Jump to content

Kupnja stana od majke


sthooligan88

Preporučene objave

Pozdrav svima imam 2 pitanja pa molim pomoć.

1.

2017 godine sam kupio stan od majke (dio kredit, dio gotovina) koji je bio na njeno ime tj u njenom vlasništvu. Prije realizacije kupnje-kredita majka, otac i brat su trebali u banku otići i dati suglasnost ili tako nešto ne sjećam se točno...potpisati nešto. 

Mene zanima nakon smrti naših roditelja da li brat ima pravo tražiti dio stana?

U familiji imamo još jedan stan i vikendicu i sad dolazimo do pitanja broj 2, a glasi:

2.

Plan je taj da preostali tj. drugi stan ostane bratu, a meni vikendica (u koju sam dosta novaca uložio) nakon smrti naših roditelja. Mene sada zanima ako se tako podijelimo dali se brat ima pravo buniti i tražiti nužni dio iako će on dobiti jedan stan? I kako se zaštiti da bude sve čisto, da se ja odreknem prava na drugi stan, a on vikendice. I da li u to spada i prvi stan koji sam kupio od majke. Volio bi da se oboje zaštitimo i da smo načisto jer kad roditelji umru da nebude zapleta i zavrzlame.

 

Hvala puno i svako dobro!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sthooligan88 je napisao:

I da li u to spada i prvi stan koji sam kupio od majke

Vi ste taj stan stekli kupoprodajom i nema govora da se u isti može zadirati po cijenu da iza majke neće ostati nikakva imovina koja bi činila ostavinu. 

 

prije 6 sati , sthooligan88 je napisao:

kako se zaštiti da bude sve čisto, da se ja odreknem prava na drugi stan, a on vikendice

Več u ostavinskom postupku imate mogućnost sporazuma na način kako ste to opisali. 

 

prije 6 sati , sthooligan88 je napisao:

nakon smrti naših roditelja da li brat ima pravo tražiti dio stana?

Več rečeno, ne. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Znači ako iza roditelja ništa ne ostane ni sa majčine ni sa očeve strane brat nema pravo na stan koji sam kupio od majke?

 

Može li se vlastoručno staviti na papir da se ja odričem prava na drugi stan, q brat na vikendicu i da se to ovjeri u javnog bilježnika. Može li se to pobijati i koliko je sigurno?

 

U slučaju da se sve stavi na papir kako sam gore naveo i za života roditelji prodaju stan i ne ostave ništa bratu, može li se pobijati dogovor i da li brat može tražiti dio vikendice?

 

Možda je bolje sastaviti 2 zasebna papira jedan za stan, jedan za vikendicu i svak svakome potpiše?

 

Po vama što savjetujete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, sthooligan88 je napisao:

Znači ako iza roditelja ništa ne ostane ni sa majčine ni sa očeve strane brat nema pravo na stan koji sam kupio od majke

Nema, jer ste stan stekli kupoprodajom. 

 

Prije 52 minuta, sthooligan88 je napisao:

Može li se vlastoručno staviti na papir da se ja odričem prava na drugi stan, q brat na vikendicu i da se to ovjeri u javnog bilježnika. Može li se to pobijati i koliko je sigurno?

Takav pravni posao, odnosno parcijalno se odricati od nasljedstva koje nije otvoreno, je ništav i bez namjeravanog učinka. 

 

Prije 55 minuta, sthooligan88 je napisao:

Možda je bolje sastaviti 2 zasebna papira jedan za stan, jedan za vikendicu i svak svakome potpiše

U vašem slučaju je najbolje da roditelj riješi situaciju za života, na način da oporukom odredi što će svaki od vas nasljediti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija