Jump to content

Krađa drva od šumarije


arki1

Preporučene objave

Pozdrav,prije točno 4 dana prijatelj i ja ukrali smo cca 1.5-2 prostorna metra drva u trpcima narezanih na 1 metar,sa šumarijskog lagera.Dojavom policija je saznala da sam to ja i u roku od 10 minuta nakon što sam došao doma i drva iskrcao policija je doletila u vrt i vidla prizor drva i mene,prijatelja više nije bilo tako da ga nisam ni mješo,pitali su me za popratnicu koju nisam imao,i šta ču drugo,nego priznao da sam uzeo ta drva i i potpisao potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta(ali drva ostaju na mom vrtu) i izjavu da sam otuđio drva a oni su odokativno odlučili da ima 3 metra i to napisali na izjavu i ja sam naivno to potpiso.Drugi dan zvali su me u stanicu dati izjavu za kazneni postupak pošto je šumarija na neviđeno i neizmjereno za tih cca 3 metra izrazila cjenu od 1512.00kn ja sam dao izjavu i ponovo priznao da sam otuđio drva ali rekao i da se ne slažem s tih cca 3 metra i da se nadam da će to neko doč izmjerit.Jer nije mi jasno kako se na temelju detaljno neutvrđene količine moze pokretati postupak,što ako je drva 1.5metara pa to ne prelazi 1000kn,pa u tom slučaju nejde kazneni postupak? Molim vas za savjet,što i kako dalje postupiti,bojim se jer osječam da me se pokušava ocrniti više nego što je,a od šumarije ni traga ni glasa da dođu izmjeriti i pokupiti drva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , arki1 je napisao:

Zaboravio sam napisati da me se tereti po članku kz228 st1,kolike su šanse da se to odbaci na sudu pošto sam prozno i voljan sam podmiriti štetu?

S obzirom da ste priznali, nikakve šanse da se to odbaci (osim ako je šteta manja od 1.000,00 kn), bit ćete osuđeni za kazneno djelo, jedino će možda kazna biti blaža, možda uvjetna ako ranije niste bili kažnjavani.

prije 19 sati , Alternativa1 je napisao:

Vrijedi za bilo koju kradju? Meni je  cudno bilo, kao policija ne reagira nego se ide na privatnu tuzbu do 2.000,00 kn.

Za bilo koju malu štetu. Ovo se nekoliko puta mijenjalo kroz proteklih 5-6 godina, zato možda imate starije informacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Alternativa1 je napisao:

Sto nije do 2000,00kn?

Bilo je po osnovi pravnog shvaćanja Kaznenog odjela VSRH-a, međutim naš zakonodavac je to vratio na 1.000,00 kn izmjenama i dopunama Kaznenog zakona iz 2015.

S druge strane, ukoliko je krađa počinjena na štetu državne imovine, onda može biti i jedna lipa (u teoriji), dakle cenzusa nema. Tu mogućnost vidim i ovdje, jer, ako se ne varam, HŠ su u vlasništvu RH.

 

Da sam nadležni zamjenik, riješio bih ovaj slučaj primjenom načela oportuniteta, dakle predmet ne bi ni išao pred sud, jer stvarne štete nema, a sankcija bi ionako bila uvjetna osuda.

Ubuduće, nikad ne potpisivati nešto u što niste sigurni, jer razlika u količini drva, i posljedično cijeni, mogla je biti odlučna za određivanje ovlaštenog tužitelja. Ovako ste potpisali i sada dokažite da je X prostornih metara, a ne Y. U konačnici, što da je osim vas, još netko ukrao recimo 50 metara, a oni odlučili sve "priljepiti" vama? Barem na drvima  (u trupcima mislim) nije preveliki problem, čak ni odokativno odrediti kubikažu, jasno ako ste sa sela odnosno bavite se tim poslom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Bilo je po osnovi pravnog shvaćanja Kaznenog odjela VSRH-a, međutim naš zakonodavac je to vratio na 1.000,00 kn izmjenama i dopunama Kaznenog zakona iz 2015.

S druge strane, ukoliko je krađa počinjena na štetu državne imovine, onda može biti i jedna lipa (u teoriji), dakle cenzusa nema. Tu mogućnost vidim i ovdje, jer, ako se ne varam, HŠ su u vlasništvu RH.

 

Da sam nadležni zamjenik, riješio bih ovaj slučaj primjenom načela oportuniteta, dakle predmet ne bi ni išao pred sud, jer stvarne štete nema, a sankcija bi ionako bila uvjetna osuda.

Ubuduće, nikad ne potpisivati nešto u što niste sigurni, jer razlika u količini drva, i posljedično cijeni, mogla je biti odlučna za određivanje ovlaštenog tužitelja. Ovako ste potpisali i sada dokažite da je X prostornih metara, a ne Y. U konačnici, što da je osim vas, još netko ukrao recimo 50 metara, a oni odlučili sve "priljepiti" vama? Barem na drvima  (u trupcima mislim) nije preveliki problem, čak ni odokativno odrediti kubikažu, jasno ako ste sa sela odnosno bavite se tim poslom.

Ja sam mislio da se 2000,00 kn odnosi na bilokoju krađu. Moja je greška što nisam promislio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija