Jump to content

Nezaposlena bivša supruga


mariva16

Preporučene objave

Lijep pozdrav, situacija je sljedeća:

Suprug i njegova bivša žena imaju dijete. Na papiru stoji zajedničko skrbništvo, i dogovorena alimentacija u iznosu od 1000 kn. Viđa dijete nekoliko puta tjedno po 3-4 sata.

Bivša supruga je nezaposlena, s namjerom da tako i ostane (moje subjektivno mišljenje, s obzirom da nema dana radnog staža u životu). Njoj to očigledno ne predstavlja problem, a ne predstavlja joj ni problem tražiti dodatne stvari (deterdžent za rublje-za koji smatram da je njena dužnost kupiti, kao što bi otac kupio da dijete boravi kod njega, plus odjeću za dijete) iako sam otac i njegov dio obitelji nekoliko puta godišnje kupuju djetetu odjeću i obuću. Bivša supruga i dijete žive u svom stanu, ne znam zaista od kuda plaća režije i hranu, ali nerijetko tokom mjeseca šalje suprugu poruke kako su bili pozvani na neke rođendane i sl, pa se istrošila, pa traži od supruga ako može da joj pripomogne. Kada je dijete krenulo u vrtić, izjasnila se da kupuje djetetu potrepštine po malo, kroz nekoliko mjeseci što mi daje naslutiti da alimentacija ne odlazi u potpunosti na potrebe djeteta. Tj, odlazi, vjerojatno na hranu i režije, i onda naravno traži dodatne stvari. Ali ako sam dobro upućena, roditelj s kojim dijete živi treba osigurati hranu i režije, a odjeća, obuća i npr hobiji bi išli iz fonda alimentacije (ispravite me ako griješim).

Kolika je mogućnost da otac dobije potpuno skrbništvo nad djetetom? 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obiteljski zakon ne predviđa na koji način bi se trebala utrošiti sredstva od alimentacije, ali bi bilo tako da ako otac daje 1.000,00 kn u novcu, da majka isto toliko daje u radu, prehrani, obući, režijama, stanovanju itd. Povremeno kupiti detergent ili odjeću za dijete je, kao što je rečeno, dar koji ide izvan alimentacije.

Ako dijete od ranije nije više privrženo ocu, ako nije u njegovom najboljem interesu da stanuje s ocem i njegovom obitelji (stambene prilike tamo itd.), onda vjerojatno neće biti promjene odluke o skrbi nad djetetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Poanta mog posta je bila da smatram da financijski ne sudjeluju jednako, koliko god ta alimentacija zvuči malo, smatram da majka ne pridonosi ni toliko (ne računam brigu za dijete obzirom da je s njom), ali isto tako se i otac brine o djetetu kad je s njim (igračke, izleti, hrana itd). Hoću reći da pretpostavljam da alimentacija ide i na režije, i na hranu, i na odjeću, iako bi je li, majka trebala bar približno sudjelovati i u tom aspektu. Otac i dijete imaju odličan odnos, privrženi su, iako je naravno dijete više vezano za majku jer ipak više vremena provodi s njom. 

Da li je moguće da otac preuzme skrbništvo na temelju nezaposlenosti majke? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 5 minuta, Albert12345 je napisao:

A sto ako je otac jedini zaposleni i majci dava sav novac na ruke zato sto ona zahtjeva da tako bude govoreci da ima ovrhu te da ne uplacuje na racun?

Alimentacija je izuzeta od ovrhe i ide na zaštićeni račun, a na ovaj način Vi se izlažete ovršnom i kaznenom postupku ukoliko se bivša "sjeti" da niste uplaćivali alimentaciju, a Vi nemate dokaza da jeste, ali njoj na ruke. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ona jednostavno jos nije i kao da nece napravit taj zasticeni racun koji je izuzet od ovrhe kao da zeli da ispadne da ne isplacujem obveze prema dijetetu.A ustvari jako puno joj novca davan cesto i do 2500kn iako je presuda 1000kn mjesecno i sve to radim samo kako mi nebi stvarala problem oko vidanja dijeteta s kojom imam jako dobar odnos kojeg bivsa nerijetko ugrozava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte to raditi, plaćajte kolika Vam je obveza. Nemojte "kupovati" nešto na što imate pravo. Ne samo da Vi imate pravo na susrete i viđanje djeteta, već Vaše dijete ima pravo na te susrete i viđanja, ta oni su mu prijeko potrebni. Nemojte se dati ovako ucjenjivati, a ako Vam bude radila bilo kakav problem, bez razmišljanja je prijavite CZSS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Borbena7 je napisao:

Vrijedi sve dok po presudi imate obvezu isplaćivati njoj, a ne djetetu na račun.

Hocu li joj se suprostaviti na nacin da joj kazem da joj vise nezelim davat novac na ruke nego da zelim da to ide preko racuna. Sto ako ona nakon mog suprostavljanja kaze da nisam davao novac (a zaista jesam i vise od dosudenih 1000kn mjesecno ) hoce li u tom slucaju vrijediti onaj papir gdje stoje datumi i svote novca te njeni vlastorucni potpisi za svaki mjesec koji sam dao novac na ruke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Nemojte to raditi, plaćajte kolika Vam je obveza. Nemojte "kupovati" nešto na što imate pravo. Ne samo da Vi imate pravo na susrete i viđanje djeteta, već Vaše dijete ima pravo na te susrete i viđanja, ta oni su mu prijeko potrebni. Nemojte se dati ovako ucjenjivati, a ako Vam bude radila bilo kakav problem, bez razmišljanja je prijavite CZSS.

Gledajte ja sam popustio njenoj zelji da joj dam novac na ruke i povjerovao u njenu navodnu ovrhu ali na nacin da sam rekao da svaki mjesec zapise datum i svotu te stavi svoj potpis na sto je pristala i taj papir ja cuvam sve dok nedode 15 -ti u mjesecu onda prilikom davanja novca ona napise datum svotu i potpis na taj papir hoce li to vrijediti ako dode do suda zar sam tako naivan da ce na kraju ispasti da uopce neisplacujem obaveze?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete tražiti da otvori zaštićeni račun, jer ćete joj ubuduće alimentaciju uplaćivati na njega. A ako ga ne otvori, recite joj da ćete svejedno uplatiti u korist njenog računa, pa će ostati bez tih sredstava. I kada joj budete uplaćivali na račun tada joj nemate što objašnjavati vezano za iznos. Ne trebate se brinuti, jer Vas ovakve potvrde o primitku alimentacije štite od ovrhe. Mišljenja sam da ona ne želi otvorite zaštićeni račun samo zato što ne želi da se vidi da joj uplaćujte dvostruko više nego li ste dužni. Znači, možet joj plaćati kao do sada ili na zaštićeni račun, ali nemojte joj plaćati više nego li ste dužni i to samo zbogom straha da će Vam raditi problem vezana za susrete i viđanja djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, Borbena7 je napisao:

Možete tražiti da otvori zaštićeni račun, jer ćete joj ubuduće alimentaciju uplaćivati na njega. A ako ga ne otvori, recite joj da ćete svejedno uplatiti u korist njenog računa, pa će ostati bez tih sredstava. I kada joj budete uplaćivali na račun tada joj nemate što objašnjavati vezano za iznos. Ne trebate se brinuti, jer Vas ovakve potvrde o primitku alimentacije štite od ovrhe. Mišljenja sam da ona ne želi otvorite zaštićeni račun samo zato što ne želi da se vidi da joj uplaćujte dvostruko više nego li ste dužni. Znači, možet joj plaćati kao do sada ili na zaštićeni račun, ali nemojte joj plaćati više nego li ste dužni i to samo zbogom straha da će Vam raditi problem vezana za susrete i viđanja djeteta.

Znaci da joj uz njen vlastorucni potpis i njen rukopis datuma i svoti novca koje je dobila i dalje davan na ruke bez straha da cu moci dokazati da sam redovito izvrsavao financijsku obvezu prema djetetu koju nikada nisam izbjegavao

 

Prve 4 godine sam uplacivao na njen osobni racun a zadnje dvije godine joj davan na ruke uz nacin da mi napise datum i svotu te da se potpise stalno podilazim samo da mi neradi probleme uz vidanje dijeteta kome da se obratim Czss je vec od prije upoznat s nasim slucajem i ona je vec jednom njima na telefon rekla da joj davam na ruke novac ali sto ako odluci promijeniti pricu zar ce sav novac koji joj davan na ruke u zadnje dvije godine biti nevazeci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zadnji put sam joj dao 2000 kn i isli smo ja i kcer u mc donaldsa u kino ja san joj rekao da pricuva papir da ga ne izgubin u igri s djetetom ona je u prilikom cuvanja papira prekrizila svotu od 2000kn i napisala je da sam dao 1500kn tvrdeci da nisam dao 2000kn za sto me je prevarila za 500 kn i tako je napravila vec par puta prije

 

Prije 30 minuta, Borbena7 je napisao:

Neće, imate dokaz.

Hvala na savijetima i na pojasnjenju situacije znaci ako dode do suda ja mogu traziti vijestaka koji ce utvrditi da je to njen rukopis datuma i svote te njeni potpisi koji me osiguravaju da nemoze reci da nisam dao novac ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Albert12345 je napisao:

Hvala na savijetima i na pojasnjenju situacije znaci ako dode do suda ja mogu traziti vijestaka koji ce utvrditi da je to njen rukopis datuma i svote te njeni potpisi koji me osiguravaju da nemoze reci da nisam dao novac ?

Jednostavno odustanite od ovoga načina, jer Vas sustavno potkrada. Postupite kako sam Vam objasnila u prethodnoj objavi i nemate se zašto bojati ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Borbena7 je napisao:

Jednostavno odustanite od ovoga načina, jer Vas sustavno potkrada. Postupite kako sam Vam objasnila u prethodnoj objavi i nemate se zašto bojati ovrhe.

Hvala na razumijevanju ako iduci mjesec uplatim na njen racun i tako izazovem da pocne raditi probleme u vezi vidanja sto onda?

 

Uvijek me hvata na nekakve ucjene i emocije ja neznan vise sto da radim i uz taj novac koji joj dajem na ruke ona stvara problem uvijek je nezadovoljna hoce jos i jos novca a ja popustam i sve to radi male da mi ne ugrozava odnos s njom i da mi ne osporava vidanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte se ljutiti, ali problem je u Vama. To je s jedne strane dobro, jer rješenje ovisi o Vam. Jednostavno se morate postaviti i dati joj do znanja da je dosta. Ukoliko Vam bude radila problema s djetetom, lijepo ćete je bez odlaganja prijaviti CZSS, pa neka njima objasni zašto Vas onemogućava u susretima i druženju. Ovo nije beznačajno. Veću težinu ima onemogućavanje susreta i druženja s djetetom, nego li npr. neredovito plaćanje alimentacije. Tako da se ne trebate brinuti, jer je CZSS ne može podržati u ovakvom postupanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Nemojte se ljutiti, ali problem je u Vama. To je s jedne strane dobro, jer rješenje ovisi o Vam. Jednostavno se morate postaviti i dati joj do znanja da je dosta. Ukoliko Vam bude radila problema s djetetom, lijepo ćete je bez odlaganja prijaviti CZSS, pa neka njima objasni zašto Vas onemogućava u susretima i druženju. Ovo nije beznačajno. Veću težinu ima onemogućavanje susreta i druženja s djetetom, nego li npr. neredovito plaćanje alimentacije. Tako da se ne trebate brinuti, jer je CZSS ne može podržati u ovakvom postupanju.

Ali ja nisam neredovit u placanju dapace cim mi sjedne lova isti tren dignem novac i dam njoj odmah, cak se nekad i ljuti ako 15- ti spada na subotu i nedjelju (tim danima mi nikad nije uplata) i onda vice da kako nisam dobio placu ne zeleci cuti da je neradni dan u pravu ste problem je u meni trebam se postaviti dosta je njenih ucjena i nepravednih zahtjeva 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste Vi "bankomat", Vi ste "tata", a mama neka si nađe bankomat. Prema tome, budite tata u punom smislu te riječi i pokažite gospođi da je vrijeme da si nađe nekakvi bankomat, a da ćete Vi svoje vrijeme koristiti za susrete i druženja sa djetetom. Sretno Vam i javite kako napredujete. Vjerujem da će nakon 2-3 mjeseca gospođa shvatiti da je ovome došao kraj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Nemojte se ljutiti, ali problem je u Vama. To je s jedne strane dobro, jer rješenje ovisi o Vam. Jednostavno se morate postaviti i dati joj do znanja da je dosta. Ukoliko Vam bude radila problema s djetetom, lijepo ćete je bez odlaganja prijaviti CZSS, pa neka njima objasni zašto Vas onemogućava u susretima i druženju. Ovo nije beznačajno. Veću težinu ima onemogućavanje susreta i druženja s djetetom, nego li npr. neredovito plaćanje alimentacije. Tako da se ne trebate brinuti, jer je CZSS ne može podržati u ovakvom postupanju.

U pravu ste uvijek popustam nisam ni jednom rekao da sam ja taj koji radi i koji doprinosi redovito dijetetu i da treba postivati moj rad i moj doprinos pa nepada novac s neba .nisam od onih koji zaobilaze duznosti prema svome dijetetu  i smatram da nije za pretjeranu pohvalu kad ispunjavas duznosti nego smatram da je ispunjavanje duznosti prema dijetetu nesto sto je sasvim normalno jer svaki roditelj mora ispunjavati duznosti prema svome dijetetu 

 

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Niste Vi "bankomat", Vi ste "tata", a mama neka si nađe bankomat. Prema tome, budite tata u punom smislu te riječi i pokažite gospođi da je vrijeme da si nađe nekakvi bankomat, a da ćete Vi svoje vrijeme koristiti za susrete i druženja sa djetetom. Sretno Vam i javite kako napredujete. Vjerujem da će nakon 2-3 mjeseca gospođa shvatiti da je ovome došao kraj.

Jednom sam joj i reka zasto uvijek upire sa novcom kao da imamo petoro djece a ne jednu curicu ,i kao da ja ne izvrsavam obavezu ,ona iznajmljuje apartmane ljeti a ja radim nocnu smjenu u pekari nase dijete ima sto god pozeli doduse nezivimo skupa no to njeno neracionalno trazenje novca i cak joj je i malo kada dam 2500 kn kaze da joj treba cak i jos vise ma otvorili ste mi oci potpuno tome treba stati na kraj previse popustam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija