Jump to content
zvir12

Kako se obračunavaju zatezne kamate

Preporučene objave

Recimo da sam dužan 4000 kuna za komunalnu naknadu za 10 godina. Da li se kamata naplaćuje tako da se na puni iznos glavnice u ovom slučaju 4000 kuna, zaračuna kamata na razdoblje od 10 godina. Po mom mišljenju to ne bi bilo zakonito, budući da se je dug postupno akumulirao u tih 10 godina. Naime prije 10 godina je glavnica bila samo 100 kuna, a ne 4000 kuna, zatim je prije 9 godina i 9 mjeseci dug (glavnica) bio 200 kuna, nakon 9 godina i 6 mjeseci je dug bio 300 kuna itd., jer se komunalna naknada plaća kvartalno. Obračun kamata na ovaj način, koji je po meni jedino ispravan, kamata bi bila znatno manja nego da se da se obračuna kamata za razdoblje od 10 godina na puni iznos glavnice. Naime, ta je glavica prije 5 godina bila 2000 kuna. Dakle, mene zanima kako se obračunava zatezna kamata na promjenjivu glavnicu. Uostalom na ovaj način se obračunavaju kamate i u bankama.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat , zvir12 je napisao:

Dakle, mene zanima kako se obračunava zatezna kamata na promjenjivu glavnicu.

Zatezna kamata teče od dana dospijeća do isplate, i tako za svaki ispostavljeni račun zasebno. Kod troškova postupka teče od dana kada su ti troškovi nastali, a kod predvidivih troškova od datuma pravomoćnosti rješenja o ovrsi.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...