Jump to content

Ostavinski postupak traje, brat koristi stan bez sudske odluke


artus

Preporučene objave

U postupku je ostavinska rasprava koja se otegnula skoro tri godine, iza pokonih roditelja ostao je stan u otkupu koji je nakon smrti roditelja nastavio koristiti  i otplačivati brat, budući da uplatnice i dalje pristižu na adresu pokojnih roditelja na  stan  kojega on sada koristi i otplaćuje rate iza njih. Ima li njegovo uzurunpiranje rodteljskog stana u otkupu uporište u Zakonu, ako ne , što mi je činiti budući da nema oporuke pa i ja imam pravo na taj stani, i u tom smislu se vodi ostavinski postupak, kojemu eto nema kraja........ Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , artus je napisao:

Ima li njegovo uzurunpiranje rodteljskog stana u otkupu uporište u Zakonu,

U konkretnom slućaju nema govora o nikakvom uzurpiranju, obzirom da se radi o zakonitom posjedu (čl.129 ZN i čl.10 ZV) 

Iz sudske prakse:

Ostavina umrle osobe po sili zakona prema odredbi čl. 135. Zakona o nasljeđivanju (“Narodne novine”, br. 52/71 i 47/78 - dalje: ZN) prelazi na nasljednike u času njezine smrti, pa nasljednici svoja prava mogu ostvarivati odmah poslije smrti ostavitelja, a nisu dužni čekati donošenje rješenja o nasljeđivanju.”
Vrhovni sud Republike Hrvatske, Rev 615/98, od 16. I. 2002

Odredbe čl. 135. Zakona o nasljeđivanju (“Narodne novine”, br. 52/71 i 47/78 - dalje: stari ZN) su istovjetne sa odredbama čl. 129 Zakona o nasljeđivanju  (NN 48/03, 163/03, 35/05, 127/13, 33/15, 14/19) na snazi od 15.02.2019

 

prije 6 sati , artus je napisao:

pa i ja imam pravo na taj stani,

Vrijede pravila o zajedničkom vlasništvu kao i suvlasništvu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija