Jump to content

Neriješeni odnosi - oporuka


danijela007

Preporučene objave

Pozdrav!

Molila bih odgovore (savjete) što učiniti u ovoj zamršenoj situaciji.

Oporukom bih trebala naslijediti stan (nisam zakonski nasljednik), no zakonski nasljednik pokojnika (koji je također uvršten u oporuku) zasad izbjegava dolaske na ročišta kod javnog bilježnika, najavljujući sudske sporove zbog nezadovoljstva dobivenim dijelom imovine.

U stanu koji trebam naslijediti nalaze se podstanari kojima uskoro ističe ugovor o najmu. Što s njima napraviti? Ima li itko od nas (ja, koja imam samo preslik oporuke u kojoj piše da mi pokojnik ostavlja taj stan, ili pokojnikovi zakonski nasljednici) pravo produžiti ili raskinuti taj ugovor? Ako nitko od nas to ne može učiniti, smiju li oni uopće nakon isteka ugovora ostati u stanu?

Puno hvala na svakom odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Molila bih odgovor na ovu kompliciranu situaciju.

Što učiniti s podstanarima kojima uskoro izlazi ugovor o najmu sklopljen s najmodavcom koji je u međuvremenu preminuo i iza kojeg postoji oporuka na temelju koje, zbog izbjegavanja dolaska na ročišta jednog od nasljednika, javni bilježnik ne može donijeti rješenje o nasljeđivanju? Teoretski, stan nema (živućeg) vlasnika koji bi obnovio ugovor, a stanari ne žele iz stana.

Ima li itko, dok je situacija ovako neriješena, pravo tražiti ih da napuste stan (osoba kojoj je oporučno ostavljen čitav stan, a nije zakonski nasljednik i zasad raspolaže samo preslikom oporuke dobivene na prvom ročištu kod javnog bilježnika) ili netko od pokojnikovih zakonskih nasljednika (kojima po oporuci pripada ostala pokojnikova imovina)?

Zahvaljujem na svakom odgovoru i savjetu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovorima. Zvala sam danas poreznu (kako bih se informirala koliki je dug za porez) i oni su mi rekli da im ugovor može produžiti samo vlasnik stana (što ja još uvijek formalno nisam, a s obzirom na zavrzlame oko ostavinske, ne znam kada ću (i hoću li uopće) postati). To bi, dakle, značilo da, ako se bude vodio spor (koji može trajati godinama), stanari čitavo to vrijeme mogu biti u stanu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , danijela007 je napisao:

Što učiniti s podstanarima kojima uskoro izlazi ugovor o najmu sklopljen s najmodavcom koji je u međuvremenu preminuo

Što vam znaći uskoro? Pitam poradi odredbe Zakona o najmu stanova,

"Ugovor o najmu stana sklopljen na određeno vrijeme smatrat će se prešutno obnovljenim za isto vrijeme trajanja ako ni jedna ugovorna strana najmanje 30 dana prije isteka ugovorenog vremena ne obavijesti u pisanom obliku drugu ugovornu stranu da ne namjerava sklopiti ugovor na određeno vrijeme za daljnje razdoblje."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, danijela007 je napisao:

smiju li oni uopće nakon isteka ugovora ostati u stanu

Zašto da ne. 

 

, danijela007 je napisao:

Ima li itko od nas (ja, koja imam samo preslik oporuke u kojoj piše da mi pokojnik ostavlja taj stan, ili pokojnikovi zakonski nasljednici)

"Kad je časom smrti umrle osobe ostavinska imovina prešla na njezine oporučne nasljednike, njezini potencijalni zakonski nasljednici ne mogu polagati nikakva prava na tu imovinu"

Vrhovni sud Republike Hrvatske, Rev 1065/08-2, od 21. I. 2010.

___________________________________

"Časom smrti ostavitelja nasljednik može ostvariti svoje nasljedno pravo i nije dužan čekati da mu se nasljedstvo dosudi" 

Županijski sud u Zagrebu, Gž 628/99, od 9. III. 1999.

 

 

 

, danijela007 je napisao:

Molila bih odgovore (savjete) što učiniti u ovoj zamršenoj situaciji.

 

prije 7 sati , danijela007 je napisao:

Molila bih odgovor na ovu kompliciranu situaciju

Temu su činjenično usko vezane, glede čega su spojene. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Što vam znaći uskoro? Pitam poradi odredbe Zakona o najmu stanova,

"Ugovor o najmu stana sklopljen na određeno vrijeme smatrat će se prešutno obnovljenim za isto vrijeme trajanja ako ni jedna ugovorna strana najmanje 30 dana prije isteka ugovorenog vremena ne obavijesti u pisanom obliku drugu ugovornu stranu da ne namjerava sklopiti ugovor na određeno vrijeme za daljnje razdoblje."

Uskoro se konkretno odnosi na 1.3. Budući da sam zaista potpuni pravni laik, molila bih samo pojašnjenje - ne odnosi li se ovaj dio o "prešutnom obnavljanju" na situaciju kada su obje strane žive?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , danijela007 je napisao:

Uskoro se konkretno odnosi na 1.3. Budući da sam zaista potpuni pravni laik, molila bih samo pojašnjenje - ne odnosi li se ovaj dio o "prešutnom obnavljanju" na situaciju kada su obje strane žive?

To sam pitao upravo zbog ovoga što je citirao Matrix, a što je sadržano i u Zakonu o nasljeđivanju,

(1) Umrlu fizičku osobu (ostavitelja) nasljeđuje onaj koji je njezinom smrću stekao nasljedno pravo (nasljednik).

(3) Nasljedno se pravo stječe po odredbama ovoga Zakona, a na temelju oporuke ili na temelju zakona.

(1) Tko je naslijedio neku osobu, njezin je sveopći pravni sljednik.

(2) Ostaviteljevom smrću prelazi njegova ostavina na nasljednika, čime postaje njegovo nasljedstvo.

na što se nastavlja i Zakon o najmu stanova

(1) U slučaju smrti ili promjene najmodavca, odnosno prestanka najmodavca kao pravne osobe, prava i dužnosti najmodavca iz ugovora o najmu stana prelaze na njegova nasljednika ili pravnog sljednika.

te na sve to dolazi Matrixov citat

prije 20 sati , Matrix je napisao:

"Časom smrti ostavitelja nasljednik može ostvariti svoje nasljedno pravo i nije dužan čekati da mu se nasljedstvo dosudi" 

Županijski sud u Zagrebu, Gž 628/99, od 9. III. 1999.

što u biti govori da ste mogli na temelju zakona i oporuke a u navedenom roku obavijestiti najmoprimca da ne želite produžiti ugovor za daljnje razdoblje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Spitfire je napisao:

što u biti govori da ste mogli na temelju zakona i oporuke a u navedenom roku obavijestiti najmoprimca da ne želite produžiti ugovor za daljnje razdoblje.

Znači li to da bih i u narednim mjesecima, poštujući otkazni rok koji propisuje ugovor o najmu, mogla od stanara tražiti da se isele?

Puno hvala Vama i svima koji su mi odgovorili i dali savjet!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Spitfire je napisao:

Po kojoj osnovi iz Ugovora ili Zakona o najmu stanova i odredbi o otkazu ili raskidu ugovora iz čl.19, 20?

Zanima me samo jesam li ja trenutačno (budući da nemam još pravomoćno rješenje na temelju oporuke) uopće u ikakvoj pravnoj poziciji da bih mogla raskinuti ugovor? 

Stanari neplaćaju redovito režije. Ističu kako se ne žele seliti pod izlikom da stan nema vlasnika i da nemaju kome predati ključeve.

U poreznoj su mi rekli da njihov ugovor izlazi 1.3. i da se ništa automatski ne produžava. Primarno me zanimalo pitanje plaćanja poreza (da se ne nagomilaju dugovi), pri čemu su mi rekli da od 1.3. više ne plaćam porez, da ugovor (budući da formalno nisam vlasnik) ne mogu obnoviti te da su podstanari od 1.3. ilegalno u stanu.

Budući da se prvi put u životu susrećem s ovakvim stvarima, potpuno sam zbunjena. :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , danijela007 je napisao:

Ističu kako se ne žele seliti pod izlikom da stan nema vlasnika i da nemaju kome predati ključeve

Teško je nekom objasniti (mislim na podstanare) da ste po sili zakona vlasnik, doduše trenutno izvanknjižni, no u sudskom postupku radi predaje posjeda bi itekako dokazali svoje pravo i ishodili presudu kojom se nalaže podstanarima da predaju posjed stana i isti napuste oslobođen od osoba i stvari, pod prijetnjom ovrhe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija