Jump to content

Tehnološki višak i otpremnina


jeanne d'arc

Preporučene objave

U odluci o posl. uvjetovanom otkazu  stoji da imam pravo na otpremninu u visini utvrđenoj čl. Xx kolektivnog ugovora i čl. 126 Zakona o radu u iznosu od 50.000 kn neoporezivo

U našem KU piše:

Radnik kojemu poslodavac otkazuje ugovor o radu nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se ugo­vor otkazuje iz razloga uvjetovanog ponašanjem radnika i radnik kojemu poslodavac otkaže ugovor o radu uz ponudu izmijenjenog ugovora o radu na radnom mjestu iste stručne spreme, u istom mjestu rada, ima pravo na otpremninu u iznosu od jedne trećine prosječne mjesečne plaće (neto) koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada, uračunavajući i staž osiguranja s uvećanim trajanjem i poseban staž ostvaren u Domovinskom ratu, ali ne veću od 50.000,00 kuna.

U ZOR piše:

Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

Kako se u odluci o otkazu spominje i KU i ZOR, a prema ZOR bi se trebalo primijeniti ono što je za radnika povoljnije, da li bi mi onda otpremnina trebala biti viša ako je  prosjek moje bruto plaće u zadnja 3 mj oko 10.000 kn?

Da li mogu pisati zahtjev za zaštitu prava i kako bi to trebalo sročiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, primjenjuje se povoljniji propis za radnika. Ako dobro kužim, Vi mislite da biste onda trebali dobiti oko 60.000,00 kn? Trebali biste pisati zahtjev za zaštitu prava, nasloviti ga na poslodavca, i tražiti da izmijeni odluku u dijelu koji se odnosi na otpremninu na način da... (i već kako predlažete). Vlastoručno potpisati i uručiti poslodavcu bilo na urudžbeni, bilo preporučeno s povratnicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Da, računam da bi trebala dobiti nešto malo preko 60.000 kn, nije velika razlika,ali ako je to moje pravo, zašto ga ne iskoristiti.

Pogotovo zato što su kriteriji za višak vrlo čudni, bilo bi i tu štofa za tužbu, ali jednostavno nemam živaca za to. 

Osim toga, ako se žalim na odluku u smislu da je smatram nezakonitom, a istovremeno tražim da se izmjeni dio koji se odnosi na otpremninu, nezunam kako bih to uopće napisala, kao , s jedne strane smatram odluku nezakonitom a s druge ju prihvaćam ali tražim da se dio mijenja.

Odluku sam dobila 21.01 pa računam da je rok od 15 dana negdje 4 ili 5.02.

Ukoliko poslodavac ne odgovori pozitivno na moj zahtjev što mi je dalje činiti, moram li u roku 15 dana  na sud ili .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedno pitanje: da li se za obračun otpremnine u konkretnom slučaju uzima plaća za 10,11 i 12 mj -zadnje prije odluke o otkazu(odluka o otkazu je iz siječnja) ili se uzimaju za obračun plaće koje ću dobiti za vrijeme otkaznog roka.

ukoliko se uzima bruto plaća, tu nema oporezivanja na taj iznos od cca 60.000 kn?

 

 

 

 

J

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, jeanne d'arc je napisao:

Ukoliko poslodavac ne odgovori pozitivno na moj zahtjev što mi je dalje činiti, moram li u roku 15 dana  na sud ili .....

Da, tužba radnom sudu (općinskom) u roku od 15 dana od dana kad je poslodavac negativno odgovorio, ili trebao odgovoriti pa nije.

, jeanne d'arc je napisao:

Još jedno pitanje: da li se za obračun otpremnine u konkretnom slučaju uzima plaća za 10,11 i 12 mj -zadnje prije odluke o otkazu(odluka o otkazu je iz siječnja) ili se uzimaju za obračun plaće koje ću dobiti za vrijeme otkaznog roka.

ukoliko se uzima bruto plaća, tu nema oporezivanja na taj iznos od cca 60.000 kn?

 

 

 

 

J

 

 

Trebale bi biti zadnje prije odluke o otpremnini (jer to nalaže logika, kako će izračunati otpremninu prema plaćama koje još nisu niti obračunate, niti isplaćene), mada zakon kaže: prije prestanka ugovora o radu, a s obzirom da odluka o otpremnini dospijeva tek okončanjem radnog odnosa, to je moguće i zadnje tri plaće.

Oporeziva je otpremnina iznad 6.500,00 kn po godini staža (dakle, poslodavac na nju mora platiti dužne poreze i doprinose), kod Vas mi se čini da to neće biti slučaj. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija