Jump to content
riv

Odbijenica HRVI

Preporučene objave

Brat mi je dobio negativno rijesenje za ostvarivanje statusa HRVI. Dobio je manje od 20% trajno. Piše mu da je bio izložen egzistencijalno ugrožavajućim situacijama. Doživio je ratnu traumu bombardiranja rova gdje su ljudi oko njega masovno poginuli. Prvi puta se javio psihijatru 1991. te se liječi do 2002. Cijelo vrijeme troši antidepresive do danas. 2018. je i bolinički liječen po 41.2,PTSP, 43.1 i F06.7.

Piše ovako: "U postupku revizije Vijeće viših vještaka suglasno je da sa Stručnom da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH. "

Brat je nositelj OPG-a te ima urednu uplatu na mirovinsko tj. staž sve te godine. Nije tip koji je naučen nešto tražiti ili obilaziti ustanove. Sada ima 54 i želi dobiti status HRVI . Najviše ga brine to što oni tvrde da se njegove psihičke smetnje ne mogu povezati s ratom.

Rok za žalbu je 15 dana. Da li se žaliti? Što navesti u žalbi? Da li se isplati u ovoj fazi ići kod odvjetnika ili je procedura (odbijanje) i tako vec ustaljena? Da li ako ga odbiju pokrenuti upravni spor ili za određeno vrijeme tražiti novo vještačenje? Kako povezati ratne traume sa dijagnozom?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , zelenairska je napisao:

Obavezno treba uložiti žalbu.

Hvala na odgovoru. Nadam se da će se još netko uključiti i detaljnije obrazložiti...

Podijeli ovu objavu

, riv je napisao:

Brat mi je dobio negativno rijesenje za ostvarivanje statusa HRVI. Dobio je manje od 20% trajno. Piše mu da je bio izložen egzistencijalno ugrožavajućim situacijama. Doživio je ratnu traumu bombardiranja rova gdje su ljudi oko njega masovno poginuli. Prvi puta se javio psihijatru 1991. te se liječi do 2002. Cijelo vrijeme troši antidepresive do danas. 2018. je i bolinički liječen po 41.2,PTSP, 43.1 i F06.7.

Piše ovako: "U postupku revizije Vijeće viših vještaka suglasno je da sa Stručnom da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH. "

Brat je nositelj OPG-a te ima urednu uplatu na mirovinsko tj. staž sve te godine. Nije tip koji je naučen nešto tražiti ili obilaziti ustanove. Sada ima 54 i želi dobiti status HRVI . Najviše ga brine to što oni tvrde da se njegove psihičke smetnje ne mogu povezati s ratom.

Rok za žalbu je 15 dana. Da li se žaliti? Što navesti u žalbi? Da li se isplati u ovoj fazi ići kod odvjetnika ili je procedura (odbijanje) i tako vec ustaljena? Da li ako ga odbiju pokrenuti upravni spor ili za određeno vrijeme tražiti novo vještačenje? Kako povezati ratne traume sa dijagnozom?

HRVI ne dobivaš kada želiš a poslije 2002.g. šta je sa liječenjem.Gdje je bio 2005 kada su se predavali zahtjevi i da li ima kontinuitet liječenja

Podijeli ovu objavu

2005. nije htio predati. Smatrao je da ima onih koji su bili cijeli rat na bojišnici i da oni imaju moralnu prednost to ostvariti. On cijelo vrijeme troši hrpu antidepresiva ali prepisanih od doktora opće prakse. Nije od 2002. do 2018. posjećivao psihijatra. Sada mu ne bi bilo krivo da komisija kaže nisi dovoljno bolestan. Gore mu je što pišu da to nema veze s ratom a zna što je proživio...i da ima posljedice

Podijeli ovu objavu

Najveći problem ovdje je diskuntinuitet liječenja zbog kojeg je i odbijen. Gledajući svoje "papire" prvo što je naglašeno od vještaka je "da se liječi u kontinuitetu od tada i tada do predavanja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI, a u svima ostalima (jer su prva dva privremeno a tek treći put trajno) "liječi se u kontinuitetu". Godina dana bez specijalističke obrade i liječenja bi još prošla ali 16 je previše. Poradi toga je i napisao tako u rješenju, ne da nije dovoljno bolestan, nego da bolest nije u posljedično-uzročnoj vezi sa sudjelovanjem u DR jer će se nažalost vještaci odmah uhvatiti zadnjeg liječenja, reći da je u međuvremenu "ozdravio" a ovo zadnje bolničko nakon 16 godina nema veze sa DR.

Mogu vam poslati primjer žalbe ali ne gajim baš neke velike nade za uspjeh.  

Podijeli ovu objavu

Prije 2 minuta, Spitfire je napisao:

Najveći problem ovdje je diskuntinuitet liječenja zbog kojeg je i odbijen. Gledajući svoje "papire" prvo što je naglašeno od vještaka je "da se liječi u kontinuitetu od tada i tada do predavanja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI, a u svima ostalima (jer su prva dva privremeno a tek treći put trajno) "liječi se u kontinuitetu". Godina dana bez specijalističke obrade i liječenja bi još prošla ali 16 je previše. Poradi toga je i napisao tako u rješenju, ne da nije dovoljno bolestan, nego da bolest nije u posljedično-uzročnoj vezi sa sudjelovanjem u DR jer će se nažalost vještaci odmah uhvatiti zadnjeg liječenja, reći da je u međuvremenu "ozdravio" a ovo zadnje bolničko nakon 16 godina nema veze sa DR.

Mogu vam poslati primjer žalbe ali ne gajim baš neke velike nade za uspjeh.  

Molim vas primjer žalbe da imam neku orijentaciju. Da još barem to pokušamo. Hvala

Podijeli ovu objavu

Svakako uložite žalbu, U žalbi naglasite da se žalba odnosi na "Da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH."

Da se psihijatru javio 1991 godine i redovito ga posjećivao do 2002 godine, tada mu je uspostavljena terapija koja mu pomaže, a koju koristi svo vrijeme do sada (te bi to trebao biti kontinuitet liječenja, jer nije prestao uzimati terapiju).

U svakom slučaju žalba ne košta ništa, i nema što izgubiti. Slažem se da bi bilo puno bolje da ima nove nalaze od psihijatra, ali neka pokuša sa onim čime raspolaže.

Podijeli ovu objavu

prije 5 sati , esigente je napisao:

Svakako uložite žalbu, U žalbi naglasite da se žalba odnosi na "Da PTSP nije u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudioništvom u obrani suvereniteta RH."

Da se psihijatru javio 1991 godine i redovito ga posjećivao do 2002 godine, tada mu je uspostavljena terapija koja mu pomaže, a koju koristi svo vrijeme do sada (te bi to trebao biti kontinuitet liječenja, jer nije prestao uzimati terapiju).

U svakom slučaju žalba ne košta ništa, i nema što izgubiti. Slažem se da bi bilo puno bolje da ima nove nalaze od psihijatra, ali neka pokuša sa onim čime raspolaže.

Koriste se antidepresivi.Mislim da je to preslaba terapija a obiteljski liječnik ne smije je pojačati bez psihijatra.Ipak je prošlo 16 godina

Podijeli ovu objavu

Najbolje bi bilo da neki pravnik ili pravnica,tipa iz Hvidre ili sl.napiše žalbu,ali nije nužno,na kraju žalbe tražiti osobni pregled na 2.st.povjerenstvu,većinom izađu u susret (moje iskustvo) i tamo sasuti sve na lijepi način sve činjenice,podastrte papirnatim dokazima,u međuvremenu uraditi NOVO ( ne starije od 1 god.)psihološko testiranje+nalaz psihijatra.Ako je u mogučnosti obaviti i dnevnu bolnicu i/ili super bi bilo imati i hospitalizaciju.dakle čim više novijih nalaza gdje će biti vidljivo da je došlo do pogoršanja bolesti...

...žalbu predati u roku,a ostale nalaze kako će ih skupljat (ili sve odjednom) dopuniti spis žalbe naknadno..jer na žalbu se čeka x mjeseci...

Eto,možda bratu pomogne moj savjet,koji sam napisao iz vlastitog iskustva,ali ne sad ,već 2005.+ g.

Sretno.

Podijeli ovu objavu

, esigente je napisao:

Upravo smo je napisali i tocno je ovako bazirali kako navodite.  Priložit ćemo i zadnje otpusno pismo koje je najnovijeg datuma. Hvala. Pretpostavljam ako ga odbiju da nema prava iznova predavati zahtjev za novim vještacenjem nego samo tužbu na sud?

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , riv je napisao:

Pretpostavljam ako ga odbiju da nema prava iznova predavati zahtjev za novim vještacenjem

Može ponovno nakon 6 mj, no ako pokrene upravni spor (tužbu upravnom sudu) ne bi mogao dok god isti traje.

Podijeli ovu objavu

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Može ponovno nakon 6 mj, no ako pokrene upravni spor (tužbu upravnom sudu) ne bi mogao dok god isti traje.

A tako, znači nije gotovo. Ja sam mislila obzirom da odbijaju uzročno-posljedičnu vezu s ratom da više nema pravo tražit obnovu postupka tj. novo vještačenje za 6 ili više mjeseci. Tako mi je bilo logično.

Podijeli ovu objavu

prije 12 sati , zkova je napisao:

Najbolje bi bilo da neki pravnik ili pravnica,tipa iz Hvidre ili sl.napiše žalbu,ali nije nužno,na kraju žalbe tražiti osobni pregled na 2.st.povjerenstvu,većinom izađu u susret (moje iskustvo) i tamo sasuti sve na lijepi način sve činjenice,podastrte papirnatim dokazima,u međuvremenu uraditi NOVO ( ne starije od 1 god.)psihološko testiranje+nalaz psihijatra.Ako je u mogučnosti obaviti i dnevnu bolnicu i/ili super bi bilo imati i hospitalizaciju.dakle čim više novijih nalaza gdje će biti vidljivo da je došlo do pogoršanja bolesti...

...žalbu predati u roku,a ostale nalaze kako će ih skupljat (ili sve odjednom) dopuniti spis žalbe naknadno..jer na žalbu se čeka x mjeseci...

Eto,možda bratu pomogne moj savjet,koji sam napisao iz vlastitog iskustva,ali ne sad ,već 2005.+ g.

Sretno.

Uz dužno poštovanje zkova, ovdje se radi o odbijenici zbog " rupe" u odlaska psihijatru od 16 godina.zbog toga je odbijenica.vještaci idu po onome : ako ne dolaziš na kontrole ozdravio si.

Podijeli ovu objavu

Svi ste se složili da ide žalba!? I? Što će navesti u žalbi,ako neće to što sam napisao-pogoršanje bolesti,kolko znam ptsp nije 100% izliječiv,a kolega ima simtome i dalje.Stvar je u tome naravno da ima "rupu"u liječenju,ali to nije pokazatelj da čovjek nije bolestan.No,to ako ide žalba mora učiniti što sam napisao,počet se ( ako već nije)liječit.Upravnim sporom neće niša riješit,a i traje godinama.

@buda2  ,nisam našao da si čovjeku dao neki savjet,npr.kaj bi ti napravio da si na njegovom mjestu,lp

Uređeno od zkova

Podijeli ovu objavu

prije 15 sati , zkova je napisao:

Svi ste se složili da ide žalba!? I? Što će navesti u žalbi,ako neće to što sam napisao-pogoršanje bolesti,kolko znam ptsp nije 100% izliječiv,a kolega ima simtome i dalje.Stvar je u tome naravno da ima "rupu"u liječenju,ali to nije pokazatelj da čovjek nije bolestan.No,to ako ide žalba mora učiniti što sam napisao,počet se ( ako već nije)liječit.Upravnim sporom neće niša riješit,a i traje godinama.

@buda2  ,nisam našao da si čovjeku dao neki savjet,npr.kaj bi ti napravio da si na njegovom mjestu,lp

Mogao sam mu i ja dati savjet : uloži žalbu .ali ako se piše žalba ili tužba mora se znati koji zakon povređen u odbijenici.Ti si naveo ( predložio/savjetovao) da se ponovno počne liječiti i da bi to pomoglo pri žalbenom postupku.ali vještaci su ga " otkantali" zbog prestanka liječenja ( " rupa" od 16 godina), i u eventualnom žalbenom postupku "držati" će se prekida liječenja, zbog kojeg je i dobivena odbijenica.po mome se trebalo početi liječiti 2005.i onda predati zahtjev.bile bi veće šanse za prolaz s obzirom na dotadašnju dužinu liječenja.

Podijeli ovu objavu

jbg bez liječenja i liječničke dokumentacije-ništa,đaba žalbe i/ili upravni sud.Nije se liječio.OK.Uvjek se može počet,ako ima simtome,a ima kolko sam skužio....Neznam zasto je dotični gospodin i predao zahtjev za hrvi,a ne misli se liječit .Na staru slavu i na ratni put se ne dobiva hrvi...svejedno ,želim mu sreću...trebat će mu.

Podijeli ovu objavu

Hvala svima puno ste nam pomogli.  Žalbu je predao i smatram da sam je uz vašu pomoć dobro napisala. Težište je svakako bilo na povezivanju kontinuiteta liječenja (šaku tableta dnevno 16 g. moraju uvažiti), dokazima da je PTSP davno dijagnosticiran i opisu ratnih zivotno-ugrožavajućih situacija. Priložili smo i zadnje otpusno pismo iz 12/2019. U svakom slučaju nastavlja sa liječenjem što je pozitivno ...

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...