Jump to content

Ferratum Bank - Siadep


tester22

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Nadam se da je ispravan dio foruma za ovo pitanje. Ukratko uzeo sam kredit preko ferratum banke. Za dobivanje kredita mora se imati Jamac, odnosno taj jamac je SIADEP.eu

Radi se o firmi koja je registrirana u Latviji a gle za čudom, ugovor potpisuje član uprave NUMERATUM d.o.o., a ustvari uplate i za ferratum bank po kreditu idu na račun od NUMERATUM.

Praktički i kredit i mjesečna obveza za jamstvo idu na isti žiro račun, ali dobro ajde.

Uglavnom  FERRATUM BANK  redovito sam plaćao, svaki mjesec uredno dok jamstvo kod SIADEPa nisam. Prije nekoliko dana otplatio sam kredit prijevremeno, bez ikakvih penala s obzirom da ne smije biti naknada

za prijevremeni/djelomični povrat ukoliko se radi o potrošaču. E sada,zovem SIADEP i vele da je  moje dugovanje od 3 rate predano agenciji za naplatu potraživanja. Zovem agenciju, odmah podmirim dugovanje, te pišem SIADEPU

da sam voljan platiti još jednu ratu iako njihovo jamstvo više nije potrebno jer kredit više ne postoji, otplaćen je.

Sada oni se vade da s obzirom da nisam plaćao redovno rate da nemam pravo na oprost preostalih rata ( ima ih još dosta), iako ponavljam

bio sam, a i voljan sam platiti jednu dodatnu ratu iako jamstvo više nije potrebno. Oni se vade na dio ugovora koji je u prilogu i to na članak 4.1 "Ako Korisnik u cijelosti podmiri dug prema Ugovoru o kreditu prije njegovog dospijeća te pravovremeno podmiri obroke naknade koje duguje prema odredbama ovog Ugovora, svi naknadni obroci naknade koje treba platiti Jamcu prema uvjetima iz ove odredbe, nakon mjeseca u kojem su u cijelosti podmirene obveze Korisnika prema Ugovoru o kreditu, neće dospjeti na naplatu."

Da li postoji ikakva šansa da ovo osporim, odnosno da se vadim na zakon o potrošačkom kreditiranju ( ili na koji dio zakona), iako znam da to sa siadep nema veze jer su oni bili samo "fiktivni jamac" u cijeloj toj priči????

Ako ima onda nema druge nego čekati da oni pokrenu sve, odnosno prijedlog za ovrhu putem odvjetnika/bilježnika, a ja da se na to žalim ali na koji način??

U prilogu primjer njihovog Ugovora bez generalija i pripazite tko je u potpisu za njih :) član uprave FERRATUM ,odnosno NUMERATUM d.o.o u RH.

Te u prilogu jamstveni obrazac, između JAMCA i vjerovnika gdje se spominje i Korisnik kredita.

Hvala

ugovorsiadep.pdf

Jamstveni Obrazac.pdf

uređeno: od tester22
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

osobno sam se malo bavio praksama tih banaka. Uglavnom, trošak osiguranja po mom mišljenju ulazi u trošak kredita. Odnosno, ovisno o ukupnome trošku, izgledno je da se na hrvatskome sudu možeš pozvati na to da je riječ o zelenaškom ugovoru koji je ujedno protivan odredbama o kreditiranju potrošaća. Ako ti dođe nešto od javnog bilježnika, trebaš iskoristiti priliku za podnošenje pravnog lijeka i otići na sud. Na sudu onda možeš dokazivati da je zapravo riječ o sustavnome zaobilaženju najviših dopuštenih kamatnih stopa u hrvatskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod ovoga ne ide u trošak kredita. Oni se uredno drže limita za kamatu stopu. Ponavljam kredit je poseban ugovor a jamstvo poseban.

Ugovor o kreditu je u potpunosti čist. Ovaj za jamstvo želim osporiti.

Navedeni trošak se odnosi kao za "osiguranje" otplate u obliku Jamca. Praktički ti plaćaš mjesečno jamstvo zbog rizika. Ali čemu svrha ako je kredit otplaćen??

Jedino je problem stavak u ugovoru, koji definira da se rate jamstva moraju podmiriti "pravovremeno". Ali gdje je sada njegov rizik kada je kredit otplaćen? Nema ga, a imam pravo na prijevremenu otplatu kredita,  imam i jamstva ali samo i ukoliko sam uredno plaćao rate. Nema mi smisla ovo.

Može netko pomoći i sagledati ako ima smisla, onda planiram da se obratim jednom jakom odvjetničkom društvu u Zagrebu sa kojima imam kontakte.

Puno hvala svima koji našu vremena da pogledaju moj slučaj.

uređeno: od tester22
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Reci mi samo jesu li ti iz FERATUM-a uvjetovali ovog jamca ili si mogao i drugačije dobit kredit?

Vezano za tvoje pitanje, konkretno:

Ugovor kojim se jamac obvezuje da će za tebe jamčiti je uredno sklopljen. Temeljem tog ugovora si morao platiti svaki mjesec uredno naknadu. Ti to nisi učinio. Po općim pravilima obveznog prava, ako jedna ugovorna strana ne ispuni svoju obvezu prema drugoj, ta druga ima pravo na raskid ugovora i naknadu nastale štete. U konkretnome slučaju, druga ugovorna strana je raskinula ugovor, ali umjesto naknade štete traži isplatu ugovorne obveze do kraja, što predstavlja svojevrsnu ugovornu kaznu u ovome slučaju. Takva ugovorna kazna može ali i ne mora biti protuzakonita. Recimo da je zakonita, onda je sve legitimno u njihovome zahtjevu. Naime, onda nije bitno što je rizik otplate prestao, jer vi uopće više niste u ugovornome odnosu, već druga strana isključivo zahtjeva ono što ste joj obećali dati u slučaju da se ne držite ugovora. Dakle, u tom slučaju se jedino možeš pozivati na to da ugovorna kazna nije jasno definirana i/ili da je zelenaška.

Međutim, a zbog ovog "međutim" sam ono gore napisao:


Ako feratum sustavno posluje s upravo tim "fiktivnim jamcem" onda je riječ o prividnome pravnome poslu. Prividni pravni posao je onaj posao u kojemu se pravimo da je nekakav ugovor nastao, a zapravo smo htjeli skroz druge pravne učinke. Kada tako nešto napravimo, onda po zakonu vrijedi onaj pravni posao kojeg smo zapravo sklapali. Primjerice, kako bi Mujo izbjegao platiti porez, kaže Hasi da umjesto da kupi 100 litara vina od njega, daruje njemu 1000 kn, a zauzvrat će Mujo njemu darovati 100 litara vina. Svima je jasno da su Mujo i Haso zapravo sklopili ugovor o kupoprodaji, iako su možda staviti na papir dva ugovora o darovanju. E sada, moja je pretpostavka da je feratum u ovome slučaju upravo pokušao napraviti istu stvar, dakle zaobići maksimalnu kamatnu stopu definiranu u hrvatskome zakonu, tako da ti naplati jamstvo od strane trećega, a zapravo taj treći i feratum posluju zajedno.

Primjerice:

Banka X ti pozajmi 10 000 kn na godinu dana, uz kamatu od 10%. Međutim Banka X istovremeno uvjetuje da kod društva za osiguranje Y platiš 2000 kn da bi ono jamčilo za tebe. Ukupni trošak na godinu dana za ovaj kredit ti je 10 000* 10% + 2000kn = 13 000 kn. Na papiru si platio 10% kamate, ali ovaj ugovor o jamstvu zapravo je prividan pravni posao, te se predmetni troškovi moraju uračunati u EKS. Zbog toga ti EKS nije 10% nego 30% što ugovor čini zelenaškim i protivnim odredbama o kreditiranju potrošača. Čak i kada ne bi bila riječ o prividnom pravnom poslu, mislim da bi stvar trebalo uračunati u EKS, čim si ti od Feratuma saznao za ovog jamca...

Eto justmy2cent na ovo.


Lp

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Poštovani

I ja sam se našla u istoj situaciji kao vi. Uzela kod Feeratuma kredit i jamstvo kod Sie. Na kraju nisam mogla uplaćivati na vrijeme i nastao je problem. Ja sam mislila da će Sia kao jamstvo pokriti moje neplaćene rate kod Feratumma ali nije tako. Na kraju sam sve predala odvjetniku. Osala sam jednima i drugima dužna po 3 rate. Odvjetnik je sve predao državnom odvjetništu (Lihvarski ugovori). Čekam da se sve razjasni i riješi. Kako se god riješilo odahnula sam kad sam angažirala odvjetnika.

Ljudi moje mišljenje je da ne treba zazirati i traži pravnu pomoć, jer kad nas život pritisne i ne vidimo izlaz pristajemo na sve, a svi koji nude  online pozajmnice i kredite su u stvari moderni lihvari. 

Preporučam svima koji ikako mogu da izbjegnu ovaj način pozajmljivanja i kreditiranja, a oni koji su zapeli u tom začaranom krugu savjetujem da potraže pravnu pomoć. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Jasika je napisao:

Poštovani

I ja sam se našla u istoj situaciji kao vi. Uzela kod Feeratuma kredit i jamstvo kod Sie. Na kraju nisam mogla uplaćivati na vrijeme i nastao je problem. Ja sam mislila da će Sia kao jamstvo pokriti moje neplaćene rate kod Feratumma ali nije tako. Na kraju sam sve predala odvjetniku. Osala sam jednima i drugima dužna po 3 rate. Odvjetnik je sve predao državnom odvjetništu (Lihvarski ugovori). Čekam da se sve razjasni i riješi. Kako se god riješilo odahnula sam kad sam angažirala odvjetnika.

Ljudi moje mišljenje je da ne treba zazirati i traži pravnu pomoć, jer kad nas život pritisne i ne vidimo izlaz pristajemo na sve, a svi koji nude  online pozajmnice i kredite su u stvari moderni lihvari. 

Preporučam svima koji ikako mogu da izbjegnu ovaj način pozajmljivanja i kreditiranja, a oni koji su zapeli u tom začaranom krugu savjetujem da potraže pravnu pomoć. 

Također sam dužna po tri rate za jedno i drugo. Uplaćivala sam po nešto sitno koliko sam mogla, jer sam non stop primala pozive od agencije kojoj su prodali dug, tvrtka CEI. Svakih par dana zovu i pitaju da nešto uplatim, te nakon zadnje uplate od 500, traže opet bar jedan dio. E sad, može li tako u nedogled trajati pozivi i da me traže po nešto sitno dok ne platim sve?  Znači, trenutni dug je po tri rate na ferratum i tri na jamstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Ja sam dobro zaglibila u financijskim problemima i mislila sam da ću uzimanjem kredita nešto riješiti ali samo sam se još više zakomplicirala. Uzela sam još pokraj njih online pozajmice od drugih online lihvara. Na kraju sam sve predala u ruke odvjetnika, istina i njima treba platiti, ali svaka kuna se isplati. Barem me više ne zovu. Ovih dana je došla i prva presuda u moju korist. Nikome ne preporučam taj način financiranja ma koliko teško bilo.

Kako kažu stari ljudi ČOVJEK UČI DOK JE ŽIV

uređeno: od Borbena7
Osobni podatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Na 12. 02. 2020. at 19:28, tester22 je napisao:

Pozdrav svima!

Nadam se da je ispravan dio foruma za ovo pitanje. Ukratko uzeo sam kredit preko ferratum banke. Za dobivanje kredita mora se imati Jamac, odnosno taj jamac je SIADEP.eu

Radi se o firmi koja je registrirana u Latviji a gle za čudom, ugovor potpisuje član uprave NUMERATUM d.o.o., a ustvari uplate i za ferratum bank po kreditu idu na račun od NUMERATUM.

Praktički i kredit i mjesečna obveza za jamstvo idu na isti žiro račun, ali dobro ajde.

Uglavnom  FERRATUM BANK  redovito sam plaćao, svaki mjesec uredno dok jamstvo kod SIADEPa nisam. Prije nekoliko dana otplatio sam kredit prijevremeno, bez ikakvih penala s obzirom da ne smije biti naknada

za prijevremeni/djelomični povrat ukoliko se radi o potrošaču. E sada,zovem SIADEP i vele da je  moje dugovanje od 3 rate predano agenciji za naplatu potraživanja. Zovem agenciju, odmah podmirim dugovanje, te pišem SIADEPU

da sam voljan platiti još jednu ratu iako njihovo jamstvo više nije potrebno jer kredit više ne postoji, otplaćen je.

Sada oni se vade da s obzirom da nisam plaćao redovno rate da nemam pravo na oprost preostalih rata ( ima ih još dosta), iako ponavljam

bio sam, a i voljan sam platiti jednu dodatnu ratu iako jamstvo više nije potrebno. Oni se vade na dio ugovora koji je u prilogu i to na članak 4.1 "Ako Korisnik u cijelosti podmiri dug prema Ugovoru o kreditu prije njegovog dospijeća te pravovremeno podmiri obroke naknade koje duguje prema odredbama ovog Ugovora, svi naknadni obroci naknade koje treba platiti Jamcu prema uvjetima iz ove odredbe, nakon mjeseca u kojem su u cijelosti podmirene obveze Korisnika prema Ugovoru o kreditu, neće dospjeti na naplatu."

Da li postoji ikakva šansa da ovo osporim, odnosno da se vadim na zakon o potrošačkom kreditiranju ( ili na koji dio zakona), iako znam da to sa siadep nema veze jer su oni bili samo "fiktivni jamac" u cijeloj toj priči????

Ako ima onda nema druge nego čekati da oni pokrenu sve, odnosno prijedlog za ovrhu putem odvjetnika/bilježnika, a ja da se na to žalim ali na koji način??

U prilogu primjer njihovog Ugovora bez generalija i pripazite tko je u potpisu za njih :) član uprave FERRATUM ,odnosno NUMERATUM d.o.o u RH.

Te u prilogu jamstveni obrazac, između JAMCA i vjerovnika gdje se spominje i Korisnik kredita.

Hvala

ugovorsiadep.pdf 522 kB · 13 downloads

Jamstveni Obrazac.pdf 87 kB · 21 downloads

Na koje kontakte ste ih dobili, na nijedan se ne javljaju niti na email. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

2019.g. sam od Feratum banke podigao pozajmicu,pozajmicu sam redovno vračao,čak i prije dogovorenog roka vratio sve još sam im uputio poziv i pitao dali imam još ikakvih dugova prema njima,odgovor je bio ne.

2021.g. u 10.mj.primam poziv od sia sep kako imaju potraživanja kao jamci prema meni,to potrazivanje je u visini te pozajmice bilo,ja i jesam uplatio 2rate (zabunom) kad su mi poslali e mail ,jer je račun isti kao i od feratuma.

2022.g. dobivam opomenu- poziv na plačanje od prima solvent kao ugovorni partner sia dep Latvia,koji ih je ovlastio za provođenje mirnog postupka naplate.

Dali je netko imao iskustva sa ovim!?

Jer ima nebih izvršio tu uplatu,pošto da kažem, nisam na samom početku pročitao taj ,,ugovor",to kao jamstvo je u visini pozajmice,a također je dio feratuma...pošto sam zatvorio tu pozajmicu još krajem 2020.g.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija