Jump to content

Brisovno očitovanje za stan


xpsp1a

Preporučene objave

U potpunosti sam svjestan da ovo moja susjeda neće riješiti bez odvjetnika, ali molio bih barem neki savjet jer je u šoku i neće spavati do slijedećeg tjedna dok ne nađe odvjetnika

Dakle stanujemo u stambenoj zgradi, moj pokojni otac i susjedin pokojni suprug su radili u istoj firmi, Hidroelektra, i dobili su 80-tih stanove u istoj zgradi

Početkom 90-tih oba dvoje su sklopili ugovor o utkupu stana, imamo potpuno iste ugovore, sklopljene sa Hidroelektorm

Ja sam svoj stan konačno otkupio prošle godine, susjeda je otkupila prošli mjesec sa zadnjom ratom.

Oba dvoje smo rate uplaćivali Privrednoj banci

Hidroelektra je u međuvremenu propala

Razlika postoji u izvacima iz gruntovne, meni je pisalo da je nositelj hipoteke Privredna banka, njoj piše Hidoelektra, zašto je to tako nemam pojma

Kada sam ja otplatio zadnju ratu čuo sam se sa Privrednom bankom, oni su mi izdali brisovno očitovanje sa kojim sam bez problema brisao hipoteku

Susjeda sada kada je otplatila zadnju ratu čula se sa Privrednom bankom, rekli su sve je u redu i dobiti će na kućnu adresu brisovno

I stiglo je brisovno koje je izdalo Ministarstvo državne imovine, u njemu stoji da je sukladno mišljenju državnog odvjetništva Ministarstvo nadležno za izdavanje brisovnih očitovanja za firme u stečaju ili za firme koje više ne postoje

Susjeda je predala to brisovno na gruntovnicu i danas dobila riješenje kojim se njezin zahtjev odbija jer sud smatra da Ministarstvo nema ovlasti izdati takvo brisovno očitovanje

Oprostite na podužen postu, dali je netko imao ovakav slučaj, i ja i susjeda smo pravni laici i sigurno će uzeti odvjetnika drugi tjedan, ali ali barem malo pojašnjenje što će se sada događati

Dali će ona morati pokretati neki sudski spor koji će trajati godinama ili što? I ako možete procijeniti odvjetničke troškove za ovakav slučaj, hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da je sve bilo normalno Hidroelektra bi vam trebala izdati brisovno očitovanje. Problem je nastao jer ne postoji više Hidroelektra kao poduzeće pa vam nema tko izdati brisovno očitovanje. U tom slučaju nadležno ministarstvo za to poduzeće izdaje brisovno očitovanje. Ali to se odnose na tvrtke koje nemaju pravnog sljedbenika. Čini mi se da Hidroelektra ima pravnog sljedbenika pa od njega morate tražiti brisovno očitovanje te vam zbog toga nadležni zk odjel ne želi priznati takvo brisovno očitovanje. Ako sam u pravu morali biste otići do Trgovačkog suda da vam daju izvadak iz sudskog registra u kojem piše tko je pravni sljedbenik i od njega tražiti brisovno očitovanje koje ćete priložiti skupa sa izvatkom iz sudskog registra. Da li je susjeda otplaćivala kredit PBZ-u ili samo uplaćivala novac na račun koji je otvoren kod PBZ-a?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MDI vam ne može izdati brisovno očitovanje jer se ne radi o državnoj imovini.

Eventualno pravni slijednik kao što je navedeno iznad, a prema svemu dostupnome, nakon obustave stečajnog postupka zbog pripajanja, sveopći pravni sljednik Hidroelektre Niskogradnja je Hidroelektra Mehanizacija u stečaju.

Dakle ako je tako, valjalo bi uz potvrdu banke od stečajnog upravitelja zatražiti brisovno očitovanje. U protivnom, ako su i oni brisani iz sudskog registra, bojim se da je jedini mogući scenario slijedeći.

Poradi činjenice da je stečajni dužnik brisan iz sudskog registra ne može se brisati njegovo založno pravo na nekretninama jer u postupku ostvarenja tog založnog prava nakon zaključenja stečajnog postupka sudjeluje stečajna masa stečajnog dužnika. Stoga da bi se brisala hipoteka koja glasi na tvrtku koja više ne postoji jer je stečajni postupak završen, morala bi se tužiti stečajna masa radi brisanja hipoteke. Prije toga stečajna masa mora dobiti stranačku sposobnost. To dalje znači da je potrebno u takvim slučajevima stečajnu masu upisati u sudski registar, a porezna uprava treba po službenoj dužnosti toj stečajnoj masi odrediti i dodijeliti osobni identifikacijski broj. Stečajni zakon u čl. 438 navodi podatke koji se upisuju u sudski registar za stečajnu masu. Na ovaj način ostvarili su se uvjeti da se podnese tužba radi brisanja hipoteke pred nadležnim sudom. Nakon što se uspije u sudskom postupku, traži se od zemljišnoknjižnog suda brisanje predmetne hipoteke temeljem pravomoćne presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija