Jump to content

Bračna stečevina


marsito

Preporučene objave

Moja baka je stupila u brak sa mojim (nebiološkim) djedom 1990. On je tada imao u svom vlasništvu/je još uvijek otplaćivao stan. Godinama kasnije, prodaje taj stan, te kupuje dva - jedan je na njemu, drugi na baki. Ovaj koji je na njemu biva prodan i novci na djedovom računu. Nakon što je baka preminula, meni oporukom ostavlja svoj stan. Njezina kćer (moja teta) smatra novce od prodaje ovog stana bračnom stečevinom te želi dio istih. Moje pitanje je: mogu li se novci od prodaje tog stana, smatrati bračnom stečevinom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, marsito je napisao:

Njezina kćer (moja teta) smatra novce od prodaje ovog stana bračnom stečevinom te želi dio istih

Analogno citiranom bi se onda i prvi stan imao smatrati bračnom stečevinom, no osobnog sam mišljenja da bi takvo tumačenje bilo pogrešno. 

Naime, ako je djed iz vlastite imovine kupio dva stana, odnosno po jedan baka i djed, to se samo može izvesti zaključak da su baki od strane djeda darovana sredstva za kupovinu stana, a koji u takvoj situaciji predstavlja njenu osobnu imovinu. 

Ono što teta (bakina kćer) eventualno može potraživati je namirenje nužnog dijela iz imovine kojom je baka raspolagala oporukom, pod uvjetom da je doista povrijeđeno pravo na nužni dio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
, Matrix je napisao:

Analogno citiranom bi se onda i prvi stan imao smatrati bračnom stečevinom, no osobnog sam mišljenja da bi takvo tumačenje bilo pogrešno. 

Naime, ako je djed iz vlastite imovine kupio dva stana, odnosno po jedan baka i djed, to se samo može izvesti zaključak da su baki od strane djeda darovana sredstva za kupovinu stana, a koji u takvoj situaciji predstavlja njenu osobnu imovinu. 

Ono što teta (bakina kćer) eventualno može potraživati je namirenje nužnog dijela iz imovine kojom je baka raspolagala oporukom, pod uvjetom da je doista povrijeđeno pravo na nužni dio. 

Zahvaljujem na odgovoru. Rijeseno je tako da smo ju isplatili i zavrsili s njom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija