Jump to content

Poslovanje i stanovanje u poslovnom prostoru


_mario_

Preporučene objave

Pozdrav,

Smijem li kupiti stan u stambenoj zgradi kao poslovni prostor putem firme čiji sam jedini zaposlenik i vlasnik te ga koristiti istovremeno kako bih u njemu živio i poslovao? Firma se bavi računalnim programiranjem.
Ukoliko smijem, mogu li se jednostavno samo preseliti u taj prostor i promijeniti adresu prebivališta i adresu firme na tu novu adresu i moram li naplaćivati sebi kao fizičkoj osobi najam za korištenje tog stana ili ne trebam ništa raditi po tom pitanju?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , _mario_ je napisao:

Pozdrav,

Smijem li kupiti stan u stambenoj zgradi kao poslovni prostor putem firme čiji sam jedini zaposlenik i vlasnik te ga koristiti istovremeno kako bih u njemu živio i poslovao? Firma se bavi računalnim programiranjem.
Ukoliko smijem, mogu li se jednostavno samo preseliti u taj prostor i promijeniti adresu prebivališta i adresu firme na tu novu adresu i moram li naplaćivati sebi kao fizičkoj osobi najam za korištenje tog stana ili ne trebam ništa raditi po tom pitanju?

Hvala!

Firma može imati sjedište u tom poslovnom prostoru ali vi ne možete prijaviti prebivalište. Možete ga kupiti bez problema na firmino ili vaše ime. Zakonski ne smijete stanovati u poslovnom prostoru jer se smatra da poslovni prostor nema uvjete za stanovanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , _mario_ je napisao:

Hvala na odgovoru, a postoji li opcija da kupim taj stan na firmu u svrhu rentanja i sklopim ugovor o najmu s firmom te ga iznajmim sam sebi po cijeni koju odredi porezna ili tko već?

Možete ali onda u ugovoru ne smije pisati da iznajmljujete za stanovanje već poslovni prostor. Ponavljam opet ne smijete živjeti u tom prostoru. Kada firma iznajmljuje onda PU nema ništa s tim već se na dogovorenu cijenu najma doda PDV ako je firma u sustavu PDV-a, a ako nije onda samo ta cijena ostaje i ništa se ne dodaje. Nema potrebe taj ugovor prijavljivati PU već samo ga ovjerite kod javnog bilježnika. I da sami određujete cijenu najma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da tu ipak ovisi o djelatnosti i o velicini prostora, kao i o tome da li se prostor vodi kao stan ili kao poslovni prostor. U svakom slucaju za programiranje nema MTU ali ako zivite u tom prostoru i kupite ga kao fizicka osoba, morali bi odvojiti jednu sobu koja bi se vodila kao ured. Kao fizicka osoba mozete firmi iznajmiti sobu za uredske poslove i kao sjediste firme, samo se ugovorom regulira odnos i vi kao fizicka osoba i vlasnik prostora placate porez na najam za toliko kvadrata koliko je u ugovoru za potrebe firme.

uređeno: od MsBourne
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav svima,

mene interesira jedan prostor koji je u zk zaveden kao poslovni,međutim ureden je za stanovanje i koristio bi se za stanovanje, imam obrt koji bih prijavio tamo, ali bih i prebivaliste htio tamo prijaviti. Je li to moguce? Jel postoje neke razlike u porezu i kreditima izmedu kupovine stambenog ili poslovnog prostora? Jel postoje neke duznosti, izdavanja ili opcenito razlike u posjedovanju poslovnog vs stambenog prostora? Jel moguce dobiti stambeni kredit za poslovni prostor?

 

ako netko može pomoci, puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija