Jump to content
tvectvec

Darovni ugovor

Preporučene objave

Poštovanje,

Imam jedno pitanje u vezi darovnog ugovora. Ako baka prepisuje kuću na svoju unuku darovnim ugovorom, unuka neplača porez?

Ako unuka nakon mjesec, dva ili godinu želi tu kuću darovnim ugovorom prepisati nekom trećem npr. svojoj majci, dali se onda plaća porez?

Mislim dal mora proći određeni rok kad ste dobili nekretninu/pokretninu darovnim ugovorom da ju nemožete prenijeti dalje darovnim ugovorom,a da se neplača porez ili teoretski darovanu nekretninu stjecatelj može odmah sutra prenijeti/darovati i opet se neplača nikakav porez?

 

Hvala,

 

Lp

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 13 sati , tvectvec je napisao:

Poštovanje,

Imam jedno pitanje u vezi darovnog ugovora. Ako baka prepisuje kuću na svoju unuku darovnim ugovorom, unuka neplača porez?

Ako unuka nakon mjesec, dva ili godinu želi tu kuću darovnim ugovorom prepisati nekom trećem npr. svojoj majci, dali se onda plaća porez?

Mislim dal mora proći određeni rok kad ste dobili nekretninu/pokretninu darovnim ugovorom da ju nemožete prenijeti dalje darovnim ugovorom,a da se neplača porez ili teoretski darovanu nekretninu stjecatelj može odmah sutra prenijeti/darovati i opet se neplača nikakav porez?

 

Hvala,

 

Lp

Unuka plaća porez ukoliko joj baka pokloni nekretninu (oslobođen je samo prvi nasljedni red - djeca i bračni drugovi). Kada dijete daruje majci kuću onda se ne plaća porez. Prema zakonu nekretnina se ne smije otuđiti u roku od 3 godine.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 45 minuta, Spitfire je napisao:

2 (dvije) godine, Zakon o porezu na dohodak čl.58

Možda se nismo razumijeli, znači unuka nebi prodala tu nekretninu nego je darovala dalje svojoj majci. Znači nesmi ju ni darovati unutar dvije godine, jer će majka morati platiti porez? A ako bi ju poklonila majci nakon dvije godine tek onda nebi majka plačala porez na taj dar?

U prijevodu kad dobijemo darovnim ugovorom nekretninu u prvom nasljednom redu neplačamo porez. Ako tu nekretninu prosljedimo dalje drugoj osobi koja nam je u prvom nasljednom redu mi kao stjecatelji ta osoba plača porez? Mora proći dvije godine pa tek onda možemo dalje darovati da se izbjegne plačanje poreza  ili?

Uređeno od tvectvec

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 11 minuta, tvectvec je napisao:

Možda se nismo razumijeli, znači unuka nebi prodala tu nekretninu nego je darovala dalje svojoj majci.

Zakon kaže "ako je nekretnina stečena darovanjem i otuđena u roku dvije godine..." no i darovanje je otuđenje. Pojednostavljeno, ako je  stečena darovanjem i prodana, zamjenjena, darovana itd. (dakle, svaki prijenos je otuđenje) u roku dvije godine...

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat , Matrix je napisao:

Kako je več rečeno, rok od dvije godine, no vrlo bitno je tumačenje od kad se računa rok, u jednoj od tema se pisalo o konkretnoj stvari. 

Pisali smo uporedno, no nebitno, to je to. 

Postoje dvije situacije u kojima bi mogli izbjeći porez na dohodak, a to je ukoliko ste živjeli u nekretnini u periodu između darovanja i otuđenja,(članak 58. stavak 2.).,ili pak ako je otuđenje izvršeno između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji. 

 

 

Ovo je Vaš odgovor na toj temi. Ovo me zbunjuje? Znači da pojednostavnim ako jedan od srodnika u prvoj liniji npr.otac daruje sinu nekretninu neplača se porez na to darovanje? Jesam u pravu? A onda sin nakon par mjeseci (manje od dvije godine) daruje nekretninu majci (znači srodniku u prvoj liniji) jel se u tom slučaju plača porez?

Ps. Svi u navedenoj nekretnini žive cijeli život

Uređeno od tvectvec

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat , Matrix je napisao:

Citirali ste drugi odgovor u temi pod linkom, no glede pitanja roka od dvije godine je pisano u prvom. 

IMG_20200112_205310.png

Ok ,ok hvala sad mi je jasnije. Izvinite na pitanjima al me to zanimalo, a i ovi zakonski članci i izrazi me malo bune kad čitam. Znači recimo ovakav slučaj. Da djed (majčin otac) daruje nekretninu majci neplača se porez, al ako majka u roku manjem od dvije godine tu nekretninu dalje daruje svome sinu plača se porez na dohodak u tom slučaju, ako sam dobro shvatio? I on iznosi 25% tržišne vrijednosti nekretnine?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, tvectvec je napisao:

Ok ,ok hvala sad mi je jasnije. Izvinite na pitanjima al me to zanimalo, a i ovi zakonski članci i izrazi me malo bune kad čitam. Znači recimo ovakav slučaj. Da djed (majčin otac) daruje nekretninu majci neplača se porez, al ako majka u roku manjem od dvije godine tu nekretninu dalje daruje svome sinu plača se porez na dohodak u tom slučaju, ako sam dobro shvatio? I on iznosi 25% tržišne vrijednosti nekretnine?

Da.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...