Jump to content

Greška u koracima - dvostruko oporezivanje


mdesp12

Preporučene objave

Molim Vas info/misljenje ili savjet sto napraviti za navedeni slucaj.

 

Jucer sam sudjelovao u javnoj sudskoj drazbi za kupovinu stana. Po zapisniku je stan dosuđen, navedeno je z zapisniku,  ceka se rjesenje i podaci za uplatu.

 

Problem je u tome sto je predmetni stan predviden za moju sestru, medutim zbog poslovnih obveza vremenski nije bila u mogucnosti da mi uruci punomoc za sudjelovanje u svoje ime do dana drazbe. Medutim danas sam provjerio da se placa i porez ako stan dajem sestri sto nisam bio upoznat prilikom odlaska na drazbu, mislio sam da je to bez poreza, međutim postoji vertikalna i horizontalna linija darovanja.

 

Kako je jako velik,  postoji mogucnost da ne moram platiti dupli porez (porez na promet nekretnina + porez koji bi ona dobila darovnim ugovorom)? 
 

Stan jos nije uplacen, novac za stan daje ona, ja sam samo ime i prezime koje je sudjelovalo u licitaciji. 


Postoji mogucnost nekakvih naknadnih izmjena kod kojih se ne bi izgubila jamcevina ili stan dosudio nekom drugom?

 

Hvala Vam za info.

 Molim Vas info/misljenje ili savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su roditelji zivi, mozete darovati jednom od roditelja pa roditelj daruje sestri. Nema druge mogucnosti osim te.

Nisam pravne struke pa ne znam u kojim slucajevima dolazi do obracunavanja poreza na dohodak ako sve to napravite odjednom, ali ako Vi nakon proteka od 2 g. od kupovine darujete roditelju pa roditelj nakon proteka 2. g od darovanja daruje sestri, ne cete platiti nikakav dodatni porez. Znaci sestra moze sigurno nakon 4. g postati vlasnikom.

Nek me netko ispravi ako sam u krivu, ili dopuni informacijama da li se moze i ranije sve to napraviti.

To naravno sve vrijedi ako se svi oko toga mozete dogovoriti da jedan ne prevari drugog u meduvremenu prodajom. Ocito je da sestra Vama vjeruje, ako je tako i s roditeljima, ne ce biti problema. 4 g. je dugi period, ljudi gube poslove, imaju financijskih problema, a stvarni su vlasnici te nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , miroslav6 je napisao:

Ako su roditelji zivi, mozete darovati jednom od roditelja pa roditelj daruje sestri. Nema druge mogucnosti osim te.

Nisam pravne struke pa ne znam u kojim slucajevima dolazi do obracunavanja poreza na dohodak ako sve to napravite odjednom, ali ako Vi nakon proteka od 2 g. od kupovine darujete roditelju pa roditelj nakon proteka 2. g od darovanja daruje sestri, ne cete platiti nikakav dodatni porez. Znaci sestra moze sigurno nakon 4. g postati vlasnikom.

Nek me netko ispravi ako sam u krivu, ili dopuni informacijama da li se moze i ranije sve to napraviti.

To naravno sve vrijedi ako se svi oko toga mozete dogovoriti da jedan ne prevari drugog u meduvremenu prodajom. Ocito je da sestra Vama vjeruje, ako je tako i s roditeljima, ne ce biti problema. 4 g. je dugi period, ljudi gube poslove, imaju financijskih problema, a stvarni su vlasnici te nekretnine.

Hvala za info.

Sestri, roditeljima je doslovno svejedno, njima je to smjesno, ali ja inzistiram da maknem sa sebe, ne zelim nikakve obveze u pogledu tog stana.

Isao sam na poreznu, bas u ured koji radi sa tim. Jedina opcija je ova koju ste naveli, to je vertikalno darivanje gdje je oslobodno poreza. Samo su mi spominjali da se ni slucajno ne smije prodavati. To i nije bila opcija, greskom sam mislio da se unutar jedne obitelji mogu napraviti takve kombinacije.

Samo mi nisu spominjali da postoji neki rok u kojem ne smijem darovati roditeljima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , mdesp12 je napisao:

Hvala za info.

Sestri, roditeljima je doslovno svejedno, njima je to smjesno, ali ja inzistiram da maknem sa sebe, ne zelim nikakve obveze u pogledu tog stana.

Isao sam na poreznu, bas u ured koji radi sa tim. Jedina opcija je ova koju ste naveli, to je vertikalno darivanje gdje je oslobodno poreza. Samo su mi spominjali da se ni slucajno ne smije prodavati. To i nije bila opcija, greskom sam mislio da se unutar jedne obitelji mogu napraviti takve kombinacije.

Samo mi nisu spominjali da postoji neki rok u kojem ne smijem darovati roditeljima...

Ostavite si onda, tko zna kad bi Vam mogla zatrebati nekretnina viska. 🤣
 

U vezi rokova, ako se drzite ovih rokova ne ce biti sigurno nikakvih problema. A da li se visestruko otudenje darovanjem placa porez ili ne prije isteka 2 g., trebalo bi detaljno procitati sto pise o porezu na dohodak ili ce netko od pravnika potvrditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , miroslav6 je napisao:

Ostavite si onda, tko zna kad bi Vam mogla zatrebati nekretnina viska. 🤣
 

U vezi rokova, ako se drzite ovih rokova ne ce biti sigurno nikakvih problema. A da li se visestruko otudenje darovanjem placa porez ili ne prije isteka 2 g., trebalo bi detaljno procitati sto pise o porezu na dohodak ili ce netko od pravnika potvrditi.

😁 da, manje vise. 
Kako je u pitanju poprilican iznos pogledam sto zakon kaze u pogledu rokova. 
Hvala! 👍 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija