Jump to content

Udaljenost lođe i zida od međe


sampjer

Preporučene objave

Pozdrav!

Živim u kući čiji je zid od međe udaljen 3.4m, a balkoni su udaljeni 2.2m (kuća iz 1986. godine). Na susjednoj parceli investitor na 2.2m od međe želi paralelno sa mojom napraviti kuću koja bi sa te strane imala lođe (4.4m između mog balkona i njegove lođe). Došao mi je s projektom i ugovorom u kojem traži da dozvolim da svoju kuću gradi na 2.2m od zajedničke međe.

Mene sad interesira što zakon kaže u tom slučaju.

Jesam li ja u prekršaju jer je moja 34 godine stara kuća nije dovoljno udaljena od međe?

Ako mu ja ne dozvolim to što traži, može li on mene tužit na temelju nečega?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Udaljenost od međe je općenito definirana Prostornim planovima uređenja (PPU ili GUP) i u većini slučajeva minimalna udaljenost od međe je 3 metra ili polovica visine vijenca planiranog objekta.

Proučite vaš GUP/PPU u vašoj općini/gradu i tu ćete vidit uvjete gradnje. Moje skromno mišljenje je da je nebitno koliko je vaša kuća udaljena od međe za susidov projekt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je, bitno je ono što propisuje PP. A to je vjerovatno da nikakovi otvori ne mogu biti na udaljenosti od 3m. Kako je loggia otvor, zbog toga i traži vaš suglasnost. Istu možete uskratiti i zatražiti da se projektiraju na bilo koju drugu stranu koja ne gleda na među s vama. Tužiti se uvijek može za svašta pa i za ovo, s kolikim izgledom za uspjeh ovisi samo o dokazima, a jedan od bitnih su odredbe PP koje bi trebale bit na vašoj strani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija