Jump to content

Ovrha u Njemačkoj


yankee1974

Preporučene objave

Poštovanje!

Molim Vas ako netko ima info ili saznanja.

Naime imam dug prema Erste Card Club,koji je u 11 mjesecu 2013 godine ovjeren kod javnog bilježnika kao pravomoćan za ovrhu nad novčanim sredstvima na računu.

U međuvremenu je dug otkupio EOS Matrix Zagreb koji je isti predmet proslijedio putem punomoći (Acknowledgement of Power of Attorney) EOS Matrix Hamburg,pošto sam u Njemačkoj od 2014 g.

Ne bježim od duga kojeg smo prije nastojali umanjivati plačanjem,ali spletom okolnosti se prekinulo....

EOS Hamburg kaže da dug moram platiti njima(naravno duplo uvećan) gdje se oni pozivaju na Europski ovršni zakon!Već godinu i pol otkako su me pronašli mole da im priznam dug i da se dogovorimo za otplati itd.

Ja sam tražio njihov ugovor o otkupu duga ovjeren sudski i preveden sa engleskog .....ali oni kažu da je to sve...poslali su kopije  postupka iz HR.

Pitanje glasi.Dali je predmet pravomoćan ako je ovjeren u HR. kod javnog bilježnika i dali je nastupila zastara?

Hvala!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, yankee1974 je napisao:

Dali je predmet pravomoćan ako je ovjeren u HR. kod javnog bilježnika

Što li Vam ovo znači? Predmet je pravomoćan kad protekne rok za žalbu/prigovor.

Prije 11 minuta, yankee1974 je napisao:

dali je nastupila zastara?

Zastara nastupa 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, ali samo ako ovaj zastarni rok nije prekinut radnjama ovrhovoditelja koje su poduzete pred nadležnim tijelima, a radi naplate duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Što li Vam ovo znači? Predmet je pravomoćan kad protekne rok za žalbu/prigovor.

Zastara nastupa 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, ali samo ako ovaj zastarni rok nije prekinut radnjama ovrhovoditelja koje su poduzete pred nadležnim tijelima, a radi naplate duga.

Pročitao sam negdje ovih dana da Europski ovršni zakon ne prizna "pravomoćne ovrhe" ovjerene kod javnih bilježnika,nego samo od sudova,i da zastara po tom zakonu prestaje nakon 5 godina.

Pitam zato što u biti malo ili nikakvih informaciju na tu teme (moj slučaj) nisam našao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , yankee1974 je napisao:

Pročitao sam negdje ovih dana da Europski ovršni zakon ne prizna "pravomoćne ovrhe" ovjerene kod javnih bilježnika,nego samo od sudova,i da zastara po tom zakonu prestaje nakon 5 godina.

Pitam zato što u biti malo ili nikakvih informaciju na tu teme (moj slučaj) nisam našao

Ako mislite da nećete morati podmiriti dug, jer je EOS Hamburg otkupio Vaš dug u smislu da je otkupio rješenje o ovrsi temeljem vjerodostojne isprava, a  koje prema Ovršnom zakonu donosi javni bilježnik, i koje kao isprva nije priznato izvan granica RH, u zabludi ste. 

Ovrhovoditelj jednostavno može pokrenuti sudski postupak, a s ciljem dobivanja pravomoćne i ovršive sudske odluke. Jedino kao tužitelj trebao učiniti vjerojatnim pravni interes za pokretanje ovog postupka, s obzirom da  već ima ovršnu ispravu za RH, a  interes postoji jer se ovrha treba provesti izvan granice RH. Tako da bi sud izdao platni nalog i ta bi se sudska odluka bez ikakvih zapreka mogla ovršiti i izvan granica RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Ako mislite da nećete morati podmiriti dug, jer je EOS Hamburg otkupio Vaš dug u smislu da je otkupio rješenje o ovrsi temeljem vjerodostojne isprava, a  koje prema Ovršnom zakonu donosi javni bilježnik, i koje kao isprva nije priznato izvan granica RH, u zabludi ste. 

Ovrhovoditelj jednostavno može pokrenuti sudski postupak, a s ciljem dobivanja pravomoćne i ovršive sudske odluke. Jedino kao tužitelj trebao učiniti vjerojatnim pravni interes za pokretanje ovog postupka, s obzirom da  već ima ovršnu ispravu za RH, a  interes postoji jer se ovrha treba provesti izvan granice RH. Tako da bi sud izdao platni nalog i ta bi se sudska odluka bez ikakvih zapreka mogla ovršiti i izvan granica RH.

Hvala na pojašnjenju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija