Jump to content

Povrat poreza u ime ostavitelja


shallot

Preporučene objave

Poštovani, molim savjet

Majka je umrla u kolovozu 2018.g. Te godine je primala mirovinu od oko 4.800 kn i iz toga su joj ustezali oko 120 kn poreza mjesečno. (u travnju i više zbog redovnog usklađenja i isplate razlike od početka godine). Te godine je neoporezivi dio mirovine iznosio 3.800 kn a porez na ono iznad toga se plaćao po stopi od 12%.

U veljači 2019.g. pravodobno sam, kao nasljednik, na obrascu ZPP-DOH u dijelu IV. POKRETANJE POSEBNOG POSTUPKA UTVRĐIVANJA GODIŠNJEG POREZA U IME I ZA RAČUN OSTAVITELJA podnio zahtjev za pokretanje sa svim potrebnim podacima i prilozima. 

Kako do danas kao jedini nasljednik nisam dobio nikakvo rješenje niti eventualnu uplatu očekivanog povrata, kontaktirao sam Poreznu upravu prema njenom mjestu prebivališta kamo je obrazac i poslan, no dobio sam odgovor da oni nisu nadleženi. Kontaktirao sam onda Poreznu upravu prema mom mjestu prebivališta gdje sam prvo dobio istovjetan odgovor, no obzirom da sam bio osobno prisutan "moja" ljubazna porezna teta je nazvala telefonom onu drugu poreznu tetu i nakon njihove dulje konzultacje dobio sam odgovor da

1. se obračun preplaćenog poreza za preminule osobe ne vrši na isti način kao i za živog npr. poreznog obvezika koji je u jednoj poreznooj godini radio npr. samo 8 mjeseci, te da je zbog toga pravo na povrat iza pokojne majke 0 kuna, i da

2. zbog toga nisam dobio nikakvo rješenje jer ako je iznos povrata od 0 do 15 kuna rješenja ne izdaju.

E sad, tete mi nisu zvučale naročito ubjedljivo oko toga, niti su mi ponudile neki naziv pravilnika ili bilo čega gdje bih to mogao sam pronaći.

Zato molim ako mi netko zna reći da li su u pravu, i ako nisu, što mi je za činiti?

 

uređeno: od shallot
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, shallot je napisao:

Majka je umrla u kolovozu 2018.g. Te godine je primala mirovinu od oko 4.800 kn i iz toga su joj ustezali oko 120 kn poreza mjesečno. (u travnju i više zbog redovnog usklađenja i isplate razlike od početka godine). Te godine je neoporezivi dio mirovine iznosio 3.800 kn a porez na ono iznad toga se plaćao po stopi od 12%.

Ovo je sve točno prema Zakonu o porezu na dohodak, naplaćivan je porez od nesamstalnog rada na osnovu mirovine po stopi od 24% umanjenu za umirovljenike 50%, dakle 12%+prirez koliko je odredila JLS.

, shallot je napisao:

1. se obračun preplaćenog poreza za preminule osobe ne vrši na isti način kao i za živog npr. poreznog obvezika koji je u jednoj poreznooj godini radio npr. samo 8 mjeseci, te da je zbog toga pravo na povrat iza pokojne majke 0 kuna, i da

No, ovo je više pitanje za poreznog stručnjaka a ne pravnog.

, shallot je napisao:

2. zbog toga nisam dobio nikakvo rješenje jer ako je iznos povrata od 0 do 15 kuna rješenja ne izdaju.

Ovo je točno prema čl.54 st.11 Zakona o porezu na dohodak i Odluci PU o iznosu koji predstavlja trošak izdavanja rješenja nesrazmjeran naplaćenom porezu utvrđen je iznos od 15 kn.

, shallot je napisao:

Zato molim ako mi netko zna reći da li su u pravu, i ako nisu, što mi je za činiti?

Kao što rekoh, za utvrđivanje ima li osnova za povrat poreza valjalo bi kontaktirati poreznog stručnjaka, no što se tiče pravne strane scenario bi bio ovakav. Porezna rješenja se dostavljaju do 30. lipnja. Ukoliko porezni obveznik isto ne primi do toga datuma, može do 31. srpnja zatražiti izdavanje poreznog rješenja. Dakle tu vam je rok prošao. No kako je Općim poreznim zakonom propisano da pravo na povrat poreza zastarjeva u roku od 6 godina, mogli bi prema Zakonu o općem upravnom postupku koji se supsidijarno primjenjuje na OPZ uputiti prigovor čelniku tijela temeljem čl.156 ZOUP-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija