Jump to content

Istek kupoprodajnog ugovora za zemljište


bigpanda

Preporučene objave

Poštovani,

potpisao sam kupoprodajni ugovor za zemljište 2008. godine i trebao sam do sredine 2010. godine isplatiti kompletnu ugovorenu cijenu zemljišta, međutim isplatio sam samo 25% od cijene jer sam ostao bez sredstava. Zadnju uplatu sam izvršio 2009. godine na račun prodavatelja. Znači evo deset godina nisam uplatio nikakav iznos prodavatelju, a prodavatelj nije tražio raskid ugovora. Između ostalih uobičajenih članaka, u ugovoru smo naveli članak: 

- da "rokovi isplate ugovorene kupoprodajne cijene nisu bitan uvjet ugovora".

- da upis vlasništva mogu ostvariti tek kad kompletno isplatim cijenu zemljišta.

Moje pitanje je da li ja još uvijek imam prava:

1. da u cjelosti otplatim cijenu i upišem pravo vlasništva?

2. da zahtijevam povrat uplaćenih 25%, ako više ne želim kupiti zemljište?

Da li je nastupila zastara za oba pitanja te prodavatelj može bez raskida jednostavno prodati nekom drugom to zemljište?

Što se događa ako prodavatelj nekom da zemljište u zakup, da li onda taj zakupoprimac ima pravo na posjed i mogu li zahtjevati 25% od zakupa?

Odnosno, mogu li spriječiti davanje tog zemljišta u zakup drugoj osobi tj. mogu li zaustaviti obavljanje djelatnosti na tom zemljištu zakupodavcu i zakupniku?

Da rezimiram, znači 10 godina od roka za plaćanje nisam uplatio ostalih 75% cijene imam li ikakva prava?

Zahvaljujem unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako rokovi nisu bitan sastojak ugovora, još uvijek se možete očitovati prodavatelju da se i nadalje smatrate obvezanim tim ugovorom i da ste mu spremni isplatiti ostatak kupoprodajne cijene po ugovoru, ako je on spreman tada Vam prenijeti pravo vlasništva.

Ako otkažete ugovor, možete tražiti povrat uplaćenoga, pa i sudskim putem. Što se tiče zastare u ovom slučaju, ona bi počela tek teći od otkaza ugovora, jer bi time proizašlo da je on stekao 25% na osnovi koja je kasnije otpala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

prodao sam zemljište prije nešto malo više od 5g, isplaćena mi je u cijelosti kupoprodajna cijena, međutim kupac do dan danas nije predao zahtjev za uknjižbom, još uvijek se ja vodim kao vlasnik tog zemljišta, kada ja pravno prestajem biti vlasnik, je li to onog trenutka čim u javnog bilježnika potpišemo kupoprodajni ugovor? ima li kupac koji zakonski rok do kada mora predati uknjižbu na zemljišnik ukoliko ništa nije navedeno u ugovoru? je li taj ugovor može sada postati ništavan?

uređeno: od split15
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravno prestajete biti vlasnik upisom druge osobe u zemljišnu knjigu, a ne samim sklapanjem pravnog posla. Ako se kupac ne uknjiži, savjetujem da ga uknjižite Vi, ako Vam to dopusti gruntovnica, pa i po cijeni od 250,00 kn, jer sve obveze vezane uz to zemljište i dalje terete Vas. Ugovor nije ništetan dok god se može provesti, a ja vjerujem da ga netko ne želi provesti kako možda njegovi vjerovnici ili netko sličan ne bi znali da je on nešto kupio i da nešto ima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Pravno prestajete biti vlasnik upisom druge osobe u zemljišnu knjigu, a ne samim sklapanjem pravnog posla. Ako se kupac ne uknjiži, savjetujem da ga uknjižite Vi, ako Vam to dopusti gruntovnica, pa i po cijeni od 250,00 kn, jer sve obveze vezane uz to zemljište i dalje terete Vas. Ugovor nije ništetan dok god se može provesti, a ja vjerujem da ga netko ne želi provesti kako možda njegovi vjerovnici ili netko sličan ne bi znali da je on nešto kupio i da nešto ima.

kupac želi provesti ugovor nego je stvar u tome, kako sam tek saznao, s obzirom da je kupac stranac i da je kupio poljoprivredno zemljište, kako su mi rekli država ima striktna pravila za strance glede kupnje poljoprivrednog zemljišta, i zbog toga je otežana uknjižba, neće ništa pomoći ni da ga ja idem uknjižiti.

e sad ono što mene brine, kupac je na to poljoprivredno zemljište izgradio kuću, kako ja volim biti spreman na svakakve promjene okolnosti, znači dok god sam ja upisan u zemljišnik kao vlasnik mene bi se teretilo ukoliko bi njega netko prijavio za nelegalnu gradnju, i ja bi snosio pravne posljedice, bez obzira što imam kupoprodajni ugovor s njime da sam mu to prodao, je li to točno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, stranci iz EU ne mogu uopće stjecati poljoprivredna zemljišta u Hrvatskoj. Ta zabrana će trajati 7 godina, može se eventualno produžiti za još 3, ali će se onda skinuti za državljane zemalja članica EU.

Što se tiče prijave nelegalne gradnje, po mom bi mišljenju posljedice snosio graditelj (investitor), a ne vlasnik zemljišta, no tu će me morati ispraviti oni upućeniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

https://vijesti.hrt.hr/548610/hoce-li-stranci-neograniceno-kupovati-poljoprivredno-zemljiste

 

"Prijelazno sedmogodišnje razdoblje u kojem je strancima ograničena kupnja poljoprivrednog zemljišta i koje je utvrđeno Ugovorom o pristupanju, vrijedi do 1. srpnja 2020. godine. Hrvatska prije isteka tog roka podnosi zahtjev Europskoj komisiji za produljenje ograničenja.
"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija