Jump to content

Bračna stećevina


Mile87

Preporučene objave

Pozdrav, 

ja i supruga smo u brak stupili 2007 godine, 2010 na zemljištu moje majke gradimo kuću kojoj je moja majka i investitor i financira izgradnju. 2012 ja i supruga dižemo kredit cca 20000e za uređenje objekta. 

2017. majka mi daruje kuću i okolno zemljište. 

2018 ja i supruga dižemo kredit za nadogradnju kata dok supruga još 2019 diže gotovinske kredit za uređenje toga kata. 

Sada smo u postupku razvoda pa me zanima kako sud gleda na taj doravani dio( što mi je majka darovala) koji praktički nije bračna stečevini. 

Te kako se gleda na taj kat s obzirom da još ima 28 godina stambenog kredita i 6 godina gotovinskog kredita. Uz napomenu da stambeni kredit je cijeli na mojoj plaći i ja sam nositelj kredita. 

Na cijeloj nekretnini sam upisan kao vlasnik. 

Neznam dali su pitanja dobro formuliranja. 

Hvala na pomoći. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekretnina (zemljište i kuća) je Vaša vlastita imovina, jer ste je dobili darovanjem od majke, a supruga ima pravo na povrat svega onoga što je uložila u uređenje Vaše kuće (kredit za kat, gotovinski kredit). Kat, ako nije etažiran, nije zasebni dio nekretnine koji može biti u pravnom prometu, već je pripadak glavne stvari (Vaše nekretnine) i slijedi njegovu pravnu sudbinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Recite mi još za to ulaganje u prizemlje dali se na uloženi novac računa ikakva amortizacija jer je uglavnom kupljen namještaj i uređaji koje smo zajedno koristili cca 8 godina i neke stvari nisu u najboljem stanju? 

Nadalje nije mi jasno dali polaže pravo na pola tržišne vrijednosti kata koji je nadograđen u braku ili samo na pola ulaganja koji smo u braku otplatili + da joj u gotovini isplatim preostali dio njenog kredita? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 13 sati , Mile87 je napisao:

Recite mi još za to ulaganje u prizemlje dali se na uloženi novac računa ikakva amortizacija jer je uglavnom kupljen namještaj i uređaji koje smo zajedno koristili cca 8 godina i neke stvari nisu u najboljem stanju? 

..sve to ćete rješavati kada vidite kakav zahtjev će ona postaviti...

 

prije 13 sati , Mile87 je napisao:

...dali polaže pravo na pola tržišne vrijednosti kata koji je nadograđen u braku ili samo na pola ulaganja koji smo u braku otplatili...

Pola sredstava uloženih za vrijeme trajanja bračne zajednice, no, kako sam naprijed naveo, sve ćete to rješavati kada vidite kakav zahtjev će ona postaviti....

Ovdje je bitno naglasiti da postoji zastarni rok za takvo potraživanje, on je 5 godina (opći zastarni rok) od dana ulaganja

Sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija