Jump to content

Nasljednička izjava - ustup


VlasnikB

Preporučene objave

Molim pomoć. Pokrenut je ostavinski postupak kod Općinskog suda u Poreču, odnosno kod javnog bilježnika u Poreču. Svi nasljednici žive u Zagrebu osim jednog koji živi u Makedoniji. S obzirom na udaljenost ne bi svi putovali u Poreč na ostavinsku. Kako je i gdje moguće u Zagrebu dati nasljedničku izjavu kojom se ostavina prihvaća i ustupa nekom drugom nasljedniku? Da li isto mora biti na nekom propisanom obrascu, što sve mora izjava sadržavati (samo općenito nasljedstvo ili sav predmet ostavine treba biti pobrojan), da li se isto mora ovjeriti kod javnog bilježnika i koliko takva ovjera košta (samo kao ovjera potpisa ili bilježnik sastavlja izjavu?), da li se izjava mora poslati poštom preporučeno ili oni koji budu išli na ostavinu mogu donijeti sa sobom sve takve izjave javnom bilježniku u Poreč?

Također me zanima kako nasljednik u Makedoniji može dati takvu izjavu i gdje (veleposlanstvo ili javni bilježnik) a da bi bila valjana u ostavinskom postupku kod nas?

Napomena: ne bi davali punomoći oodvjetniku već nas isključivo zanima nasljednička izjava s ustupom drugom nasljedniku.

Hvala svima i lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozete otici kod JB u Zagrebu i reci da zelite napraviti takvu izjavu, pa ce je JB sastaviti za vas. Takodjer , to ne bi bilo "prihvacate pa ustupate", nego se odricete svog dijela u korist tog kome prepustate svoj dio. Sto se tice osobe u Makedoniji, najbolje da nazovete JB kod kojeg bi trebala biti odrzana rasprava i da pitate kakav mu je dokument prihvatljiv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , VlasnikB je napisao:

što sve mora izjava sadržavati

 

Ja _________________________________ iz __________________ u _______ na dan ___________________ pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću dajem slijedeću :

            NASLJEDNIČKU IZJAVU, 

kojom izjavljujem da se u ostavinskom postupku koji se vodi kod nadležnog suda u _______ , a iza pokojnika/ice__________ koji je preminuo dana _______ u _______, odričem se svog nasljednog dijela i istovremeno ga u cjelosti ustupam:

________________________________________________________
________________________________________________________

Poznato mi je iz čega se sastoji imovina pokojnog(e), a upoznat(a) sam i sa mojim nasljedničkim pravima. 

Ova izjava je izraz moje slobodne volje, te je kao takvu i potpisujem.

Dana, ________________________

Potpis davatelja izjave:____________

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , MsBourne je napisao:

Mozete otici kod JB u Zagrebu i reci da zelite napraviti takvu izjavu, pa ce je JB sastaviti za vas. Takodjer , to ne bi bilo "prihvacate pa ustupate", nego se odricete svog dijela u korist tog kome prepustate svoj dio. Sto se tice osobe u Makedoniji, najbolje da nazovete JB kod kojeg bi trebala biti odrzana rasprava i da pitate kakav mu je dokument prihvatljiv.

Hvala Vam

 

prije 2 sati , Matrix je napisao:

 

Ja _________________________________ iz __________________ u _______ na dan ___________________ pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću dajem slijedeću :

            NASLJEDNIČKU IZJAVU, 

kojom izjavljujem da se u ostavinskom postupku koji se vodi kod nadležnog suda u _______ , a iza pokojnika/ice__________ koji je preminuo dana _______ u _______, odričem se svog nasljednog dijela i istovremeno ga u cjelosti ustupam:

________________________________________________________
________________________________________________________

Poznato mi je iz čega se sastoji imovina pokojnog(e), a upoznat(a) sam i sa mojim nasljedničkim pravima. 

Ova izjava je izraz moje slobodne volje, te je kao takvu i potpisujem.

Dana, ________________________

Potpis davatelja izjave:____________

Hvala Vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Ruby_Danderfluff je napisao:

Upozoravam da će svakome od sunasljednika koji su prihvatili nasljedstvo i onda ga ustupili, biti razrezan porez na nasljedstvo, što može biti značajan iznos ako se radi o imovini veće vrijednosti.

Hvala na komentaru. Da li isto vrijedi za porez ako su svi nasljednici iz provg nasljednog reda, npr. sin ili kći ustupi svoj dio majci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Peksa5555 je napisao:

Ako ja nasljednim nešto od imovine to mi mogu uzet koliko sam pročita u zakonu.

Mogu uzeti bilo sto sto je u Vasem vlasnistvu, ne samo nasljedenu imovinu, ali samo do visine nasljedene imovine. Npr. ovrha racun u banci, ili neku nekretninu, ovisno koliko je vrijedna nasljedena imovina. Na Vama je da procijenite da li prihvatom nasljedene imovine mozete u buducnosti imati neke koristi iako morate platiti dug. Naravno, ako je dug puno manji od nasljedene imovine, vrijedi ju uzeti.

Npr. ako nasljedujete stan u jako losem stanju i ako imate mogucnosti isfinancirati nasljedeni dug i renovaciju stana, mogli biste na kraju zaraditi na tome.

Ako nasljedujete npr. samo udjele u nekretnini sa nepoznatim suvlasnicima, a ne cijelu nekretninu, bolje da se toga rijesite odricanjem, bar bih ja tako napravio. Rjesavanje suvlasnistva iziskuje i vrijeme (cesto dosta vremena) i novac.

Ako podijelite s nama vrstu nasljedstva i visinu duga, mogli biste dobiti kvalitetnije odgovore.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, miroslav6 je napisao:

Mogu uzeti bilo sto sto je u Vasem vlasnistvu, ne samo nasljedenu imovinu, ali samo do visine nasljedene imovine. Npr. ovrha racun u banci, ili neku nekretninu, ovisno koliko je vrijedna nasljedena imovina. Na Vama je da procijenite da li prihvatom nasljedene imovine mozete u buducnosti imati neke koristi iako morate platiti dug. Naravno, ako je dug puno manji od nasljedene imovine, vrijedi ju uzeti.

Npr. ako nasljedujete stan u jako losem stanju i ako imate mogucnosti isfinancirati nasljedeni dug i renovaciju stana, mogli biste na kraju zaraditi na tome.

Ako nasljedujete npr. samo udjele u nekretnini sa nepoznatim suvlasnicima, a ne cijelu nekretninu, bolje da se toga rijesite odricanjem, bar bih ja tako napravio. Rjesavanje suvlasnistva iziskuje i vrijeme (cesto dosta vremena) i novac.

Ako podijelite s nama vrstu nasljedstva i visinu duga, mogli biste dobiti kvalitetnije odgovore.

Cijela imovina se sastoji od stare oronule kamene kuće kojoj ima100g.i nove na 2.kata sa okućnicom.a što se tiče duga on je moj i iznosi 140.000kn.i da još kažem da imam i 1brata. Molim savjet kako dalje prijeko mi je potreban! Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Peksa5555 je napisao:

Cijela imovina se sastoji od stare oronule kamene kuće kojoj ima100g.i nove na 2.kata sa okućnicom.a što se tiče duga on je moj i iznosi 140.000kn.i da još kažem da imam i 1brata. Molim savjet kako dalje prijeko mi je potreban! Hvala.

Aha, to sad izgleda potpuno drugacije. Sjetio sam se sad i da ste prije pisali na forumu o dugu.

U toj novoj kuci zivite? Ima li stara kuca kakvu vrijednost zbog lokacije, kad je vec u stanju kakvom je? Tj. biste li s njom mogli otplatiti dug? Imate li mjesecna primanja takva da nakon otplate duga necete upasti u dugove ponovno?

Ovisi i u kakvim ste odnosima s bratom, da li je on spreman na neke kompromise, npr. da stara kuca prijede skroz na Vas pa da ju prodate i isplatite dug, a nova da se omjer nasljedstva uskladi tako da se uracuna cijena stare kuce pa da brat dobije veci udio. S prodajom stare kuce morate biti brzi da Vam ne bi ovrha sjela na novu kucu. Neznam da li je to moguce i da li je preporucljivo, mozda se mozete dogovoriti s vjerovnikom prije, ako su spremni na dogovore.

Ako se ne zelite, ne mozete, itd. rijesiti duga, najlakse se odreci nasljedstva, ali to Vama odgovara samo ako mozete nastaviti zivjeti u kuci koja ce biti bratovo vlasnistvo i nadati se da Vas nece nedaj Boze istjerati. Mogli bi se s njim dogovoriti da Vam da pravo plodouzivanja u kuci, a Vi se njemu zauzvrat odricete nasljedstva.

Odluka na kraju ovisi o vrijednosti tih kuca i kakve odnose imate s bratom, kombinacija kako to izvesti ima sigurno jos. I naravno, ako imate djece, a odricete se nasljedstva, necete moci ni njima nista ostaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , miroslav6 je napisao:

Aha, to sad izgleda potpuno drugacije. Sjetio sam se sad i da ste prije pisali na forumu o dugu.

U toj novoj kuci zivite? Ima li stara kuca kakvu vrijednost zbog lokacije, kad je vec u stanju kakvom je? Tj. biste li s njom mogli otplatiti dug? Imate li mjesecna primanja takva da nakon otplate duga necete upasti u dugove ponovno?

Ovisi i u kakvim ste odnosima s bratom, da li je on spreman na neke kompromise, npr. da stara kuca prijede skroz na Vas pa da ju prodate i isplatite dug, a nova da se omjer nasljedstva uskladi tako da se uracuna cijena stare kuce pa da brat dobije veci udio. S prodajom stare kuce morate biti brzi da Vam ne bi ovrha sjela na novu kucu. Neznam da li je to moguce i da li je preporucljivo, mozda se mozete dogovoriti s vjerovnikom prije, ako su spremni na dogovore.

Ako se ne zelite, ne mozete, itd. rijesiti duga, najlakse se odreci nasljedstva, ali to Vama odgovara samo ako mozete nastaviti zivjeti u kuci koja ce biti bratovo vlasnistvo i nadati se da Vas nece nedaj Boze istjerati. Mogli bi se s njim dogovoriti da Vam da pravo plodouzivanja u kuci, a Vi se njemu zauzvrat odricete nasljedstva.

Odluka na kraju ovisi o vrijednosti tih kuca i kakve odnose imate s bratom, kombinacija kako to izvesti ima sigurno jos. I naravno, ako imate djece, a odricete se nasljedstva, necete moci ni njima nista ostaviti.

Nemam djece imam sinovca i sinovku. Napominjem da je sva imovina na majci koja je još živa. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Peksa5555 je napisao:

Molim savjet kako dalje prijeko mi je potreban!

Majčina imovina nema nikakve veze sa Vašim dugom i tako sve dok ne naslijedite majku i dok ta imovina ne bude Vaše vlasništvo, jer kao dužnik odgovarate za dugove isključivo svojom imovinom. Prema tome, ako ne razmišljate podmiriti dugove, tada je bolje da se ni ne prihvaćate svog nasljednog dijela. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Borbena7 je napisao:

Majčina imovina nema nikakve veze sa Vašim dugom i tako sve dok ne naslijedite majku i dok ta imovina ne bude Vaše vlasništvo, jer kao dužnik odgovarate za dugove isključivo svojom imovinom. Prema tome, ako ne razmišljate podmiriti dugove, tada je bolje da se ni ne prihvaćate svog nasljednog dijela. 

Hvala svima na odgovorima. I samo još 1 pitanje. A da sastavom ugovor o plodouživanje sa materom? hoću li to bit dobro za mene.? Ja ne bježim od duga ali sad jednostavno nemam. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Peksa5555 je napisao:

A da sastavom ugovor o plodouživanje sa materom? hoću li to bit dobro za mene.? Ja ne bježim od duga ali sad jednostavno nemam. 

Sve Vaše buduće radnje ovise o prirodi odnosa sa osobom za koju smatrate da bi trebala dobiti taj majčin dio u svoje vlasništvo, a koja Vas u budućnosti ne bi odštetila. Kada odlučite tko bi trebala biti ta pouzdana osoba, onda možete dogovorno poduzimati daljnje korake. I svakako je preporuka to riješiti što prije tj. dok je majka živa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Upozoravam da će svakome od sunasljednika koji su prihvatili nasljedstvo i onda ga ustupili, biti razrezan porez na nasljedstvo, što može biti značajan iznos ako se radi o imovini veće vrijednosti.

ja sam danas pozvao Poreznu upravu, i rečeno mi je da porez razračunavaju samo osobi koja se nasljedstva prihvatila ...
-
Čovjek s kojim sa razgovarao je razumjeo razliku između "ustupanja" i "odricanja" , te je rekao da porezno rješenje ide samo onima koji su se nasljedstva prihvatili

 

 

uređeno: od pavo_novi
.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija