Jump to content

doživotno uzdržavanje


zaboravljena

Preporučene objave

Suprug ima 3 ćerke iz prvog braka, a ja 3 sina iz prvog braka. kupili smo stan i on je u mom vlasništvu. 

Pitanje?

Ako napravim ugovor o doživotnom uzdržavanju  supruga, da li se suprug s tim ugovorom mora odmah upisati kao vlasnik ili poslije moje smrti?

uređeno: od zaboravljena
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, zaboravljena je napisao:

Ako napravim ugovor o doživotnom uzdržavanju  supruga, da li se suprug s tim ugovorom mora odmah upisati kao vlasnik ili poslije moje smrti?

Ako doista sklopite ugovor iz citata, upis prava vlasništva je odgođen do vaše smrti, za razliku od ugovora o dosmrtnom uzdržavanju kad se upis može zatražiti za vašeg života, odnosno odmah po sklapanju ugovora. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, zaboravljena je napisao:

ovjeru takvog ugovora i gdje se on ovjerava?

Prema odredbama čl. 580 Zakona o obveznim odnosima, takav ugovor mora biti ovjeren od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta. 

Za sudsku ovjeru takvog ugovora plaća se pristojba u iznosu od 500 kuna, te još dodatnih 100 kuna za prijedlog ovjere.       

Iznos za solemnizaciju gotovog ugovora kod javnog bi­lježnika  se određuje prema vrijednosti predme­ta pravnog posla.

Iznos za sastavljanje ugovora u obliku javnobilježničkog akta također se računa prema vrijednosti pravnoga posla i u pravilu je dvostruko veći od iznosa za solemnizaciju. 

Jedini nedosta­tak ovjere ugovora kod nadležnog suca je duljina trajanja tog postupka, za razliku od javnog bilježnika gdje se brže završi. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija