Jump to content

darovni ugovor i kupnja nekretnine


tintin135

Preporučene objave

Poštovani molim pomoć/ savjet.

Naime, planiram kupiti nekretninu od svoje obitelji,gdje sam 1/3 vlasnik (druge 1/3 i 1/3 su vlasnici roditelji). Pošto se planiram javiti za subvencije,ne bih trebao imati nekretninu u (su)vlasništvu. Da li je moguće da darovnim ugovorom poklonim majci svoju 1/3, te se javim na subvencije i kupim tu istu nekretninu u cijelosti za koji mjesec? Zanima me da li se plaća kakav dodatni porez na navedeno? Znam da se ne plaća ako ja poklonim majci. I da ja moram platiti onih par % zbog kupovine.  Ali da li postoji mogućnost da ako kupim tu nekretninu od nje i oca da ona mora platiti nekakav dodatni porez?

 

Hvala vam unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , tintin135 je napisao:

Poštovani molim pomoć/ savjet.

Naime, planiram kupiti nekretninu od svoje obitelji,gdje sam 1/3 vlasnik (druge 1/3 i 1/3 su vlasnici roditelji). Pošto se planiram javiti za subvencije,ne bih trebao imati nekretninu u (su)vlasništvu. Da li je moguće da darovnim ugovorom poklonim majci svoju 1/3, te se javim na subvencije i kupim tu istu nekretninu u cijelosti za koji mjesec? Zanima me da li se plaća kakav dodatni porez na navedeno? Znam da se ne plaća ako ja poklonim majci. I da ja moram platiti onih par % zbog kupovine.  Ali da li postoji mogućnost da ako kupim tu nekretninu od nje i oca da ona mora platiti nekakav dodatni porez?

 

Hvala vam unaprijed.

Ukoliko kupite od majke i oca nekretninu ponovo onda ćete morati platiti porez na promet nekretnina u vrijednosti od 3%. U pravilu ovisi kako se dogovorite tko snosi trošak poreza; u pravilu kupac tj. u ovom slučaju vi. Dosta ljudi je napravilo to što vi želite tako da ako je njima prošlo proći će i vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super. Tako sam i mislio. Zanimalo me dodatno da li moji roditelji plaćaju kakav porez ako prodaju nekretninu (meni) a nije prošao nekinrok od 2 godine kako su dobili dio nekretnine na dar? Tako sam bar shvatio da se u nekom tom slučaju plaća porez jer se računa kao nekretnina za preprodaju ili tako nekako. Možda sam krivo shvatio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , tintin135 je napisao:

Super. Tako sam i mislio. Zanimalo me dodatno da li moji roditelji plaćaju kakav porez ako prodaju nekretninu (meni) a nije prošao nekinrok od 2 godine kako su dobili dio nekretnine na dar? Tako sam bar shvatio da se u nekom tom slučaju plaća porez jer se računa kao nekretnina za preprodaju ili tako nekako. Možda sam krivo shvatio

Prema zakonu postoji rok od 3 godine u kojem se ne smije nekretnina otuđiti. Samo ne znam da li se taj zakon primjenuje u praksi. Usput riječ je o porezu na izuzeće (nisam siguran kako se zove) ali znam da iznosi 36%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, BRKICA00 je napisao:

Prema zakonu postoji rok od 3 godine u kojem se ne smije nekretnina otuđiti. Samo ne znam da li se taj zakon primjenuje u praksi. Usput riječ je o porezu na izuzeće (nisam siguran kako se zove) ali znam da iznosi 36%.

Kao i u prethodnom postu moram reagirati čisto da budemo točni. Dakle, radi se o 2 (dvije) godine i stopa je 24%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , tintin135 je napisao:

Huh. Onda možda nije pametno da poklonim mami svoju 1/3 ako mislim kupiti isti stan od roditelja za koji mjesec..

 Na kraju vi donosite odluku. Morate si napraviti računicu. Preporučam kreditni-kalkulator.hr da si tu izračunate ratu kredita, onda da izračunate koliko ćete subvencije dobiti od države, i na kraju trošak poreza da li vam se to isplati. Prosječna kamata je sada na oko 2,8%.

Ja na vašem mjestu ne bih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Spitfire je napisao:

Kao i u prethodnom postu moram reagirati čisto da budemo točni. Dakle, radi se o 2 (dvije) godine i stopa je 24%.

Samo da pitam, to je istina znači? Jer po internetu i na stranici vlade piše 3 godine. Valjda je to nedavno smanjeno na 2 godine. Baš sam u fazi prodaje nekretnine koju sam nasljedio prije 2 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAkon o porezu na dohodak

čl.58

(2) Dohodak od otuđenja nekretnina iz stavka 1. ovoga članka ne oporezuje se ako je nekretnina služila za stanovanje poreznom obvezniku ili uzdržavanim članovima njegove uže obitelji iz članka 14. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona, a i u slučaju ako je nekretnina ili imovinsko pravo otuđeno nakon dvije godine od dana nabave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
, Spitfire je napisao:

Kako je pitanje postavljeno o vremenskom roku od dvije godine, u taj dio.

Spitfire, molim Vas pomoc oko mojeg slučaja:

1. 2011 godine dobio sam od bake stan darovnim ugovorom (obična ovjera potpisa, nije JB akt ili solemnizacija). U ugovoru stoji da je "daroprimatelj u posjedu nekretnine". Također stoji da baka (Darovatelj) "zadržava pravo doživotnog stanovanja, da je Daroprimatelj s time suglasan i da Daroprimatelj dozvolja upis prava osobne služnosti na nekretnini u korist Darovatelja". Drugim rijecima, upisan je teret na stan u vidu dozivotnog stanovanja.

2. Baka umire 2015 godine i ja uredno ulazim u posjed stana i tu živim od tada.

3. Moje pitanje je: moze li netko osporavati taj ugovor u smislu da je ništetan jer nisam odmah stupio u posjed stana, već 4 godine kasnije?

Napominjem da sam odmah 2011. upisan kao vlasnik i posjednik u gruntovnici i katastru, ali da nisam do 2015 stupio u neposredan posjed, tj nisam stanovao tamo do tada.

Našao sam puno ovih primjera i svugdje je ugovor bio ništetan ako Daroprimatelj nije u fizičkom posjedu stana, ako nije ugovor sklopljen u formi JB akta ili solemnizacije. No nigdje nisam našao je li smeta da kasnije uđem u posjed stana i da sam i trenutno u posjedu. Napominjem da nikakva tužba nije pokrenuta, ali ako bude da znam jesam li siguran? Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija