Jump to content

Upis supružnika kao suvlasnika nekretnine


Dicikus

Preporučene objave

Poštovani,
 
da li bih od vas mogla dobiti savjet  šta bih trebala napravitit da se upišem u 
zemljišne knjige kao suvlasnik kuće koja je izgradjena u bračnoj zajednici a koja je upisana samo na suprugovo ime?
 
Mi smo u braku 8 godina ( suprug ima kćerku iz prvog braka 29 godina mi namamo našu djecu ) 
 
Da li je potrebno da angažiram advokata ili i bilježnik može provesti ugovor koji se predaje u zemljišne knjige? Da li on sastavlja ugovor?
Interesuje me na šta sve trebam da obratim pažnju prilikom procedure da mi suvlasnički dio koji bude upisan u knjige ne može niko oduzeti?
 
U obiteljskom zakonu stoji da pošto smo u braku ja sam svakako vanknjižni vlasnik i da prilikom upisa i mene u zemljišne knjige je potrebna samo izjava supružnika ovjerena kod bilježnika .
U zemljišnim knjigama ne smatraju to pravnim poslom (izjavu) već traže ugovor o darovanju.
To nema smisla jer suprug može darovati samo svoju polovicu tj ono što ima a tada praktično sam ja vlasnik cjele nekretnine što je za njega nepovoljno.
Ako on daruje 1/2 nekretnine kako mogu u ZK unjeti nas kao suvlasnike po pola nekretnine ako ja već praktično vanknjižno posjedujem 1/2 ?
 
Takodje kod darovnog ugovora bilježnici uzimaju naknadu na osnovu vrijednosti nekretnine, a kod izjave je samo ovjera potpisa. Šta uraditi u slučaju kada zemljišne knjige ne poštuju obiteljski zakon
i neprihvataju izjavu? 
 
Ako idemo na darovni ugovor ,  darovni ugovor može i opozvati ,da li je u tom slučaju moja polovina za sigurno ostaje upisana u ZK a i takodje me interesuje prilikom
smrti supruga i nasledstva zbog njegove kćerke iz prvog braka ?
 
 
 
Lijep pozdrav
Dijana

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro ste locirali ovaj problem, mnogi zk-odjeli kod nas ne prihvaćaju ovu izjavu iz čl. 36. Obiteljskog zakona (ako se ne varam) kao valjanu za upis prava vlasništva, ali u pravu ste, ako dođe do darovanja, onda će Vam darovati zapravo cijelu nekretninu (pola je Vaše, pola Vam još daruje on), zato jedino što mogu predložiti jest sastaviti izjavu i ovjeriti kod javnog bilježnika, staviti prijedlog za upis, neka ga odbiju, pa se žaliti, te se nadati da će drugostupanjski sud dati valjanu uputu što se ima napraviti. To Vas neće previše koštati, samo će trebati strpljenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

sastaviti izjavu i ovjeriti kod javnog bilježnika, staviti prijedlog za upis, neka ga odbiju, pa se žaliti,

Druge nema, mišljenja sam da bi žalba bila 100% usvojena, pa čak što više je pitanje da li bi i z. k. ured odbio prijedlog za upis, jer jedno je usmeno reči, a drugo pismeno obrazložiti odluku. 

 

prije 10 sati , Dicikus je napisao:

U zemljišnim knjigama ne smatraju to pravnim poslom (izjavu)

Jednostrani pravni posao. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija