Jump to content

Volontiranje prije osnivanja obrta


doma998

Preporučene objave

Pozdrav,

u slobodno vrijeme već godinama perem svoja vozila, do te mjere da je ta ljubav prešla u poliranje, detaljno čišćenje, skupa oprema itd

Planiram u skorije vrijeme otvoriti paušalni obrt, uz primarni posao, par sati tjedno raditi na tuđim autima.

Zanima me smijem li do trenutka osnivanja obrta ponuditi prijateljima, rodbini, poznanicima čišćenje/poliranje bez ikakve naknade sa njihove strane (ili npr pokriće materijala), znači čisto volonterski (ili ako smijem naplatiti materijal) od mene da steknem nekakav portfolio (slike) za buduća objavljivanja oglasa i izradu stranica na društvenim mrežama, a usput i da točno odredim što ja to mogu raditi, što ne mogu i koliko bih koju uslugu mogao naplatiti.

Hvala najljepša!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, doma998 je napisao:

Pozdrav,

u slobodno vrijeme već godinama perem svoja vozila, do te mjere da je ta ljubav prešla u poliranje, detaljno čišćenje, skupa oprema itd

Planiram u skorije vrijeme otvoriti paušalni obrt, uz primarni posao, par sati tjedno raditi na tuđim autima.

Zanima me smijem li do trenutka osnivanja obrta ponuditi prijateljima, rodbini, poznanicima čišćenje/poliranje bez ikakve naknade sa njihove strane (ili npr pokriće materijala), znači čisto volonterski (ili ako smijem naplatiti materijal) od mene da steknem nekakav portfolio (slike) za buduća objavljivanja oglasa i izradu stranica na društvenim mrežama, a usput i da točno odredim što ja to mogu raditi, što ne mogu i koliko bih koju uslugu mogao naplatiti.

Hvala najljepša!

Nemojte naplaćivati materijal već recite kome ćete raditi poliranje da vam kupi i donese materijal. Ovako smijete slobodno odraditi ali ne smijete naplatiti jer vam je to poslovni odnos onda i prekršaj (obavljanje neregistrirane djelatnosti). Što se tiče objavljivanja slika vodite računa o GDPR-u i tražite suglasnost od osoba čije automobile stavljate na svoj web suglasnost da smijete i pogotovo ako će biti slika u stilu   zadovoljan vlasnik nakon poliranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , doma998 je napisao:

Što u slučaju da me netko prijavi kao rad na crno? Kako dokazati inspektorima da se praktički samo učim raditi i da je to volonterski?

Praktički je nemoguće dokazati da radite na crno ili da ne radite na crno već iz hobija. Jedini način jest da radite izvan radnog vremena inspektorata makar i to je upitno jer ako perete auto kod kuće od te osobe niste svaki dan na istoj lokaciji pa kamo bi vam poslali uopće inspekciju. Kod vas doma sigurno ništa neće naći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija