Jump to content
danijela007

Oporuka, sudski spor

Preporučene objave

Oporučno smo sestra i ja naslijedile stan (iako nismo zakonski nasljednici). Osoba koja jest zakonski nasljednik (iako je dobila znatan dio pokojnikove imovine) odlučila je tražiti polovicu stana.

Postoji li vremenski rok u kojem sa suda trebam dobiti informaciju je li pokrenut kakav postupak?

Sestra se odlučila odreći svoje polovice u moju korist. 

Može li to učiniti već na ročištu kod javnog bilježnika (pri čitanju oporuke) ili to mora učiniti kakvim posebnim ugovorom?

Mogu li se, po primitku rješenja od javnog bilježnika, uknjižiti kao vlasnik stana i useliti u njega?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , danijela007 je napisao:

Može li to učiniti već na ročištu kod javnog bilježnika (pri čitanju oporuke)

Može

Mogu li se, po primitku rješenja od javnog bilježnika, uknjižiti kao vlasnik stana

Da, po pravomoćnosti rješenja. 

Postoji li vremenski rok u kojem sa suda trebam dobiti informaciju je li pokrenut kakav postupak?

Niste još ni bili na ostavinskoj raspravi, tako da je preuranjeno govoriti o sudskom postupku. 

Podijeli ovu objavu

prije 15 sati , danijela007 je napisao:

zakonska nasljednica najavila da planira opovrgnuti oporuku i tražiti nužni dio.

Takav zahtjev će zakonska nasljednica istaknuti u ostavinskom postupku. 

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio Palappa
      Molim vas ako mi neko moze pomoci u vezi nasljedstva. Odrastao sam u Njemackoj, pa mi Hrvatski nije bas najbolji.
      Situacija:
      Imam 37 Godina i odrastao sam u Njemackoj. Prije 15 godina sam saznao, da mi roditelji nisu pravi ili rodjeni roditelji.
      Nisam usvojen, nego je taj otac kad sam imao 6 Godina sebe upisao naknadno kao oca. Majka mi znaci zakonski nije majka.
      Prije 5 godina je ona umrla i ostavila mi je preko oporuke svu svoju imovinu u hrvatskoj. U maticnom uredu je bilo upisano, da postoji oporuka.
      Taj otac je u ostavinskoj raspravi rekao da ne postoji nikakva oporuka i kao muz je dobio svu njenu imovinu. Ja tada nisam imao kontakta sa njim i nisam se pobrinuo.
      Sada sam nasao tu oporuku sto mi je majka napisala. Taj otac je sada umro. Ja negovo nasljedstvo iz razlicitih razloga ne zelim prihvatiti. On ima 3 djece iz bivsih odnosa ali i oni najvjerovatnije ne zele prihvatiti nasljedstvo.
      Pitanje:
      Dali ja mogu naknadno uvaziti tu oporuku i prepisati tu imovinu na mene? Dali znate za neki slicni slucaj i dali mi mozete preporuciti iskustnog odvjetnika za takav slucaj?
      Puno pozdrava i velika hvala unaprijed!
    • objavio pejo39
      Pozdrav svima, trebam savjet oko sređivanja nasljedstva. 
      Otac i majka su bolesni i stari, i htjeli bi dok su još sposobni da razdjele imovinu da se kasnije sestra i ja ne bismo svađale.
      Otac je vlasnik više zemljišta i želi da ja koji se o njima skrbim godinama dobijem vrednija zemljišta, a sestra koja nije pokazivala previše brige za njih da dobije manje i to manje vrjednije komade. S druge strane, majka je vlasnica kuće i želi da tu imovinu sestra i ja podijelimo točno popola nakon njihove smrti. 
      Mislili su sve to transparentno izvesti tako da otac darovnim ugovorima meni i sestri istodobno podijeli zemljišta prema svojim željama (s kojima se ja slažem više, a sestra naravno manje), a pitanje kuće ugovorom o doživotnom uzdržavanju (u koji bi stavili i sestru da je potaknu da počne brinuti o njima) ili bi u slučaju njenog neslaganja to ostavili to za ostavinsku raspravu s čime se ja baš ne slažem, ali ću ispoštovati.
      E sad, kako sam proučio o tim ugovorima, brine me mogućnost da sestra kasnije i unatoč svom dijelu traži i moje zbog razlike vrijednosti zemljišta. Jednako me brine i da u slučaju da pitanje kuće ostavimo za kasnije dođe do problema jer ona smatra da joj pripada tri četvrtine kuće zbog djece.
      Zato vas molim savjet kako da razdjelimo sve prema željama oca i majke, a da ja nakon njihove smrti izbjegnem vrlo moguće sudovanje sa sestrom, i naravno kako da ne budem oštećen? 
    • objavio anonimus222
      Dobar dan.
      Djed mi je u starijim godinama i želi ostaviti nekretninu na mene(unuka) ili mog oca (prvog sina mu).
      Zbog iznimno privatnih razloga ne želi ništa ostaviti svom drugom sinu koji je uzrokovao mnoštvo problema i dan danas ih uzrokuje.
      Koji je najbolji način da se to odradi,a da ta osoba ne može tražiti nužni dio?
      Jer iskreno govoreći ovu osobu gore navedenu ne bih nikome poželio da ima kakvog kontakta a kamoli za susjeda.
      Unaprijed hvala.
    • objavio dujka13
      Tražim iskusnog i stručnog odvjetnika kome bi ovaj predmet bio izazov i potvrda njegova iskustva. Nije bitno od kuda je. Ja sam iz Rijeke. Iscrpljena sam moralno i financijski dugogodišnjim traženjem svoga prava. Prava na nasljeđivanje.  Tražim odvjetnika kome nije bitna zarada. Nisam u mogućnosti plaćati pravnu uslugu ali u konačnici naplate prouzročene štete bi bilo moguće. Ovaj predmet je plod korumpiranih sudaca sa Riječkog suda kao i njihovih prijatelja izvan Rijeke. Vode se montirani procesi sa unaprijed donesenim presudama. Raspolažem svim dokazima i samo iskusan odvjetnik ovo može sigurno dobiti. Moj život i moje obitelji je ugrožen, sve sam izgubila, od sredstava na računu, svih nekretnina a sada je pitanje vremena kada će se zakazati deložacija iz obiteljske kuće u kojoj sam živjela sa ostaviteljem kako prije njegove smrti tako i nakon. Sudačka pravomoćna odluka se temelji na dokazano lažnoj oporuci, za  koju sam tražila vještačenje van raspravno ali još uvijek prije pravomoćnosti ostavinskog rješenja. Da li je sudac dužan po službenoj dužnosti pokrenuti kazneni progon nakon ovakvog saznanja? Sudac je odbacio naš zahtjev za vraćanje postupka u prijašnje stanje, citiram: "Takva revizija ne zadovoljava uvjete da bi se o njoj moglo meritorno odlučivati." Osim krivotvorine, svjedok oporuke je u tazbinskom srodstvu (vjenčani listovi) ali ne u zakonskom redu propisanog, ali je i to je činjenica -6 koljeno. Osim svega navedenog, sud je pripisao dijelove nekretnine mimo iste oporuke, pa sam i tu zakinuta kao i za nužni dio (od djeda). Sadržaj pravomoćne oporuke je nerazuman jer nije jasno kome se šta ostavlja pa je sud široke ruke sve pripisao jednom suvlasniku-oporučnom nasljedniku. Svi predmeti se zasnivaju na krivim odnosima(suvlasništvo-vlasništvo) pa je i tako kriva primjena zakona. O svemu je izvještćen i USKOK i DORH i ništa. Prejaka je ovo karika za mene. Meni preostaje naći osobu koja bi mogla i htjela ovo riješiti ili mi je zapisano otići sa ovoga svijeta. Vremena više nemam. Odvjetnik koji je ovo vodio (15 otvorenih  predmeta) je slao vježbenike koji nemaju dovoljno iskustva, a ja sam sve uredno nagrađivala, do sada. Nemam nikakva dugovanja. Otvoreno je 15 predmeta, samo prva dva presuda u našu korist, sve ostalo izgubljeno. Troškovi su narasli do neba, sudskih pristojbi i sl.

• objavio DinoDabic
      Imamo potraživanje koje je dospjelo 2015.godine. Imamo pravo na kamate počev od 2015. godine.

Podnosimo tužbu 2018. godine na to glavno potraživanje/dug i tražimo zakonske zatezne kamate na taj glavni dug ali ne s početkom od 2015.godine nego počev od dana podnošenja tužbe (znači od 2018.godine). Tužbeni zahtjev: obvezuje se bla bla platiti iznos od 20000 kn sa zakonskim zateznim kamatama na navedeni iznos počev od 2018.godine (ne pišem točne datume-nebitno za bit ovog pravnog pitanja)

Što se događa sa pravom na kamate za period od 2015. do 2018.godine... Da li je to potraživanje kao sporedno i akcesorno (ali koje je pod određenim okolnostima također ,,odvojivo" i samostalno) podnošenjem takve tužbe prestalo, ili osoba pak može ponvno podnijeti novu tužbu i tražiti kamate na takav iznos počev od 2015. godine? Znači mogu li se sada nakon podnošenja tužbe opet potraživati kamate na tih 20 000kn koje su dospjele (tekle) za 2015,16 i17. godinu? ili je to pravo na kamate izgubljeno...Hvala
  • Online korisnici

• Napravi novi...