Jump to content
danijela007

Porez na prvu nekretninu

Preporučene objave

Prije 18 minuta, danijela007 je napisao:

Poštovanje, molila bih pravni odgovor.

Plaćam li porez na svoju prvu nekretninu koju sam oporučno naslijedila (pri čemu naglašavam da nisam zakonski nasljednik) i u kojem postotku od vrijednosti nekretnine? Ako je bitno za odgovor, napominjem da je riječ o stanu u Zagrebu.

Unaprijed hvala!

Da, plaćate porez u vrijednosti od 3% vrijednosti nekretnine.

Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio Moje Pitanje
      Pozdrav, zanima me dali je za zemljište (navedeno u prilogu) moguće tražiti brisanje založnog prava radi zastare ili nekog drugog osnova?
      Prilažem dio zk-izvadka gdje se vidi da se Porezna uprava "upisala" na zemljište, a vlasnik se žalio da se stavka izbriše na osnovu zastare te je odbijena.
      Pitam jer neznam ima li uopće za takvo potraživanje/založno pravo zastare ili je bio problem u formi podneska.
      Dug prema poreznoj je nastao radi ne plaćanja doprinosa vlasnika zemljišta.
      Nisu mi dostupni ni podnesak niti to rješenje, ali vidim da se radi od 2005. godini te da se do sad nije ništa "pomaklo".
      Puno hvala unaprijed.

• objavio jaandric
      Pozdrav,
      znanima me može li investitor ujedno biti i izvođač radova? Radi se o izgradnji višeobiteljske kuće od 4 stana gdje bi se stanovi radili za prodaju, bila bi dva investitora od kojih je jedan ujedno izvođač radova?
      Investitor bi kao fizička osoba trebao platiti svojoj firmi izvođačke radove? Je li to moguće?
      Kako bi bilo najbolje riješiti vlasništvo zemljišta, zgrade (pisati sve na investitora koji nije izvođač)?
      Hvala  puno,
       J.A.
    • objavio GUEST-0120
      Pozdrav,
      Tražim savjet što učiniti. U suvlasništvu sam s nepokretnom majkom i bratom u dvije kuće i jednom stanu.
      Prvi kuća, u kojoj ja živim, a njegov sin ima radionu podijeljena je pola majci, četvrtina bratu i četvrtina meni. Samo režije iznose mjesečno preko 2500 kuna. 
      Druga kuća podjeljena je na trećine i koristi se kao vikendica. Prosječne režije su oko 800 kuna mjesečno kad bi se podijelilo kroz godinu.
      Stan koji je u 100% vlasništvu mame brat iznajmljuje i uzima najam mjesečno oko 2000 kuna već oko 15 godina.
      Ja sam 4 godine brinula o majci i raspolagala njenom mirovinom te iz toga prema želji moje majke plaćala sve režije i brinula o obje kuće i njihovim okućnicama. Sada je majka u domu i od njene mirovine ostaje oko 1000 kuna s kojima ja raspolažem.
      Brat se ne želi podijeliti niti prodati jer realno nigdje ne plaća niti jedan trošak, a koristi u većoj ili manjoj mjeri sve nekretnine i još dodatno ubire najamninu iz maminog stana.
      Ja plaćam sve režije i uređujem i održavam obje kuće i okućnice.
      1. Da li ga i kako mogu prisiliti da počne sudjelovati u plaćanju režija nekretnina?
      2. Koliko režija mogu tražiti od njega s obzirom da mi je nerealno da jedna osoba potroši 2500 kuna mjesečno?
      3. Kako se pravno vrednuje održavanje kuće? Konkretno mislim na obilaženje nekretnine, pronalaženje, zvanje i nadgledanje koje kakvih radova, košenje trave, uređivanje okućnice i sve ostalo što ja odradim, a kad njega tražim on to ignorira.
      Očajna sam i ne znam više što da radim jer ne mogu pokriti sve troškove.
    • objavio Oreilly
      Pozdrav,
      već dvije godine unatrag,  moram platiti porez na dohodak  cca 600 do 700 kn.
      U profesionalnoj sam mirovini i dobivam mirovinu od 680 kn (na što mi također skidaju nekakv porez), ali sam ujedno i normalno zaposlen plača varira od 5300 do 5800 kn.
      Tu su i nagrade poslodavca godišnje oko  3600kn + božičnica 1500 kn.

Supruga je 100-tni invalid i prima mirovinu 1700kn, djece nemamo.
      Bio sam prošle godine u poreznoj i razdvojili su mi osobni odbitak, zbog mirovine. To je kao trebala biti bolja solucija ali nije. Ove godine sam čak dobio već iznos za platiti.

Nešto sam čitao o olakšicama vezano uz invalidnost, ali mi to baš nije jasno.

Na koji način izbječi plačanje tog poreza ?

Hvala na odgovorima

• objavio EditaC
      Pozdrav,
      imam status redovnog studenta i voljela bih se baviti freelance radom preko stranica kao što su Fiverr i Upwork. Zanima me hoću li zbog toga izgubiti status redovnog studenta (također primam stipendiju) te na koji način me se oporezuje ako sam student, a novci mi sjedaju na račun bez studentskog ugovora? Do sad nisam uspjela doći do nekakvih cjelovitih informacija - neki su mi rekli da mogu freelanceati samo ako otvorim obrt ili tvrtku (što ne namjeravam jer mi je cilj zadržati studentska prava), a neki da mogu raditi normalno i zarađivati dokle god nakon svake uplate na moj račun ispunim joppd obrazac.  Također sam čula da je jedna od opcija primati novce na paypal račun, i da se u tom slučaju moj prihod ne oporezuje ako ga ostavim na paypalu i koristim samo za internet kupnju. S obzirom na to da se bavim umjetničkim radom, bi li autorski ugovor bio dobra opcija? Kako takav ugovor funkcionira kada je poslodavac iz inozemstva, i bih li izgubila studentska prava? Ako itko ima bilo kakvu korisnu informaciju, unaprijed se zahvaljujem. 
  • Online korisnici

• Napravi novi...