva pitanja uobicajeno postavljaju?
      6. Da li ce meni radi ove situacije pisat negdje da vodim kazneni postupak (pitam za situaciju kod zaposljavanja, jer neki pitaju potvrdu da ne vodim kazneni postupak)

Nadam se da mi mozete pomoci ! 
      Hvala unaprijed.

• objavio: gala385
      Poštovani,
      primjenjuje li se odredba čl. 14. st. 4. Zakona o radu na Vrtiće i Škole? - "Ako poslodavac prije početka rada ne sklopi s radnikom ugovor o radu u pisanom obliku ili mu ne izda pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme."
      Naime, uslijed zapošljavanja 30 novih djelatnika, propustom tajnice jednom djelatniku 3 dana nakon početka rada nije dan na potpis ugovor o radu na određeno vrijeme radi zamjene djelatnice. Djelatnik se poziva na gornji članak tj. zahtijeva ugovor na neodređeno vrijeme...
      Postoji li kakva sudska praksa, naime odgojne ustanove ne mogu zaposliti nekog na neodređeno vrijeme bez slobodnog radnog mjesta i suglasnosti osnivača?
  • Napravi novi...