Jump to content

Odbijenica HRVI


riv

Preporučene objave

Brat mi je dobio negativno rijesenje za ostvarivanje statusa HRVI. Dobio je manje od 20% trajno. Piše mu da je bio izložen egzistencijalno ugrožavajućim situacijama. Doživio je ratnu traumu bombardiranja rova gdje su ljudi oko njega masovno poginuli. Prvi puta se javio psihijatru 1991. te se liječi do 2002. Cijelo vrijeme troši antidepresive do danas. 2018. je i bolinički liječen po 41.2,PTSP, 43.1 i F06.7.

Piše ovako: "U postupku revizije Vijeće viših vještaka suglasno je da sa Stručnom da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH. "

Brat je nositelj OPG-a te ima urednu uplatu na mirovinsko tj. staž sve te godine. Nije tip koji je naučen nešto tražiti ili obilaziti ustanove. Sada ima 54 i želi dobiti status HRVI . Najviše ga brine to što oni tvrde da se njegove psihičke smetnje ne mogu povezati s ratom.

Rok za žalbu je 15 dana. Da li se žaliti? Što navesti u žalbi? Da li se isplati u ovoj fazi ići kod odvjetnika ili je procedura (odbijanje) i tako vec ustaljena? Da li ako ga odbiju pokrenuti upravni spor ili za određeno vrijeme tražiti novo vještačenje? Kako povezati ratne traume sa dijagnozom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, riv je napisao:

Brat mi je dobio negativno rijesenje za ostvarivanje statusa HRVI. Dobio je manje od 20% trajno. Piše mu da je bio izložen egzistencijalno ugrožavajućim situacijama. Doživio je ratnu traumu bombardiranja rova gdje su ljudi oko njega masovno poginuli. Prvi puta se javio psihijatru 1991. te se liječi do 2002. Cijelo vrijeme troši antidepresive do danas. 2018. je i bolinički liječen po 41.2,PTSP, 43.1 i F06.7.

Piše ovako: "U postupku revizije Vijeće viših vještaka suglasno je da sa Stručnom da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH. "

Brat je nositelj OPG-a te ima urednu uplatu na mirovinsko tj. staž sve te godine. Nije tip koji je naučen nešto tražiti ili obilaziti ustanove. Sada ima 54 i želi dobiti status HRVI . Najviše ga brine to što oni tvrde da se njegove psihičke smetnje ne mogu povezati s ratom.

Rok za žalbu je 15 dana. Da li se žaliti? Što navesti u žalbi? Da li se isplati u ovoj fazi ići kod odvjetnika ili je procedura (odbijanje) i tako vec ustaljena? Da li ako ga odbiju pokrenuti upravni spor ili za određeno vrijeme tražiti novo vještačenje? Kako povezati ratne traume sa dijagnozom?

HRVI ne dobivaš kada želiš a poslije 2002.g. šta je sa liječenjem.Gdje je bio 2005 kada su se predavali zahtjevi i da li ima kontinuitet liječenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2005. nije htio predati. Smatrao je da ima onih koji su bili cijeli rat na bojišnici i da oni imaju moralnu prednost to ostvariti. On cijelo vrijeme troši hrpu antidepresiva ali prepisanih od doktora opće prakse. Nije od 2002. do 2018. posjećivao psihijatra. Sada mu ne bi bilo krivo da komisija kaže nisi dovoljno bolestan. Gore mu je što pišu da to nema veze s ratom a zna što je proživio...i da ima posljedice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najveći problem ovdje je diskuntinuitet liječenja zbog kojeg je i odbijen. Gledajući svoje "papire" prvo što je naglašeno od vještaka je "da se liječi u kontinuitetu od tada i tada do predavanja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI, a u svima ostalima (jer su prva dva privremeno a tek treći put trajno) "liječi se u kontinuitetu". Godina dana bez specijalističke obrade i liječenja bi još prošla ali 16 je previše. Poradi toga je i napisao tako u rješenju, ne da nije dovoljno bolestan, nego da bolest nije u posljedično-uzročnoj vezi sa sudjelovanjem u DR jer će se nažalost vještaci odmah uhvatiti zadnjeg liječenja, reći da je u međuvremenu "ozdravio" a ovo zadnje bolničko nakon 16 godina nema veze sa DR.

Mogu vam poslati primjer žalbe ali ne gajim baš neke velike nade za uspjeh.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Spitfire je napisao:

Najveći problem ovdje je diskuntinuitet liječenja zbog kojeg je i odbijen. Gledajući svoje "papire" prvo što je naglašeno od vještaka je "da se liječi u kontinuitetu od tada i tada do predavanja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI, a u svima ostalima (jer su prva dva privremeno a tek treći put trajno) "liječi se u kontinuitetu". Godina dana bez specijalističke obrade i liječenja bi još prošla ali 16 je previše. Poradi toga je i napisao tako u rješenju, ne da nije dovoljno bolestan, nego da bolest nije u posljedično-uzročnoj vezi sa sudjelovanjem u DR jer će se nažalost vještaci odmah uhvatiti zadnjeg liječenja, reći da je u međuvremenu "ozdravio" a ovo zadnje bolničko nakon 16 godina nema veze sa DR.

Mogu vam poslati primjer žalbe ali ne gajim baš neke velike nade za uspjeh.  

Molim vas primjer žalbe da imam neku orijentaciju. Da još barem to pokušamo. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako uložite žalbu, U žalbi naglasite da se žalba odnosi na "Da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH."

Da se psihijatru javio 1991 godine i redovito ga posjećivao do 2002 godine, tada mu je uspostavljena terapija koja mu pomaže, a koju koristi svo vrijeme do sada (te bi to trebao biti kontinuitet liječenja, jer nije prestao uzimati terapiju).

U svakom slučaju žalba ne košta ništa, i nema što izgubiti. Slažem se da bi bilo puno bolje da ima nove nalaze od psihijatra, ali neka pokuša sa onim čime raspolaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , esigente je napisao:

Svakako uložite žalbu, U žalbi naglasite da se žalba odnosi na "Da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH."

Da se psihijatru javio 1991 godine i redovito ga posjećivao do 2002 godine, tada mu je uspostavljena terapija koja mu pomaže, a koju koristi svo vrijeme do sada (te bi to trebao biti kontinuitet liječenja, jer nije prestao uzimati terapiju).

U svakom slučaju žalba ne košta ništa, i nema što izgubiti. Slažem se da bi bilo puno bolje da ima nove nalaze od psihijatra, ali neka pokuša sa onim čime raspolaže.

Koriste se antidepresivi.Mislim da je to preslaba terapija a obiteljski liječnik ne smije je pojačati bez psihijatra.Ipak je prošlo 16 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje bi bilo da neki pravnik ili pravnica,tipa iz Hvidre ili sl.napiše žalbu,ali nije nužno,na kraju žalbe tražiti osobni pregled na 2.st.povjerenstvu,većinom izađu u susret (moje iskustvo) i tamo sasuti sve na lijepi način sve činjenice,podastrte papirnatim dokazima,u međuvremenu uraditi NOVO ( ne starije od 1 god.)psihološko testiranje+nalaz psihijatra.Ako je u mogučnosti obaviti i dnevnu bolnicu i/ili super bi bilo imati i hospitalizaciju.dakle čim više novijih nalaza gdje će biti vidljivo da je došlo do pogoršanja bolesti...

...žalbu predati u roku,a ostale nalaze kako će ih skupljat (ili sve odjednom) dopuniti spis žalbe naknadno..jer na žalbu se čeka x mjeseci...

Eto,možda bratu pomogne moj savjet,koji sam napisao iz vlastitog iskustva,ali ne sad ,već 2005.+ g.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, esigente je napisao:

Svakako uložite žalbu, U žalbi naglasite da se žalba odnosi na "Da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH."

Da se psihijatru javio 1991 godine i redovito ga posjećivao do 2002 godine, tada mu je uspostavljena terapija koja mu pomaže, a koju koristi svo vrijeme do sada (te bi to trebao biti kontinuitet liječenja, jer nije prestao uzimati terapiju).

U svakom slučaju žalba ne košta ništa, i nema što izgubiti. Slažem se da bi bilo puno bolje da ima nove nalaze od psihijatra, ali neka pokuša sa onim čime raspolaže.

Upravo smo je napisali i tocno je ovako bazirali kako navodite.  Priložit ćemo i zadnje otpusno pismo koje je najnovijeg datuma. Hvala. Pretpostavljam ako ga odbiju da nema prava iznova predavati zahtjev za novim vještacenjem nego samo tužbu na sud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Može ponovno nakon 6 mj, no ako pokrene upravni spor (tužbu upravnom sudu) ne bi mogao dok god isti traje.

A tako, znači nije gotovo. Ja sam mislila obzirom da odbijaju uzročno-posljedičnu vezu s ratom da više nema pravo tražit obnovu postupka tj. novo vještačenje za 6 ili više mjeseci. Tako mi je bilo logično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , zkova je napisao:

Najbolje bi bilo da neki pravnik ili pravnica,tipa iz Hvidre ili sl.napiše žalbu,ali nije nužno,na kraju žalbe tražiti osobni pregled na 2.st.povjerenstvu,većinom izađu u susret (moje iskustvo) i tamo sasuti sve na lijepi način sve činjenice,podastrte papirnatim dokazima,u međuvremenu uraditi NOVO ( ne starije od 1 god.)psihološko testiranje+nalaz psihijatra.Ako je u mogučnosti obaviti i dnevnu bolnicu i/ili super bi bilo imati i hospitalizaciju.dakle čim više novijih nalaza gdje će biti vidljivo da je došlo do pogoršanja bolesti...

...žalbu predati u roku,a ostale nalaze kako će ih skupljat (ili sve odjednom) dopuniti spis žalbe naknadno..jer na žalbu se čeka x mjeseci...

Eto,možda bratu pomogne moj savjet,koji sam napisao iz vlastitog iskustva,ali ne sad ,već 2005.+ g.

Sretno.

Uz dužno poštovanje zkova, ovdje se radi o odbijenici zbog " rupe" u odlaska psihijatru od 16 godina.zbog toga je odbijenica.vještaci idu po onome : ako ne dolaziš na kontrole ozdravio si.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi ste se složili da ide žalba!? I? Što će navesti u žalbi,ako neće to što sam napisao-pogoršanje bolesti,kolko znam ptsp nije 100% izliječiv,a kolega ima simtome i dalje.Stvar je u tome naravno da ima "rupu"u liječenju,ali to nije pokazatelj da čovjek nije bolestan.No,to ako ide žalba mora učiniti što sam napisao,počet se ( ako već nije)liječit.Upravnim sporom neće niša riješit,a i traje godinama.

@buda2  ,nisam našao da si čovjeku dao neki savjet,npr.kaj bi ti napravio da si na njegovom mjestu,lp

uređeno: od zkova
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , zkova je napisao:

Svi ste se složili da ide žalba!? I? Što će navesti u žalbi,ako neće to što sam napisao-pogoršanje bolesti,kolko znam ptsp nije 100% izliječiv,a kolega ima simtome i dalje.Stvar je u tome naravno da ima "rupu"u liječenju,ali to nije pokazatelj da čovjek nije bolestan.No,to ako ide žalba mora učiniti što sam napisao,počet se ( ako već nije)liječit.Upravnim sporom neće niša riješit,a i traje godinama.

@buda2  ,nisam našao da si čovjeku dao neki savjet,npr.kaj bi ti napravio da si na njegovom mjestu,lp

Mogao sam mu i ja dati savjet : uloži žalbu .ali ako se piše žalba ili tužba mora se znati koji zakon povređen u odbijenici.Ti si naveo ( predložio/savjetovao) da se ponovno počne liječiti i da bi to pomoglo pri žalbenom postupku.ali vještaci su ga " otkantali" zbog prestanka liječenja ( " rupa" od 16 godina), i u eventualnom žalbenom postupku "držati" će se prekida liječenja, zbog kojeg je i dobivena odbijenica.po mome se trebalo početi liječiti 2005.i onda predati zahtjev.bile bi veće šanse za prolaz s obzirom na dotadašnju dužinu liječenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jbg bez liječenja i liječničke dokumentacije-ništa,đaba žalbe i/ili upravni sud.Nije se liječio.OK.Uvjek se može počet,ako ima simtome,a ima kolko sam skužio....Neznam zasto je dotični gospodin i predao zahtjev za hrvi,a ne misli se liječit .Na staru slavu i na ratni put se ne dobiva hrvi...svejedno ,želim mu sreću...trebat će mu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima puno ste nam pomogli.  Žalbu je predao i smatram da sam je uz vašu pomoć dobro napisala. Težište je svakako bilo na povezivanju kontinuiteta liječenja (šaku tableta dnevno 16 g. moraju uvažiti), dokazima da je PTSP davno dijagnosticiran i opisu ratnih zivotno-ugrožavajućih situacija. Priložili smo i zadnje otpusno pismo iz 12/2019. U svakom slučaju nastavlja sa liječenjem što je pozitivno ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dobra večer svima! Nije me bilo odavno na forumu. Danas sam bio 3.put na komisiji za hrvi. Inače imam 20%privremeno.Pošto sam mislio da će mi sad na prvostupanjskoj dat za trajno ali mi je vještak inja odma čim sam ušao na vrata rekla da mi 3.god.ističe u 11.mjesecu ove god.pa mi opet napisala 20%privremeno.Znači još god.dana za trajno.? Ma sad mi ništa nije jasno! Izlazim 3.put i opet privremeno! Što vi mislite o tome? Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

stigla i meni odbijenica za HRVI. Diskontinuitet lijecenja/manje od 20%. 

Nisam bas upucen u postupak, mislio sam se svakako zaliti, ali na 1. stupanjsku, eventualno 2. stupanjsku. Nisam mislio da se moze tek na upravno rjesenje. Smatram da se kontinuitet moze dokazati "famoznim" CD-om od lijecnika opce prakse, gdje se vidi "potrosnja" lijekova, ali izgleda da to nema utjecaja, ili to nitko ne gleda. Lijecim se od 2000, posjeti psih - 2000, 2002, 2007, 2011, 217, 2018, 2019.

Druga stvar koja mi zapinje za oko je zakljucak 2. stupanjske, citiram: " Za dio zahtjeva branitelja koji se odnosi na psihicku bolest (PTSP) potrebno je zatraziti dodatno misljenje strucne procjene." Sto im to znaci?

Molim za savjete, i primjer zalbe, moze i pp (Spitfire?)

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Temporius je napisao:

Pozdrav svima,

stigla i meni odbijenica za HRVI. Diskontinuitet lijecenja/manje od 20%. 

Nisam bas upucen u postupak, mislio sam se svakako zaliti, ali na 1. stupanjsku, eventualno 2. stupanjsku. Nisam mislio da se moze tek na upravno rjesenje. Smatram da se kontinuitet moze dokazati "famoznim" CD-om od lijecnika opce prakse, gdje se vidi "potrosnja" lijekova, ali izgleda da to nema utjecaja, ili to nitko ne gleda. Lijecim se od 2000, posjeti psih - 2000, 2002, 2007, 2011, 217, 2018, 2019.

Druga stvar koja mi zapinje za oko je zakljucak 2. stupanjske, citiram: " Za dio zahtjeva branitelja koji se odnosi na psihicku bolest (PTSP) potrebno je zatraziti dodatno misljenje strucne procjene." Sto im to znaci?

Molim za savjete, i primjer zalbe, moze i pp (Spitfire?)

Zahvaljujem

Ambulantno liječenje, dnevne bolnice, grupne psiho terapije, hospitalizacija. Ovo nabrojano bi se uzimalo u obzir kao liječenje PTSPa. U kontinutitu bi značilo da se tako liječite barem 2 i više godina. 

Ovaj cd koji navodite, iz njega se ne isčituje liječenje već samo lijekovi koje vam je dr opće prakse davao. 

Ti lijekove koje vam je isti dr davao, bi trebali biti temeljni na ne starijem nalazu i mišljenju psihijatra specijaliste od 6 mjeseci. U suprotnom vam ih dr opće prakse ne bi smio ni davati. Zašto i kako vam je davao, valjda na svoju ruku. No, svejedno dr. opće prakse je dr. opće prakse, specijalist psihijatar je spec psihijatar. Tako da, ako nemate kontinuitet liječenja od hospitalizacije, dnevne bolnice, grupnih psiho terapija, ambulantnim liječenja - kontrola kod psihijatra barem zadnjih 2 godine.... Nemate kontinuitet liječenja. 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Kompa, u pravu ste kada navodite, moze se reci - aktivno, lijecenje. Medjutim sa vec propisanom terapijom sam koliko toliko funkcionirao. Bez nje, jok... Za ovo da se MORA obnoviti pregled svakih sest mjeseci, da bi se dobili lijekovi, zaista nisam znao. A ni moja doktorica. Opet smatram da su podaci na CD-u svojevrsna kontrola uzimanja terapije. Samo za primjer, idem redovno kod psihijatra, ali - nista ne uzimam... Nekome i to pomaze, ali mislim da su takvi rijetki. Muci me sto i nakon 20 god spadam u laksi poremecaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Kompa je napisao:

Nemate kontinuitet liječenja. 

Kontinuet liječenja se smatra svakih mjesec ,dva ili najviše tri mjeseca obilaska psihijatra u godini. Godine ili više mjeseci se smatra kao da je bolest dovedena do poboljšanja i tu vam se daje manje od 20%...toliko. Minimum koji donekle donesen je neprekidno 5 i više godina kontinuiranog liječenja.U biti Kompa vam je to lijepo napisao. Sa štovanjem! Moj prijatelj koji se liječi od 2005 a išao je svakih 6 mjeseci na kontrole je odbijen. razlog odbijanja je nema dinamiku liječenja jer svakih 6 mjeseci nije pogoršanje. 

uređeno: od zokaosijek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno, ne moram svakih 6 mjeseci na kontrolu kod psihologa i psihijatra zbog terapije. U 2 bolnice su mi stavili u papire da se javim po potrebi, ako utvrdim da mi se pogorsalo stanje ili mi je terapija postala preslaba. To mi je napisano i pri hospitalizaciji. Idem svake godine jedanput kod psihologa i psihijatra, samo potvrde terapiju, ili u zadnjem slucaju povecaju dnevnu dozu Mirzatena. Dok recimo kolega mora 2 puta godisnje kod psihijatra i psihologa samo da bi mu produzili Normabel. Imamo istu doktoricu opce prakse. Ne znam, moguce je da je kod mene tako jer uz PTSP imam jos preko 30 dijagnoza. Takodjer, zadnji posjet psihijatru u ZG, kontrolni pregled, napisao mi je u papire da mi se stanje pogorsalo i da predlaze hospitalizaciju ali zbog prevelikog broja ostalih dijagnoza te posebnom hranom, hodanjem itd. itd. smatra da bi hospitalizacija izazvala samo negativni ucinak i psihicki i fizicki. 

Inace, koliko sam upucen, lijecnik opce prakse ne smije samoincijativno propisati bilo kakav antidepresiv a kamoli nesto jace. 

E sad, netko je tu spomenuo CD od lijecnika opce prakse o redovitom podizanju propisane terapije. U mom slucaju kad sam zavrsio na upravnom sudu to je bio jaci dokaz (po rijecima sutkinje) da se kontinuirano lijecim i da ne odgovara istini obrazlozenje drugostupanjske komisije da se radi o poboljsanju zdravstvenog stanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom misljenju, ne dolazi do poboljsanja zdrastvenog stanja ako se ne javljas na psihu, eventualno status quo, a to nije poboljsanje nego si u limbu... ni tamo ni vamo...uzeo ja tri helexa dnevno, ili jedan, uz terapiju, doma... tko to kontrolira. Da napomenem, u pocecima sasm isao privatno, i placao privatno psihijatra, jel je ova moja doktorica popizdila od uputnica na sve pretraghe, fizickr, na kojima je sve bilo u redu, a meni nije dobro. Sam sam nasao prihijatricu koja je pogodilla kao prstom. I dijagnozu i pocetnu terapiju. I od onda je krenulo na bolje. Barem sam znao da jew problem u glavi. Onda jos ni nije bilo dijagnoze PTSP.... u najfinijem stanju ti se znalo reci da di "puko".... Joooj, dosta o tim pricama, tu dmo di smo, ako mozemo pomoci jedan drugom, sa strane pomoci nema....

Samo za primjer.... susjed mi ide na "lezanje" u Viroviticu, i dobije 30%. Nakon toga niti je isaao vise kod psiha, niti pito tablete, i povuku mu postotak. I on sad psuje da su ga zajebali..... Govotim o ovom "valu"branitelja".... odustao od idvalidnosti, i otisao radit u istru kao zdrav covjek..... pametnom dosta....

uređeno: od Temporius
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Peksa5555 je napisao:

Dobra večer svima! Nije me bilo odavno na forumu. Danas sam bio 3.put na komisiji za hrvi. Inače imam 20%privremeno.Pošto sam mislio da će mi sad na prvostupanjskoj dat za trajno ali mi je vještak inja odma čim sam ušao na vrata rekla da mi 3.god.ističe u 11.mjesecu ove god.pa mi opet napisala 20%privremeno.Znači još god.dana za trajno.? Ma sad mi ništa nije jasno! Izlazim 3.put i opet privremeno! Što vi mislite o tome? Hvala. 

Poštovani. Možete li mi objasnit o čemu se radi u mom slučaju. Molim iskusne forumaše! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Peksa5555 je napisao:

Poštovani. Možete li mi objasnit o čemu se radi u mom slučaju. Molim iskusne forumaše! 

Poštovani peksa5555 koliko sam shvatio u 11 mjesecu 2020. biti će vam 3 godine od kad ste prvi put dobili rješenje (vjerovatno 11/2017.) Kako stoji u Uredbi o metodologijama vještačenja da nakon 3 godine imate pravo na trajno rješenje tako će te vjerovatno i dobiti. E sad trebate pogledati kada ste dobili prvo rješenje drugostupne komisije  pa će te onda znati točnije kada vam ističe te 3 godine. Pogledajte pa javite ovdje.     

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani peksa5555 koliko sam shvatio u 11 mjesecu 2020. biti će vam 3 godine od kad ste prvi put dobili rješenje (vjerovatno 11/2017.) Kako stoji u Uredbi o metodologijama vještačenja da nakon 3 godine imate pravo na trajno rješenje tako će te vjerovatno i dobiti. E sad trebate pogledati kada ste dobili prvo rješenje drugostupne komisije  pa će te onda znati točnije kada vam ističe te 3 godine. Pogledajte pa javite ovdje.     

Jedno pitanje Poštovani peksa5555, jel ste vi išli po novom zakonu ili starom?  Pitam zato što je novi zakon stupio na snagu 17.12.2017 i niste mogli doci vec na 3 -ći izlazak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Peksa5555 je napisao:

Dobra večer svima! Nije me bilo odavno na forumu. Danas sam bio 3.put na komisiji za hrvi. Inače imam 20%privremeno.Pošto sam mislio da će mi sad na prvostupanjskoj dat za trajno ali mi je vještak inja odma čim sam ušao na vrata rekla da mi 3.god.ističe u 11.mjesecu ove god.pa mi opet napisala 20%privremeno.Znači još god.dana za trajno.? Ma sad mi ništa nije jasno! Izlazim 3.put i opet privremeno! Što vi mislite o tome? Hvala. 

Ni meni ovo nije jasno. Ako može podatak kojeg datuma ste dobili rješenje 20% rvi privremeno i kojeg datuma ste ste drugi put izašli na  komisiju na kojoj su Vam ponovo dali privremeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Dinko73 je napisao:

Ni meni ovo nije jasno. Ako može podatak kojeg datuma ste dobili rješenje 20% rvi privremeno i kojeg datuma ste ste drugi put izašli na  komisiju na kojoj su Vam ponovo dali privremeno?

Ma sve je u redu! Zadnje rješenje od drugostupanjske komisije sam dobio u 1.mjesecu 2019.to je za drugi put,i dobio privremeno do 31.1.2020.g. Eto valjda će opet potvrditi 20%.!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Peksa5555 je napisao:

Ma sve je u redu! Zadnje rješenje od drugostupanjske komisije sam dobio u 1.mjesecu 2019.to je za drugi put,i dobio privremeno do 31.1.2020.g. Eto valjda će opet potvrditi 20%.!

Kada ste  prvi puta  dobili rješenje 20% privremeno od drugostupanjske ? Po ovome vjerovatno u 11.mjesecu 2017. U tom slučaju u 11.mjesecu 2020 će biti pune 3 godine da imate privremeni status.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani peksa5555 imam jedno pitanje koje zanima moje kolege. Zanima nas ako ste u 11.2017. prvi put dobili rješenje II stupne komisije na 20 % privremeno kada ste drugi put išli na komisiju da li poslije 11.2018. tj. nas zanima ako ste išli poslije 11.2018. s kojim datumom su vam stavili to drugo rješenje na novih 20 % da li zadnji datum ili onaj stvarni datum kad ste izašli na komisiju, a možda su u vašem slučaju napravili sve u roku. To nam nije jasno da li se datumi vežu ili između komisija ima prostora pa se to može razvući na 5,6 godina. Kolegica je dobila prvi put 20% privremeno do 09.2019. i još nije dobila poziv za drugu komisiju a prošlo skoro 6 mjeseci. Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani peksa5555 imam jedno pitanje koje zanima moje kolege. Zanima nas ako ste u 11.2017. prvi put dobili rješenje II stupne komisije na 20 % privremeno kada ste drugi put išli na komisiju da li poslije 11.2018. tj. nas zanima ako ste išli poslije 11.2018. s kojim datumom su vam stavili to drugo rješenje na novih 20 % da li zadnji datum ili onaj stvarni datum kad ste izašli na komisiju, a možda su u vašem slučaju napravili sve u roku. To nam nije jasno da li se datumi vežu ili između komisija ima prostora pa se to može razvući na 5,6 godina. Kolegica je dobila prvi put 20% privremeno do 09.2019. i još nije dobila poziv za drugu komisiju a prošlo skoro 6 mjeseci. Hvala puno.

Drugi put sam išao na komisiju 6.11.2018. a rješenje drugostupanjske sam dobio za 2.mjeseca.tj.oko 25.01.2019.privremeno do 31.01.2020. O. K.? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , pesti je napisao:

Poštovani ,meni na riješenju piše da mi se privremena inavalidnost priznaje od kada sam predao zahtjev dakle od 01.05.2018 pa do 31.08.2020 a ne od kada sam bio  na komisiji

 

Poštovani.Koliko ja znam meni je dva puta produživalo po god.dana privremeno.A vama 2.god.Jel to nešto novoga u vještačenju.? Molim objasnite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Peksa5555 je napisao:

Poštovani.Koliko ja znam meni je dva puta produživalo po god.dana privremeno.A vama 2.god.Jel to nešto novoga u vještačenju.? Molim objasnite?

Ne bih znao jer nisam do sada imao takvih iskustava.Predao sam zahtjev za stjecanje statusa HRVI krajem 4 mj. 2018. Bio sam na predkomisiji pa na I st.  te je spis otišao na II st.i nakon toga sam dobio riješenje sa spomenutim datumima .Dakle to je po zadnjem zakonu.Kada ste vi predali vaše papire tj.kojeg datuma?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

 Pratim Vašu raspravu o HRVI , pa Vas molim što da više radim. Kompletan zahtjev sam predao u 12 mjesecu 2017. obavijest o zaprimanju dokumenata u KB Dubrava u 7 mjesecu 2018. predkomisija u 5 mjesecu 2019. Na toj komisiji je bilo čak 5 liječnika (vjerojatno radi bolesti srca). Nisam dobio nikakvo mišljenje osim da će me poslati na prvostupanjsku ili drugostupanjsku komisiju. Inače sam težak bolesnik, počeo sam liječenje u vojarni i na kraju poslan kući kao nesposoban za rat. Prolazi godinu dana od predkomisije, nazivam ured u županiji, koordinatoricu za branitelje u bolnici, obratio sam se ministarstvima branitelja i zdravstva, no nema pomaka osim "vaš predmet je poslan nadležnima". Više mi nije ni bitan ishod, već gubim strpljenje radi ponašanja institucija

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , pesti je napisao:

Ne bih znao jer nisam do sada imao takvih iskustava.Predao sam zahtjev za stjecanje statusa HRVI krajem 4 mj. 2018. Bio sam na predkomisiji pa na I st.  te je spis otišao na II st.i nakon toga sam dobio riješenje sa spomenutim datumima .Dakle to je po zadnjem zakonu.Kada ste vi predali vaše papire tj.kojeg datuma?

Predao sam 2017.god.ne mogu sjetit sad datuma. Sve u svemu čekam rješenje za 3.put od 2stupanjske.Znači to je nešto novo!? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nije ništa novo, ja sam pratio izradu novog zakona koji je stupio ne snagu 15.12.2017. te sam odmah predao 18.12.2017. svu dokumentaciju. Pretpostavljam da je moj slučaj što se tiče invaliditeta jasan,  pet puta civilna vještačenja 100% 4 stupanj. Mislim da komisija iz KB Dubrave nema petlje razriješiti vezu bolesti s DR  s obzirom da sam dragovoljac  i otpušten kao nesposoban. Nije mi ni bitan ishod tj. njihovo mišljenje, već da se to jednom razriješi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dečki i cure imam pitanje. Naime u Osijeku 04.2019. na I stupanjskoj dobio 30% u Zagrebu na II stupanjskoj mi 06.2019. dali manje od 20%. Na moju žalbu na II stupanjsko rješenje 09.2019. mi potvrdili manje od 20%. U uredu za branitelje su mi rekli da mogu ponovo podnijeti zahtjev nakon 6 mjeseci i danas odem pitati, te mi u uredu za branitelje kažu da mogu ponovo podnijeti za par dana ali da onima kojima je dano manje od 20% moraju ponovo ići u bolnicu za utvrđivanje uzročno-posljedične veze oboljenja od rata. Molim vas da li netko ima iskustva s tim tj. da li se opet mora sve iz početka jer nam je prošle godine rečeno da trebamo ponoviti postupak ako imam HRVI stalno manje od 20% ali u Centrima za vještačenje a ne i uzročno posljedičnu vezu pred komisijama u bolnici.   Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , huskyCRO je napisao:

Meni je rečeno u uredu za branitelje da mogu obnoviti postupak nakon 6 mjeseci sa novim nalazima i da dokumentacije ide na prvostupanjsko vještačenje utvrđena je bolest u svezi rata i nema potrebe da ide ponovno na stručnu procjenu. Pozdrav!

Hvala huskyCRO, valjda će tako i biti. Mislim da oni nisu ni pogledali moj predmet nego su mi odgovorili onako u stilu došao je novi naputak i svi morate ponovo na liječničke komisije. Uskoro će mi biti 6 mjeseci pa ćemo vidjeti šta kažu pa objavim ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

Hvala huskyCRO, valjda će tako i biti. Mislim da oni nisu ni pogledali moj predmet nego su mi odgovorili onako u stilu došao je novi naputak i svi morate ponovo na liječničke komisije. Uskoro će mi biti 6 mjeseci pa ćemo vidjeti šta kažu pa objavim ovdje.

Upravo tako ja imam mogučnost obnove postupka za 2 mjeseca službenica je potražila spis i riješenje drugostupanjske komisije i nakon uvida rekla da donesem svježe papire od lječenja  te takav kompletirani spis ide na prvostupanjsko vještačenje. Jedino ako se traži hrvi po osnovi druge bolesti može se tražiti ponovna stručna procjena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , huskyCRO je napisao:

Upravo tako ja imam mogučnost obnove postupka za 2 mjeseca službenica je potražila spis i riješenje drugostupanjske komisije i nakon uvida rekla da donesem svježe papire od lječenja  te takav kompletirani spis ide na prvostupanjsko vještačenje. Jedino ako se traži hrvi po osnovi druge bolesti može se tražiti ponovna stručna procjena.

Poštovani! huskyCRO koliko ste puta već bili na komisiji za HRVI? Ako se može znat? Hvala! 

 

I zašto vam je dao manje od 20%? Koje je obrazloženje? Hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, Peksa5555 je napisao:

I zašto vam je dao manje od 20%? Koje je obrazloženje? Hvala! 

Pisao sam u prošlim postovima. Prošle godine sam bio na vještačenjima prvostupanjska i drugostupanjska manje od 20% uložio žalbu opet manje 20%. Njihovo mišljenje diskonituirano lječenje. Imam od 1993. početak lječenja nisam sve papire sačuvao puno je to godina prošlo. Da skratim ja sam u mirovini invalidskoj tako da me vrijeme ne opterečuje kad se riješi riješi prošle su 2. godine od predaje zahtjeva zaostatci če doči jedino ako ne otegnem papke.😁

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , huskyCRO je napisao:

Upravo tako ja imam mogučnost obnove postupka za 2 mjeseca službenica je potražila spis i riješenje drugostupanjske komisije i nakon uvida rekla da donesem svježe papire od lječenja  te takav kompletirani spis ide na prvostupanjsko vještačenje. Jedino ako se traži hrvi po osnovi druge bolesti može se tražiti ponovna stručna procjena.

Meni su rekli da dođem početkom travnja da ističe 6 mjeseci pa ću onda točno vidjeti što treba,mada mislim da je to luda kuća samo što više da razvuku to vrijeme da ljudi ne mogu tako brzo konzumirati prava iz novog zakona, ali što ti kažeš vremena imam samo da ne otegnem papke 😷

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Skywalker007 je napisao:

Meni su rekli da dođem početkom travnja da ističe 6 mjeseci pa ću onda točno vidjeti što treba,mada mislim da je to luda kuća samo što više da razvuku to vrijeme da ljudi ne mogu tako brzo konzumirati prava iz novog zakona, ali što ti kažeš vremena imam samo da ne otegnem papke 😷

To što se tiče lječenja mora bit obavezno. Pod tim mislim mjesečni nalaz psihijatra, dnevna bolnica, i psihološko testiranje jednom godišnje. Eto ako sam bar malo pomogao. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Peksa5555 je napisao:

To što se tiče lječenja mora bit obavezno. Pod tim mislim mjesečni nalaz psihijatra, dnevna bolnica, i psihološko testiranje jednom godišnje. Eto ako sam bar malo pomogao. 

Nemože se jednom u mjesecu iči kod pshijatra liste čekanja su 3 do 4 mjeseca. Ja imam svaka 3 mjeseca kontrolni i dva bolnička u godini...🤔

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Peksa5555 je napisao:

To što se tiče lječenja mora bit obavezno. Pod tim mislim mjesečni nalaz psihijatra, dnevna bolnica, i psihološko testiranje jednom godišnje. Eto ako sam bar malo pomogao. 

Hvala Peksa tako nekako i imam svaka 2 mjeseca kontrolu i 2 hospitalizacije godišnje, testiranja kod psihologa svakih 6 mjeseci, ali sam otišao u starosnu mirovinu sa 41 staža pa sad imam vremena sve to polako obaviti što treba pa ako treba i ispočetka. 😵

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, po mojem iskustvu pretpostavljam da je u svakom slučaju potrebno uložiti žalbu, samo u toj žalbi ne smijete navesti ono što po mogućnosti nije istinito ili bolje rečeno lagati jer to neće proći. Na što vam želim ukazati: Tvrdite da se liječi kod doktora opće prakse i troši hrpu antidepresiva:

1. da li je u međuvremenu redovno posjećivao psihijatra-specijalista  i išao na preglede koji mu je i određivao terapiju

2. Da li je bar jednom ili više puta bio na bolničkom liječenju ili posjećivao dnevne bolnice

Ako to sve nije radio a psihoterapiju ne može prepisati doktor opće prakse jer za to nije nadležan morati će dokazati suprotno.tj. priložiti zdravstveni karton iz kojeg će se vidjeti da li je redovno uzimao terapiju i redovno se kontrolirao.

Ostalo će odrediti žalbeni postupak, sretno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, flm86 je napisao:

Pozdrav! 

Molila bih ako mi netko moze poslati primjerak zalbe na odbijeni status HRVI, 20%. Trazim za poznanika pa puno ostalih informacija ne znam, samo da mu je u Splitu priznato, a u Zg odbijeno. 

Puno hvala!

Ne može se "samo tako" uzeti špranca i napisati žalba ( nema logike).niste naveli zbog čega je odbijen za status.u žalbi treba " opovrgnuti" njihovu odbijenicu.znači treba "dokazati" da nadležno tijelo nije uzelo u obzir liječničku dokumentaciju.e sad , da li se Vaš prijatelj kratko lijeći, koliko puta godišnje odlazi psihijatru,da li i koliko ima bolničkog liječenja, dnevnih bolnica, što pišu specijalisti u nalazu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Veliki pozdrav svima, nakon što sam pročitao gotovo sve postove na ovu temu, nisam pronašo odgovore na svoja pitanja pa se javljam za pomoć.

Upravo sam zaprimio rješenje (dakle obavljena I. i II. stupanjsko vještačenje) kojim je priznato oštećenje organizma 20% po osnovi PTSP privremeno na godinu dana, dok mi je odbijen zahtjev po osnovi bolesti srca (oba vijeća vještaka navode ne postoji uzročno posljedična veza između bolesti srca i sudjelovanja u ratu).

Razmišljam da li da se žalim na navedeno rješenje na postotak oštećenja organizma i na odbijenicu za srce i zanima me:

  1. Ima li netko iskustva što se tiče priznavanja statusa HRVI na osnovu bolesti srca? Ako je to nešto što se uobičajeno ne priznaje da se ni ne žalim. Inače, otpušten sam iz vojske zbog problema sa srcem koji su počeli već u ratu.
  2. Ako se žalim na postotak za PTSP, je li moguće da Ministarstvo branitelja kao žalbeno tijelo, po mojoj žalbi, ukine i ovih 20% koje sam dobio za PTSP.

Unaprijed hvala na bilo kakvoj pomoći.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gremlin, ja sam podnio zahtjev po osnovi bolesti srca, liječio sam se kod svojeg doktora, kod doktora u vojarni, te sam i otpušten radi bolesti. Zahtjev sam podnio kompletan već 18.12.2017. godine, bio sam jedino u Dubravi na stručnoj komisiji sa 5 liječnika ali još ni jedno rješenje nisam dobio, već samo zaključak za vještačenje.  Paralelno sam rješavao i civilni invaliditet čak preko Upravnog suda dobio sam 100%, stupanj 4 i invalidnost razine 4 a time i osobnu invalidninu  od 1500,00 kn mjesečno. E sad, kako nema rješenja za HRVI poslao sam e-mail na Vladu Plenkoviću, ministrima Berošu, Medvedu i Malenici. Za 7 dana došlo je konačno stručno mišljenje iz Dubrave i sad čekam vještačenje. Inače sam bio  4 puta na vještačenju za civilne potrebe. Isto tako tražio sam nalaz i mišljenje Stručne komisije (desetak listova) u kojem piše da je bolest srca uzročno povezana sa ratom. Preporučio bi ljudima koji pišu žalbe da obavezno traže Stručna mišljenja kao i Nalaz vještaka iz čega je jasno vidljivo po kojoj osnovi je odbačen zahtjev (lakše je sastaviti žalbu). Imam informaciju da se vještačenje radi samo na osnovu dokumentacije.

Mislim da je kod tebe važno što misli Stručna komisija, ako postoji veza bolest - rat, vještaci samo procjenjuju postotak opet ovisi o dijagnozi bolesti src

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Najveći problem ovdje je diskuntinuitet liječenja zbog kojeg je i odbijen. Gledajući svoje "papire" prvo što je naglašeno od vještaka je "da se liječi u kontinuitetu od tada i tada do predavanja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI, a u svima ostalima (jer su prva dva privremeno a tek treći put trajno) "liječi se u kontinuitetu". Godina dana bez specijalističke obrade i liječenja bi još prošla ali 16 je previše. Poradi toga je i napisao tako u rješenju, ne da nije dovoljno bolestan, nego da bolest nije u posljedično-uzročnoj vezi sa sudjelovanjem u DR jer će se nažalost vještaci odmah uhvatiti zadnjeg liječenja, reći da je u međuvremenu "ozdravio" a ovo zadnje bolničko nakon 16 godina nema veze sa DR.

Mogu vam poslati primjer žalbe ali ne gajim baš neke velike nade za uspjeh.  

Poštovani, ja bih Vas također molila primjerak žalbe - pokušavam pomoći prijatelju, čiji je zahtjev također odbijen (na osnovu nalaza i mišljenja viših vještaka), najvjerojatnije zbog pomanjkanja kontinuiteta u liječenju.

Unaprijed hvala, lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ravnjaci je napisao:

Poštovani, ja bih Vas također molila primjerak žalbe - pokušavam pomoći prijatelju, čiji je zahtjev također odbijen (na osnovu nalaza i mišljenja viših vještaka), najvjerojatnije zbog pomanjkanja kontinuiteta u liječenju.

Unaprijed hvala, lijep pozdrav.

Pogledajte sandučić sa porukama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, Spitfire je napisao:

Najveći problem ovdje je diskuntinuitet liječenja zbog kojeg je i odbijen. Gledajući svoje "papire" prvo što je naglašeno od vještaka je "da se liječi u kontinuitetu od tada i tada do predavanja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI, a u svima ostalima (jer su prva dva privremeno a tek treći put trajno) "liječi se u kontinuitetu". Godina dana bez specijalističke obrade i liječenja bi još prošla ali 16 je previše. Poradi toga je i napisao tako u rješenju, ne da nije dovoljno bolestan, nego da bolest nije u posljedično-uzročnoj vezi sa sudjelovanjem u DR jer će se nažalost vještaci odmah uhvatiti zadnjeg liječenja, reći da je u međuvremenu "ozdravio" a ovo zadnje bolničko nakon 16 godina nema veze sa DR.

Mogu vam poslati primjer žalbe ali ne gajim baš neke velike nade za uspjeh.  

Poštovani, 

otprilike smo u istoj situaciji, stiglo nam je rješenje i moramo uložiti žalbu. Bila bih vam zahvalna ukoliko bi mi mogli proslijediti primjerak! Puno hvala i srdačan pozdrav! 
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Spitfire je napisao:

Može ponovno nakon 6 mj, no ako pokrene upravni spor (tužbu upravnom sudu) ne bi mogao dok god isti traje.

Dobar dan, Ja sam u istoj ili sličnoj situaciji. Naime, u mom područnom uredu su mi odobrili PTSP 20% uzrokovan ratom na vremenski rok do 15.06.2021, dok je komisija u Zagrebu priznala PTSP uzrokovan ratom ali manje od 20% za stalno. Znači li to da u slučaju da ako te odbiju bolje je podnijeti novi zahtjev nakon 6 mjeseci (budući dok traje upravni spor to nije moguće) ili je bolje ipak napisati žalbu?
Hvala

uređeno: od Zvone59
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite li baš na žalbu ili vam je u uputi o pravnom lijeku napisano da možete pokrenuti upravni spor?

Ako se radi o sporu, nekako je logičniji novi zahtjev nakon 6 mj jer bi do tada mogli skupiti novu medicinsku dokumentacijukoju bi priložili. Sve to bi isto potrajalo ali vjerovatno upola kraće od upravnog spora, u kojem se ako se i odluči u vašu korist, uglavnom cijeli postupak vrača na početak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, znači ne radi se o mogućnosti pokretanja upravnog spora, pa kako upućivanje i odluka o žalbi puno kraće traje i ako imate argumente za istu, valjalo bi vam iskoristiti taj pravni lijek. Izgledi zavise o onome što sam vam naveo, argumentima, dakle navest ćete zašto smatrate da bi valjalo postupiti po žalbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro veče evo da i ja pitam nešto u vezi upravnog spora ili tužbe¸¸¸upravni sud po novom zakonu ne ttraje dugo oko 1 do 2 mjeseca i neovisan je pa ako se ima argumenata sad se može pobiti Viječe V,V  ja sam podnio tužbu i dobio riješenje da se pobija i da se predmet vrača na ponovni postupak a evo več više od 3 mjeseca čekam odgovor ili poziv na vještačenje pa me zanima da li neko zna kako sad rade i koliko se čeka odgovor iz Mihanovičeve a ne bi trebali bez mene jer je u pitanju veča invalidnost 80% koju samo revizija nije prihvatila na osnovu bolesti!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija