Jump to content
anonimac33

mjesto stvarne uprave (tvrtka u inozemstvu)

Preporučene objave

imam firmu u inozemstvu, konkretno u jednoj od država gdje je porez na dobit 0% a koja nema ugovor o sprječavanju dvostrukog oporezivanja s RH (no to je u pravilu nebitno, jer se pitanje odnosi i na sve ostale zemlje).

zanima me trebam li tu firmu prijaviti poreznoj upravi, u smislu da onda ta firma plaća porez na dobit u RH s obzirom na to da radim u/iz RH i s obzirom na to da je mjesto stvarne uprave u RH?

znam da puno ljudi ima tvrtke po raznim državama tipa estonija, velika britanija, arapski emirati i sl., ali isto tako znam da se u čl. 3. zakona o porezu na dobit izričito navodi sljedeće:

"(1) Rezidenti su u smislu članka 2. stavka 1. ovoga Zakona pravne i fizičke osobe čije je sjedište upisano u sudski ili drugi registar ili upisnik u Republici Hrvatskoj ili kojima se mjesto stvarne uprave i nadzor poslovanja nalazi u Republici Hrvatskoj."

prema tome, što sprječava poreznu upravu da ustvrdi kako moja firma duguje porez na dobit ovdje u RH?

 

 

 

Uređeno od anonimac33
Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ako Porezna uprava u provođenju nadzora otkrije da je zaista tako, onda može oporezovati dobit tog trgovačkog društva i prema našim propisima. Međutim, nemam informacije da ona takvu informaciju, iako su kod nas podaci iz sudskih registara za trgovačka društva javni, može baš lako pronaći (iako postoji međunarodna suradnja u poreznim stvarima). Može li?

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Može, danas svaka banka prilikom otvaranja računa traži informaciju o tome tko je stvarni vlasnik tvrtke i gdje je plaća porez te na temelju tih podataka obavještava državu u kojoj je isti porezni rezident.

Radi li što porezna uprava s tim podacima, ne znam, no fascinantno mi je da se u javnosti tako slobodno govori o otvaranju tvrtki u inozemstvu prilikom čega nitko ne uzima u obzir zakone RH. Ili mi se tako čini?

 

Uređeno od anonimac33
Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, anonimac33 je napisao:

Može, danas svaka banka prilikom otvaranja računa traži informaciju o tome tko je stvarni vlasnik tvrtke i gdje je plaća porez te na temelju tih podataka obavještava državu u kojoj je isti porezni rezident.

Radi li što porezna uprava s tim podacima, ne znam, no fascinantno mi je da se u javnosti tako slobodno govori o otvaranju tvrtki u inozemstvu prilikom čega nitko ne uzima u obzir zakone RH. Ili mi se tako čini?

 

Ovaj dio je i meni posebno zanimljiv, zapravo svi izostave dio koji moze stvoriti najvece probleme.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...