Jump to content
Ariela100

Punomoć za primanje pismena

Preporučene objave

Pozdrav,

Da li hrvatski državljanin sa adresom stanovanja (prebivališta, pa i boravišta) u BiH mora kod podnošenja tužbe dostaviti ovjerenu punomoć za opunomoćenika za primanje pismena u RH ili je nekim od međunarodnih ugovora to uređeno na način da se presuda može dostaviti tužitelju na adresu u BiH?

U nekom radu od jedne prof. Pravnog fakulteta u Zg naišla sam na rečenicu da se dostava osobama u inozemstvo dostavlja prema članku 146.ZPP-a (obavezna punomoć) osim ako međunarodnim ugovorom nije drugačije uređeno.

S obzirom da RH i BiH imaju jako puno pravnih područja uređenih međunarodnim ugovorima, nekako mi se čini da je možda i ovakva "banalna" formalnost jednostavno dogovorena dostavom na inozemnu (BiH) adresu.

Unaprijed hvala na odgovorima ...ili odgovoru ...nadam se da će biti barem jedan...po mogućnosti vrijedan :)

Uređeno od Ariela100
Podijeli na drugim stranicama
Prije 12 minuta, Ariela100 je napisao:

nekim od međunarodnih ugovora to uređeno na način da se presuda može dostaviti tužitelju na adresu u BiH?

Dostava sudskih pismena u zemlje bivše SFRJ (osim Slovenije) vrši se na 
temelju dvostranih ugovora i to Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske, Vlade BiH i Vlade Federacije BiH o pravnoj pomoći u građanskim i kaznenim stvarima od 26. veljače 1996. i Sporazuma između Republike Hrvatske i BiH o izmjeni Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske, Vlade BiH i Vlade Federacije BiH o pravnoj pomoći u građanskim i kaznenim stvarima od 17. lipnja 2002. (u daljnjem tekstu: Sporazum BiH).

Bitno je znati da su prilikom dostave u BiH sudovi dužni izraditi zamolnicu za 
pravnu pomoć (u daljnjem tekstu: zamolnica) koju dostavljaju Ministarstvu pravosuđa RH, s tim da se zamolnica i sva ostala pismena, koja je potrebno priložiti sukladno odredbama Sporazuma BiH, dostavljaju na jeziku države, koja moli za pravnu pomoć (država moliteljica). Prijevod na jezik države ugovornice, koju se moli za pravnu pomoć (zamoljena država) nije potrebno prilagati. Odgovori na zamolnice dostavljaju se na jeziku zamoljene države. Središnje tijelo preko kojeg se vrši ("izlazna") dostava je Ministarstvo pravosuđa RH, dok su u BiH ta tijela Ministarstva pravde i opće uprave Bosne i Hercegovine te Ministarstva pravde Federacije Bosne i Hercegovine.
Uručenje pismena dokazuje se sukladno propisima o uručenju, koji važe na teritoriju zamoljene države (BiH).

, Matrix je napisao:

Dostava sudskih pismena u zemlje bivše SFRJ (osim Slovenije) vrši se na 
temelju dvostranih ugovora i to Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske, Vlade BiH i Vlade Federacije BiH o pravnoj pomoći u građanskim i kaznenim stvarima od 26. veljače 1996. i Sporazuma između Republike Hrvatske i BiH o izmjeni Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske, Vlade BiH i Vlade Federacije BiH o pravnoj pomoći u građanskim i kaznenim stvarima od 17. lipnja 2002. (u daljnjem tekstu: Sporazum BiH).

Bitno je znati da su prilikom dostave u BiH sudovi dužni izraditi zamolnicu za 
pravnu pomoć (u daljnjem tekstu: zamolnica) koju dostavljaju Ministarstvu pravosuđa RH, s tim da se zamolnica i sva ostala pismena, koja je potrebno priložiti sukladno odredbama Sporazuma BiH, dostavljaju na jeziku države, koja moli za pravnu pomoć (država moliteljica). Prijevod na jezik države ugovornice, koju se moli za pravnu pomoć (zamoljena država) nije potrebno prilagati. Odgovori na zamolnice dostavljaju se na jeziku zamoljene države. Središnje tijelo preko kojeg se vrši ("izlazna") dostava je Ministarstvo pravosuđa RH, dok su u BiH ta tijela Ministarstva pravde i opće uprave Bosne i Hercegovine te Ministarstva pravde Federacije Bosne i Hercegovine.
Uručenje pismena dokazuje se sukladno propisima o uručenju, koji važe na teritoriju zamoljene države (BiH).

Uh, svašta nešto tu piše. Kod mene je situacija sljedeća: posrijedi je upravni spor i tužitelj iz BiH je sam sastavio tužbu u kojoj se pozvao na članak 146. Zakona o parničnom postupku i samo imenovao punomoćnika za primanje pismena na adresi u RH.

Da li Upravni sud u takvom slučaju presudu dostavlja na adresu u RH navedenu u tužbi ili tužitelju sa adresom u BiH dostavlja presudu preko Ministarstva pravosuđa?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio ElleBall
      Radi se o idućem, otac djeteta i ja nismo zajedno već provodimo usmeni dogovor o roditeljskoj skrbi, dijete ima 9mj. Za par tjedana bi trebala ići u Njemačku avionom u posjetu, zanima me mora li otac dati punomoć i gdje se to može napraviti, postoji li poseban obrazac? Dijete je na mom prezimenu, ne znam igra li to ulogu, svakako sam planirala podići međunarodni rodni list. 
      Unaprijed hvala! 
    • objavio Kix_032
      Poštovani,
      Nedavno sam se preselila u Englesku i, stjecajem nesretnih okolnosti, ostala sam bez putovnice i osobne iskaznice. gubitak dokumenata sam htjela prijaviti i u policijskoj postaji, ali su me preusmjerili na ambasadu, pošto sam stranac i oni se više ne bave ovakvim slučajevima. Domovnicu nemam sa sobom, a račun za e-građanin nikad nisam otvorila. S obzirom na potrebnu dokumentaciju za izradu nove putovnice, obratila sam se bratu da mi proba zatražiti domovnicu, u nadležnoj službi su ga odbili jer im treba moja osobna ili putovnica (?!) i da nisu u mogućnosti ju njemu izdati iako može osigurati sve potrebne podatke od OIBa do broja OI i datuma i mjesta izdavanja (čak i fotografije prednje i stražnje strane dokumenta)..
      Moje je pitanje postoji li kakva mogućnost da domovnicu zatražim osobno u Hrvatskoj ambasadi u Londonu, postoji li uopće mogućnost izdavanja putovnice s obzirom da staru nemam ili je jedina opcija putni list i povratak u Hrvatsku? Kakva je mogućnost za izradom punomoći bratu odavdje jer za bilo što, opet moram priložiti javnu ispravu (koju nemam).. 
      Hvala unaprijed i lijepi pozdrav..
    • objavio dujka13
      Interesira me, da li na punomoći koju potpisujemo odvjetniku koji će nas zastupati  na sudu, npr u kojem predmetu, mora biti i ime ili imena osoba koje se terete, tuže. Šta ako je navedeno samo ime jedne osobe a u postupku su tri. Da li to znači da odvjetnik ima dozvolu tužitelja za tuženje samo jedne osobe (one navedene u punomoći), kakav je status ostalih osoba koje nisu navedene u punomoći?
    • objavio Cannis Lupus
      Imam jedno pitanje. Može li Poslodavac, zastupan po direktoru naravno, dati punomoć već zaposlenom radniku da sklapa nove Ugovore o radu s potencijalnim radnicima? Ulazi li to pod članak 131. ZOR-a?
      Hvala
  • Online korisnici

• Napravi novi...