Jump to content

Žalba na ovrhu pokrenutu zbog izdanog računa


veljko popovic

Preporučene objave

Suradnica s kojim sam prekinuo suradnju u njenom samom početku, i koja je bila tek načelna (bez potpisanog ugovora ili predugovora), je nakon prekida suradnje, izdala račun za navodno odrađeni posao.

Kako suradnica posao nikada nije odradila, i kako nismo potpisali nikakav ugovor ili formalni akt s kojim se određuju parametri suradnje, obveze, troškovnik ili bilo što slično, te kako suradnica nikad nije posao odradila, taj račun nisam platio a sada sam temeljem tog izdanog računa dobio riješenje o ovrsi??

Dakle bez ikakvog ugovora, predugovora, postupka ili ičeg sličnog dobivam ovrhu. Po toj logici ja mogu cijeli dan izdavati račune za fantomski posao i čekati da mi novci sjednu? 

Dali je to moguće?

U svakom slučaju sada se nalazim u situaciji da moram pisati žalbu na ovrhu pa vas molim ako mi netko može pomoći kako sastaviti žalbu?

Ona novce traži za "intelektualni rad"? Odnosno promišljanje o poslu, prije nego što je počela raditi? Od tog njenog promišljanja ja nisam dobio ni emaila, ni pismenog dopisa niti bilo čega drugog. Dapače ona mi se niti jednom nije ni javila u tom periodu u kojem je "promišljala o projektu"

Dali trebam u žalbi navoditi detalje situacije koju sam imao sa navedenom suradnicom, ulaziti u razloge zašto sam prekinuo suradnju prije nego je posao počeo ili je žalba više formalna stvar u koju se ne ulazi u detalje?

Svaka pomoć mi je dragocjena i dobrodošla!

 

hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Propustili ste uputiti prigovor temeljem izdanog racuna, sto je prvi propust. Naravno da bi trebali ici na zalbu i pobijati i racun i ovrhu ali morate i dokazati da se s tim racunom niste slozili, kao i da posao niste narucili a tako ni dobili uslugu za koju vas se tereti racunom.

U zalbi se fokusirate na cinjenice i dokaze koje vam idu u prilog, odnosno kojim pobijate izdani racun, pa tako i ovrhu temeljem te isprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, veljko popovic je napisao:

Dakle bez ikakvog ugovora, predugovora, postupka ili ičeg sličnog dobivam ovrhu. Po toj logici ja mogu cijeli dan izdavati račune za fantomski posao i čekati da mi novci sjednu? 

Dali je to moguće?

Moguće je, jer se radi o ovrsi temeljem vjerodostojne isprave, a to je ovdje račun. Pretpostavljam da ste se se krivo izrazili kada spominjete žalbu, jer bi Vam u pouci o pravnom lijeku trebala pisati uputa da imate pravo na prigovor u roku 8 dana računajući od dana zaprimanja rješenja o ovrsi? Ukoliko je tako, prigovor sa pozivom na poslovni broj rješenja o ovrsi, šaljete javnom bilježniku koji Vam je rješenje i dostavio. Prigovor šaljete u tri primjerka, osim poslovnog broja rješenja, morate naznačiti datum i vlastoručni potpis. Osnova prigovora bi bila da se pozovete na čl. 50. st. 7. Ovršnog zakona, jer ovrhovoditelj nije ovlašten tražiti ovrhu temeljem ove isprave, a zatim to detaljno obrazložite i potkrijepite. Kako će se po prigovoru rješenje o ovrsi stavit izvan snage, te će Vas se uputiti u parnicu u kojoj Vi morate dokazati da račun nije vjerodostojna isprava u smislu da Vam nikada nikakva usluga nije pružena, tako će i druga strana morati dokazati da Vam je pružila uslugu i da je račun opravdano temeljem iste i izdan.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Moguće je, jer se radi o ovrsi temeljem vjerodostojne isprave, a to je ovdje račun. Pretpostavljam da ste se se krivo izrazili kada spominjete žalbu, jer bi Vam u pouci o pravnom lijeku trebala pisati uputa da imate pravo na prigovor u roku 8 dana računajući od dana zaprimanja rješenja o ovrsi? Ukoliko je tako, prigovor sa pozivom na poslovni broj rješenja o ovrsi, šaljete javnom bilježniku koji Vam je rješenje i dostavio. Prigovor šaljete u tri primjerka, osim poslovnog broja rješenja, morate naznačiti datum i vlastoručni potpis. Osnova prigovora bi bila da se pozovete na čl. 50. st. 7. Ovršnog zakona, jer ovrhovoditelj nije ovlašten tražiti ovrhu temeljem ove isprave, a zatim to detaljno obrazložite i potkrijepite. Kako će se po prigovoru rješenje o ovrsi stavit izvan snage, te će Vas se uputiti u parnicu u kojoj Vi morate dokazati da račun nije vjerodostojna isprava u smislu da Vam nikada nikakva usluga nije pružena, tako će i druga strana morati dokazati da Vam je pružila uslugu i da je račun opravdano temeljem iste i izdan.

 

Hvala na odgovoru!

Meni je to totalno apsurdno i besmisleno. Kako račun može biti vjerodostojna isprava u ovom kontekstu kada se račun može izdati bez da je posao uopće zatražen a kamoli odrađen? Što je onda vjerodostojno u računu? Ja danas mogu izdati račune za 100.000,00 kuna svakome sa ovog foruma i onda temeljem tih računa pokrenuti ovrhe jer su ti računi "vjerodostojna isprava"? Pa je onda na vama da toršite vrijeme, novac i angažman da pobijate te moje račune? Pa zar nebi bilo smislenije da ja kod pokretanja ovrhe prvo moram dokazati da je posao prvo zatražen, drugo odrađen i treće da nije naplaćen.. Pa onda temeljem toga tražiti ovrhu...

U svakom slučaju hvala vam na odgovoru! :)

 

uređeno: od veljko popovic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , veljko popovic je napisao:

Kako račun može biti vjerodostojna isprava u ovom kontekstu kada se račun može izdati bez da je posao uopće zatražen a kamoli odrađen?

Račun je općenito vjerodostojna isprava, a na Vam je da u ovom kontekstu dokažete da to nije, odnosno zakon Vam je ostavio na raspolaganju prigovor kao pravni lijek s kojim možete dokazati suprotno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Slična situacija s osobom koja je bila posrednik ( a nije agent ) pri kupnji nesredene parcele s pravnim sljednikom, bez vlasnickog lista i posjedovnog lista. Pisala sam vec dijelom o slucaju na drugoj temi.

Pokrenuo je ovrhu na temelju racuna, mi smo uputili prigovor i 07.02.2020. je slucaj dodijeljen sucu. Zanima me sto je prvi korak sad, sto ocekivati jer ovrsenik ce doci s posla u Hrvatsku tek iza 19.02. Citala sam na jednoj temi o pripremnom rocistu, rocistu u odsutnosti, prijedlogu saslusanja... Totalna mi je panika.

Nasi argumenti su bili neizvrsenje pola usluga, a onih koje je izvrsio bile su aljkave i spore, mada je u ugovoru navedeno da ce on sve ubrzavati, znaci tocno tako. Nadalje navedena je povrsina od cca 1000m2, a tocna kvadratura je 673m2, sto je znacajno manje. On je govorio da ce biti i vise kvadrata, no to nema zapisano. Cijena kvadrata je visa od maximalne navedenu u ugovoru. Prodavatelj je iskljucivo opcina, a mi kupili od covjeka. U ugovoru stoji pravno savjetovanje 5000kn, a on nije odvjetnik, za taj dio je i dobio novce, a na vjerodostojnu ispravu je napisao poslovno savjetovanje mada u citavom ugovoru nigdje ne spominje to, vec pravno savjetovanje. Razne analize, financijska izvjesta, izvadci iz zemljisnih knjiga, sve plaćeno a nista nije dostavio. Ugovor je sklopljen na godinu dana, sklopljen 2017., mi nismo nikad pisali o raskidu jer je navedeno da nakon godinu prestaje vaziti. Često je lagao o tijeku svih procesa. Eto mali djelić, uzrujana sam jer sam racunala da ce odustati od ovrhe, ako bude dodatnih pitanja nadopunit cu. ( Citala sam da ovrhovoditelj moze odustati, mi smo prigovor uputili u prosincu, je li on mogao u bilo kojem periodu odustati ili moze tek od sad, nakon dodjele sucu? To su moje nade, ocajna sam....)

Mi smo na koncu morali uzeti odvjetnika, a vlasnicki list jos nemamo, plan je bio prijave na subvencije mgipu jos 2018., zbog njega nismo stigli ni u rujnu 2019., a kako je krenilo sumnjam da ce i sada u ozujku... Znaci cilj je postojao.

I jos jedno pitanje, nakon sto je javna biljeznica primila prigovor, je li ga i ovrhovoditelj dobio ili samo sud,  je li on vidio argumente, ima ih gomila.

Bila bih zahvalna na savjetima i sugestijama. Moramo se dobro pripremiti jer je on vjest lažljivac, odvjetnik mu je tip iz sukoba interesa, doduse sad vise ne radi za opcinu, da sad ne ulazim u detalje.

uređeno: od JoleneJW
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takoder je, cini mi se u srpnju 2019., poslao whatsapp poruku, tako je komunicirao s ovrsenikom koji je pola god na brodu, da prihvaca svoju odgovornost ( jer tad jos nista nije bilo gotovo a trebalo je biti) te da se izvinjava za krive informacije, da ce posao odraditi do kraja i da mu nista vise nismo duzni. Inace, placeno mu je 50%. 

Na zadnjem sastanku, kad je donio papire, i kad je posao koji ce on odraditi do kraja odradio odvjetnik, trazi novce i da mu se potpise dokument da je sve odradio profesionalno blablabla. Na ukazane nedostatke, lazne informacije, neodradeno, on odgovara : "Da, tako je ALI" .  Po pozdravu ovrhu nije spominjao, ali je jos jednom slao whatsapp poruku hocemo li potpisati onaj dokument. 

Kad je poslana ovrha od JB, tad je ovrsenik bio na brodu, a on je nazvao njegovog oca i rekao mu da potpise sta ce postar donijeti, da je to neki nas papir ostao u njega pa ga tako salje. Ovrsenik je nekoc na brodu bio 5 mjeseci, a sad ima ugovore od 1 mjeseca. Mi mislimo da je imao plan da ce se novci samo skinuti s racuna jer se jako iznenadio kad ga je ovrsenik nazvao, pitao je "Al ti nisi na brodu?" I kad smo mu rekli da cemo ga prijaviti za nadripisarstvo je molio da se to ne napravi, da cemo se dogovoriti, medutim mi smo poklopili.

Moze li se i whatsapp poruku sucu pokazati?

Imaju i e-mailovi njegove komunikacije s izvodacem gdje na njihova pitanja odgovara crvenim slovima i zavrsava s 10-15 usklicnika, i oni su ga vise puta isto morali pitati da im dostavi, da nisu pitali, ne bi do dana danasnjeg dostavio.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , JoleneJW je napisao:

Citala sam da ovrhovoditelj moze odustati, mi smo prigovor uputili u prosincu, je li on mogao u bilo kojem periodu odustati ili moze tek od sad, nakon dodjele sucu?

Odustati može u bilo kojem trenutku.

prije 14 sati , JoleneJW je napisao:

I jos jedno pitanje, nakon sto je javna biljeznica primila prigovor, je li ga i ovrhovoditelj dobio ili samo sud,  je li on vidio argumente, ima ih gomila.

Po prigovoru cijeli spis se šalje na sud, a onda sud ovrhovoditelju dostavlja prigovor na očitovanje.

prije 13 sati , JoleneJW je napisao:

U predmetu, pod sudske radnje pise - nema sudskih radnji. Šta to znaci? To je u posti u e-gradanin.

Da ništa nije rađeno po predmetu, odnosno da spis čeka da ga sudac uzme u rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borbena7, hvala puno na odgovorima.

Informacije iz predmeta su ove:

9.12.2019. Podnesak Dopis od JB

12.12.2019. Odluka/dopis suda, Rjesenje- stavljanje izvan snage... (to mi jasno, ovrha preko JB je prekinuta)

3.2.2020. Odluka/dopis suda

09.12.2019. datum pokretanja postupka

07.02.2020. datum posljednje dodjele (ime suca)

Kad je ovrhovoditelj dobio prigovor na očitovanje? Hocemo mi dobiti njegovo ocitovanje? Koji su sljedeci koraci i na koji nacin cemo mi biti obavijesteni, jel imaju kakvi rokovi? Ne bi htjela da se nesto desi, a da nemamo pojma, narocito sto se ovrsenik jos nije s broda vratio, trebao bi za nekih 10ak dana. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, JoleneJW je napisao:

Koji su sljedeci koraci i na koji nacin cemo mi biti obavijesteni, jel imaju kakvi rokovi?

Jednostavno odete na sud i tražite uvid u svoj spis. To je najsigurnije da vidite, je li mu dostavljen prigovor i je li se očitovao, te da provjerite adrese za dostavu pismene i slično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija