Jump to content

Mrtvorođeni blizanac i roditeljski dopust


spamster

Preporučene objave

Pozdrav.


Supruga je rodila blizance, od kojih je jedan mrtvorođenče 🙁

Nemamo djece otprije.

Zanimalo me koja su njena prava što se tiče trajanja roditeljskog dopusta? Čitao sam Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama, ali malo mi je nejasno da li ima pravo na svih 30 mjeseci roditeljskog dopusta.

Čitao sam gorespomenuti zakon, čl. 14., st. 2 i st. 7

Citiraj

Članak 14. 
(2) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj ima pravo na roditeljski dopust u trajanju od:
* 8 mjeseci, za prvo i drugo rođeno dijete,
* 30 mjeseci, za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete.
(7) U broj rođene djece iz stavka 2. ovoga članka uračunavaju se i mrtvorođena i umrla djeca, posvojena djeca, maloljetna djeca kojima je korisnik određen za skrbnika, maloljetna djeca kojima je korisnik određen za udomitelja, kao i djeca koja su odlukom nadležnog tijela povjerena korisniku na čuvanje ili odgoj.

Ono što me buni je članak 17 istog zakona.

Citiraj

Članak 17.
Ako zaposlena ili samozaposlena majka rodi mrtvo dijete prije nego što je započela koristiti rodiljni dopust ili ako dijete umre prije nego što je protekao rodiljni ili roditeljski dopust, ima pravo na rodiljni dopust, odnosno ima pravo nastaviti koristiti pravo na rodiljni, odnosno roditeljski dopust još 3 mjeseca računajući od idućeg dana od dana smrti djeteta.
 

Ako mi možete pomoći, bio bih zahvalan.

Hvala.

uređeno: od spamster
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , spamster je napisao:

Pozdrav.


Supruga je rodila blizance, od kojih je jedan mrtvorođenče 🙁

Nemamo djece otprije.

Zanimalo me koja su njena prava što se tiče trajanja roditeljskog dopusta? Čitao sam Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama, ali malo mi je nejasno da li ima pravo na svih 30 mjeseci roditeljskog dopusta.

Čitao sam gorespomenuti zakon, čl. 14., st. 2 i st. 7

Ono što me buni je članak 17 istog zakona.

Ako mi možete pomoći, bio bih zahvalan.

Hvala.

Ako je supruga započela koristiti roditeljski dopust prije smrti djeteta, ima pravo na 30 mjeseci rodiljnog dopusta. Prevedeno, ako je preminulo dijete rođeno tijekom komplikacija u trudnoći tada se produžuje rodiljni/roditeljski dopust za 3 mjeseca. Dakle bitno je da li je dijete rođeno za vrijeme komplikacija u trudnoći DO 28., odnosno najranije 45. dana prije dana očekivanog poroda ili NAKON toga (roditeljski dopust).

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , gala385 je napisao:

Ako je supruga započela koristiti roditeljski dopust prije smrti djeteta, ima pravo na 30 mjeseci rodiljnog dopusta. Prevedeno, ako je preminulo dijete rođeno tijekom komplikacija u trudnoći tada se produžuje rodiljni/roditeljski dopust za 3 mjeseca. Dakle bitno je da li je dijete rođeno za vrijeme komplikacija u trudnoći DO 28., odnosno najranije 45. dana prije dana očekivanog poroda ili NAKON toga (roditeljski dopust).

Hvala na odgovoru.

Supruga je imala dokumentirane komplikacije u trudnoći i išla je na porodiljni 45 dana prije termina, a porod je bio 37 dana prije termina.

Ako sam vas dobro razumio, pošto je supruga u tom momentu već bila na porodiljnom dopustu ona ima pravo na svih 30 mjeseci roditeljskog dopusta?

 

uređeno: od spamster
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , spamster je napisao:

Hvala na odgovoru.

Supruga je imala dokumentirane komplikacije u trudnoći i išla je na porodiljni 45 dana prije termina, a porod je bio 37 dana prije termina.

Ako sam vas dobro razumio, pošto je supruga u tom momentu već bila na porodiljnom dopustu ona ima pravo na svih 30 mjeseci roditeljskog dopusta?

 

Malo sam zapetljao gore i obrnuo rodiljni i roditeljski.

Iz članaka proizlazi da ako je porod bio za vrijeme rodiljnog dopusta kao u Vašem slučaju, supruga ima pravo na  30 mjeseci roditeljskog dopusta. Milism da će Vam to potvrditi na HZZO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija