Jump to content

Ovrha - ZG Holding (Čistoća)


Grabarić Imbra

Preporučene objave

Stigla mi je ovrha iz Zagrebačkog Holdinga - Podružnica Čistoća. Dug sam ranije u potpunosti podmirio pa me zanima što mogu dalje, odnosno moram li podnositi kakav prigovor? Ako ga ne podnesem vjerojatno sve ide u parnicu, hoću li tada morati snositi kakve troškove? Radi jednostavnijeg pregleda situacije kronološki ću napisati tijek radnji u ovom slučaju:

1) 20.12.2019. - Datum Izvoda iz poslovnih knjiga temeljem kojeg na doneseno rješenje o ovrsi. 

2) 24.12.2019. - Dan kad sam platio sve zaostatke Holdingu (čistoća, komunalna naknada i voda). Uplatnicu za sve te troškove mi je izdao djelatnik Holdinga dan ranije i rekao da mogu platiti zbirni iznos za sve nepodmirene obveze na jedan račun, a tako sam i napravio. 

3) 31.12.2019. - Datum prijedloga za ovrhu

4) 15.1.2020. - Datum donošenja rješenja o ovrsi

 

*

Nastali trošak ovrhe je 300,00 kn, a predvidivi trošak je 243,75 kn.

uređeno: od Grabarić Imbra
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavezno morate poslati prigovor javnom bilježniku koji Vam je i dostavio rješenje o ovrsi. U prigovoru tražite hitnu obustavu postupka sukladno čl. 72. st. 2. Ovršnog zakona s obzirom da je dug prije podnošenja ovršnog prijedloga u cijelosti podmiren. I uz prigovor dostavite im dokaz o uplati. Nakon ovoga bi trebali dobiti rješenje o obustavi postupka i tek kada to rješenje postane pravomoćno, možete smatrati ovu ovrhu uspješno okončanom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Grabarić Imbra je napisao:

A što je s troškovima javnog bilježnika, nadam se da ću biti oslobođen plaćanja jer definitivno su nadtali nakon podmirenja dugovanja.

Ne bi trebali snositi nikakve troškove, jer ste dug podmirili prije podnošenja prijedloga. Da je podmiren nakon podnošenja prijedloga, tada bi trebali snositi troškove prijedloga, odnosno nastale troškove, ali bi opet bili oslobođeni predvidivih troškova... U svakom slučaju, Vi u ovom predmetu ne bi trebali imati obvezu podmiriti baš nikakve troškove. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Spitfire je napisao:

Osim troška sudske pristojbe na prigovor u iznosu od 100 kn za koji možete u prigovoru zatražiti da vam isti naknadi ovrhovoditelj.

Mišljenja sam da ovdje do toga neće ni doći, odnosno da će se po zaprimljenom prigovoru kod javnog bilježnika, ovrhovoditelj odmah povući iz postupka tj. da će sam tražiti hitnu obustavu postupka. Tako da bi se u tom slučaju, ovaj prigovor mogao i trebao smatrati, doslovno samo podneskom ovršenika u spisu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Borbena7 je napisao:

Mišljenja sam da ovdje do toga neće ni doći, odnosno da će se po zaprimljenom prigovoru kod javnog bilježnika, ovrhovoditelj odmah povući iz postupka tj. da će sam tražiti hitnu obustavu postupka. Tako da bi se u tom slučaju, ovaj prigovor mogao i trebao smatrati, doslovno samo podneskom ovršenika u spisu. 

Svakako, vrlo vjerovatno. No moguće je i da ovrhovoditelj tek nakon rješenja da će se postupak nastaviti kao povodom prigovora na platni nalog, dostavi podnesak kojim povlaći tužbu pa sud dostavlja ovršeniku i rješenje o plaćanju pristojbe. Tako da zlu ne trebalo nije zgorega i to zatražiti :-) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Spitfire je napisao:

Tako da zlu ne trebalo nije zgorega i to zatražiti :-) 

Spis ne bi trebao ni doći do suda, a ako dođe, onda sud prigovor dostavlja na odgovor ovrhovoditelju. I tada od ovršenika može tražiti da podmiri sudsku pristojbu. Znači bez obzira što ovršenik tražio u prigovoru, sud sudsku pristojbu može tražiti samo od njega tj. od ovršenika. A ovršenik na rješenje o pristojbi ima pravo na žalbu... U konačnici, rješenje o pristojbi bude pravomoćno, jer npr. ovršenik ne ispunjava uvjete za oslobađanje od plaćanja sudskih pristojbi, i dužan je podmiriti trošak od 100,00 kn. Međutim, ovršenika ima pravo po okončanju postupka tj. po donošenju rješenja o obustavi u roku od 30 dana računajući od dana zaprimanja istoga, tražiti od ovrhovoditelja da mu podmiri troškove koje je imao, a s obzirom na uspjeh u postupku koje mu je ovrhovoditelj dužan podmiriti. Potom sud donosi zasebno rješenje o trošku, a koje ukoliko se po njemu u ostavljenom roku ne postupi, postaje ovršna isprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Postupili smo po vašim uputama i evo nastavka...

Stiglo je rješenje suda kojim je ovršno rješenje stavljeno izvan snage i postupak se nastavlja kao u povodu prigovora povodom platnog naloga.

Rješenje je dostavljeno i ovrhovoditelju (sada tužitelju) i to zajedno s prigovorom, te mu je određen rok od 15 dana za iznošenje  činjenica i dokaza na kojima temelji zahtjev, a nakon toga će i ovršenik imati rok od 15 dana za obranu.

 

Što bi najbolje bilo napraviti? Čekati odgovor ovrhovoditelja pa poziv suda ili se odmah očitovati? Kome - sudu, ovrhovoditelju, punomoćniku ovrhovoditelja, svima?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Grabarić Imbra je napisao:

Stiglo je rješenje suda kojim je ovršno rješenje stavljeno izvan snage i postupak se nastavlja kao u povodu prigovora povodom platnog naloga

Nepotrebno su ga stavljali izvana snage. Trebalo je Vaš prigovor dostaviti ovrhovoditelju na očitovanje i potom postupak obustaviti. 

prije 12 sati , Grabarić Imbra je napisao:

Što bi najbolje bilo napraviti? Čekati odgovor ovrhovoditelja pa poziv suda ili se odmah očitovati? Kome - sudu, ovrhovoditelju, punomoćniku ovrhovoditelja, svima?

Pričekajte odgovor ovrhovoditelja, jer bi se on trebao povući iz postupka. I sva pismena koja budete slali, šaljete isključivo sudu pozivom na svoj broj spisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Grabarić Imbra je napisao:

Mogu li ikako zaustaviti nastavak postupka od strane ovrhovoditelja ako ima takve namjere

Ukoliko je dug uistinu plaćen kako ste naprijed naveli, tada ovrhovoditelj ne bi trebao imati baš nikakvog interesa za nastavak postupka, dapače. Trenutno ne možete poduzeti ništa, osim pričekati odgovor ovrhovoditelja, a onda sukladno njegovom sadržaju se možete ponovno očitovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija