Jump to content

Ugovor o radu - odredbe o zabrani natjecanja


Gomjenca1

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Poslodavac mi je u ugovoru o radu stavio „odredbe o zabrani natjecanja“ gdje je između ostaloga navedeno da ni u kakav oblik poslovnih aktivnosti ne smijem stupati s društvima koja se bave istom ili istovrsnom djelatnošću (djelatnostima) s kojima se bavi i moj poslodavac do 2 godine nakon isteka Ugovora:

”Za vrijeme trajanja Osnovnog Ugovora, te u razdoblju od 2 godine nakon prestanka važenja Osnovnog Ugovora, Preuzimatelj se obvezuje da

• neće prihvatiti zaposlenje ili surađivati s drugom pravnom ili fizičkom osobom koja obavlja poslovne aktivnosti kojima se natječe s poslovnim aktivnostima XXX (naziv poslodavca), u odnosu na predmet Osnovnog Ugovora, izuzev uz prethodnu pisanu suglasnost XXX (naziv poslodavca).”
 

vrijedi li ovo i ako poslodavac meni da otkaz? Ili samo ako ja dam otkaz?

 

Nadalje je navedeno, ukoliko povrijedim bilo koju obvezu iz članka, da se poslodavcu obvezujem isplatiti xxx yyy kuna, na ime ugovorne kazne.

 

Mene sad zanima sljedeće:

a) kako moj sadašnji poslodavac može znati gdje ja radim, ako odem od njega i dam otkaz, odnosno od kuda moze imati/dobiti saznanja da sam se zaposlio u konkurentskoj firmi?

Predočavam si u glavi neku klasičnu situaciju gdje ja primjerice sutra dam otkaz, bez da poslodavcu navodim kamo idem dalje, odnosno bez navođenja imena novog poslodavca kod kojeg prelazim.

 

b) kolika je česta uopće praksa da poslodavac tuži radnika ako pređe raditi u konkurentsku firmu?

 

c) načuo sam da su neki ljudi znali i potpisivati zadužnice kao garanciju da ukoliko pređu kod konkurenta, da im se bivši poslodavac može naplatiti? Zadužnicu nisam mirao potpisati.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za pocetak ovisi na kakvom radnom mjestu ste zaposleni? Problem ovakvih ugovora je sto su na neki nacin preuzeta spranca i upitno je tko ih sastavlja, a clanak je osmisljen, primjera radi za radna mjesta prodajnih savjetnika,komercijalista i slicno. Na takvim radnim mjestima imate doticaj sa popisom klijenata tvrtke i prosirujete ga. E sad, ako bi otisli raditi za konkurentsku firmu, problem je ako vi "svoje klijente" povucete za sobom i bivsem poslodavcu tako uzrokujete stetu u poslovanju. Na terenu se svi znaju, posebno ako je ista ili slicna bransa, pa se lako dozna i da li ste isli raditi kod konkurencije.

Ukoliko znate da necete na takav ili slican nacin, prouzrociti stetu poslodavcu, nema straha za potpisivanje takvog ugovora. Donekle se opasnost od tuzbe moze izbjeci i ako ste recimo kod drugog poslodavca na nekom skroz drugacijem radnom mjestu sa kojeg recimo ne mozete nastetiti ovom prvom. Situacija je previse, da bi se navodile, a vi najbolje znate sto bi se u nekoj doglednoj buducnosti moglo dogoditi i cega bi se trebali paziti u te 2 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene je moj poslodavac tužio nakon prelaska u konkurenciju. Prvo smo se loptali preko odvjetnika cca 6 mjeseci u par puta po svaki od nas da bi sad sve zapelo na sudu građanskom općinskom sudu i evo već pola godine ni bu ni mu. 

Moj savjet ne govori gdje ideš jer ako te nitko ne zna i ne cinka nitko ne može znati gdje ideš. Ja sam bio naivan i priznao gdje idem i sad taj kamen i teret nosim dok sve obo traje.

Ja sam imao ugovornu klauzulu ako odem kod konkurencije da moram isplatiti 6 mjesečnih plaća (bruto) ali stavka ispod toga je bila kako poslodavac ne uzima obvezu isplate naknade za trajanje te iste odredbe. Ukratko ako ti je plaća manja od prosjeka RH možeš obrisati g... s tim papirom odnosno ugovorom. Ukoliko je veća posavjetuj se s odvjetnikom. Ja sam u firmi radio 119 mjeseci za plaću manju od prosjeka a zadnji mjesec mi je plaća bila veća od prosjeka za 15 kuna i to je razlog zbog kojeg imam potencijalno razloga za brigu jer mi je ipak plaća bila veća od prosjeka. Sretno i pametno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako da ne, u zakonu piše slijdeće.

(1) Poslodavac i radnik mogu ugovoriti da se određeno vrijeme nakon prestanka ugovora o radu, radnik ne smije zaposliti kod druge osobe koja je u tržišnom natjecanju s poslodavcem te da ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se natječe s poslodavcem (ugovorna zabrana natjecanja).

i onda imas lijedeće,

(6) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništetan ako ga sklopi maloljetnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj.

Znači ako imaš plaću koja je manje od prosjeka RH po statistici nisi dužan poštivat svoj zakon o radu, u protivnom kao u mom slučaju imam problem radi 15kn (jedan mjesec od 120 mjeseci sam van prosjeka i to zadnji u trenutku kad sam dao otkaz)

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija