Jump to content

Zdravstveni problemi zbog uvjeta na poslu


Worm22

Preporučene objave

Postovani,

Radim kao poslovoda u jednom vecem trgovackom lancu.2014g.dobijam trgovinu sa odvojenim skladistem od trgovime te je manipulacija robom otezana.Skladiste se nalazi nekih 70m.od trgovine te je jako tesko svaki dan prevoziti tu robu,pakete mljeka,gajbe piva,da vam ne nabrajam sad,cisto da vam docaram tezinu posla.Nakon nekog vremena krenuli su moji zdravstveni problemi,ucestale upale grla,antibiotici,problem sa prostatom,testisima,zglobovi,koljena,zubi,gubljenje kose itd.Nikad nisam bio na bolovanju,koristio bi godisnji par dana il bi s bolovima radio.Na bolovanje odlazim tek 2.12.2019 zbog dvije operacije.Imao sam ogroman lipom na ledima odnosno vratu i manji iza uha.Nekih 20 dana nakon operacije pocinjem osjecati bolove po cjelom tjelu,kronicna upala prostate koju sam ljecio mirovanjem i antibiotikom te se nakon toga vracam na posao.Radio sam tjedan dana te sam od jucer opet na bolovanju jer na kontroli kod doktora je utvrdeno da je upala prostate jos aktivna te sam na antibioticima opet.Dakle meni je jasno da sam na poslu zbog odvojenog skladista obolio jer sam jedini muskarac te sam teglio najvece terete.Nije nikako ugodno ljeti sa 23c iz prodajnog prostora izic na +50c,pa onda uci u skladiste gdje je nepodnosljivo sparno jer je to bilo neko skloniste te nema ni prozora ni ventilacije a ni klimatizacije.Ljetos mi je doslo lose gdje sam zavrsio na hitnoj.Da vam ne spominjem kako je to radit po buri,kisi itd.Jucer sam odlucio da cu dati otkaz jer sam se psihicki jako lose osjecao te sam prelomio to u sebi nakon savjeta urologa da mjenjam posao.Imam kredit,dvoje djece pa me to sprijecavalo da dam otkaz i ranije al ne mogu vise.Mene zanima dal postoji nacin da dam uvjetovani otkaz,da mi je zbog uvjeta na poslu zdravlje naruseno da trazim otpremninu,ostetu,naknadu sa biroa?
Takoder je jedna djelatnica zbog otezani uvjeta rada ostetila kicmu te je operirana te dugo na bolovanju.
Dal neka tuzba uopce ima smisla,dal su nam sanse zajedno vece?
Dal je poslodavac duzan za otezane uvjete rada dati vise godisnjeg odmora ili neku naknadu?
Da apsurd bude veci zadnje dvije godine imao sam rast prometa svaki mjesec i nikad nista nismo dobili ni ja ni djelatnice. 
I dal nadredene osobe smiju da mi traze slike preko moba mog privatnog,a sluzbeni mob.nema ni internet ni kameru?Naprave neke grupe i onda traze slikaj ovo,slikaj ono itd.
Kancelarija u kojoj boravim min.3h dnevno nema ventilaciju ni prozor takoder.
 
 
Hvala Vam na citanju i molim Vas odgovor.
uređeno: od Worm22
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Worm22 je napisao:

Na bolovanju,pijem sumamed.Trazim posao.gotkaz dajem cim zavrsim s bolovanjem.

Bilo bi poželjno da to bolovanje ˝rastegnete˝ koliko god je moguće i da to vrijeme iskoristite za pronalazak novog radnog mjesta, a po prestanku bolovanja da se vratite raditi, bar dok ne pronađete nešto bolje, ali opet da za to vrijeme od poslodavca pokušate ishoditi premještaj.

Jeste li pokušali razgovarati sa svojim dr. opće medicine, da li bi po njegovom mišljenu od medicine rada mogli dobiti potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad, tako da Vam poslodavac mora osigurati neko drugo odgovarajuće radno mjesto koje u sebi ne sadrži djelokrug rada zbog kojeg ste trenutno nesposobni? I postoji li kod Vašeg poslodavca takvo radno mjesto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Bilo bi poželjno da to bolovanje ˝rastegnete˝ koliko god je moguće i da to vrijeme iskoristite za pronalazak novog radnog mjesta, a po prestanku bolovanja da se vratite raditi, bar dok ne pronađete nešto bolje, ali opet da za to vrijeme od poslodavca pokušate ishoditi premještaj.

Jeste li pokušali razgovarati sa svojim dr. opće medicine, da li bi po njegovom mišljenu od medicine rada mogli dobiti potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad, tako da Vam poslodavac mora osigurati neko drugo odgovarajuće radno mjesto koje u sebi ne sadrži djelokrug rada zbog kojeg ste trenutno nesposobni? I postoji li kod Vašeg poslodavca takvo radno mjesto?

Naravno da postoji.Ja sam pisao dopise al njih opce nije briga,ne za premjestaj nego da nam poprave uvjete na poslu.Al dir.se ponasa kaubojski.Vrsi se presini te se traze slike ovog,onog a nisu to omogucili nit su nam dali mob.Ja sam malo psihicki odlipio radi tezine rada,presinga i bolesti pustih i antibiotika koji su mi u 6g.propisani bar 15 puta.Jos mi u sezoni uzmu radnicu.Kakvi su to nadredeni kad vam traze da im slikate 0.5dkg.mortadele koju otpisete,ponizavanje i izivljavanje.To sad trazi zadnjih mjesec dana.Vidite ja nekanim vise tu radit,jer mi je muka cim udem u trgovinu,shvacate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, jedina Vam je opcija da Vam poslodavac da bilo poslovno uvjetovani otkaz, bilo osobno uvjetovani otkaz (zbog zdravstvenog stanja), jer tada biste ostvarili pravo i na otpremninu, i na otkazni rok, i na cijeli godišnji, kao i na novčanu naknadu za nezaposlene.

Imate li kod poslodavca, s obzirom da je trgovački lanac pa pretpostavljam da zapošljava više od 20 ljudi, pravilnik o radu? Njega bi trebalo nabaviti i vidjeti što u njemu piše, jer Zakon o radu kaže samo o otežanim uvjetima rada da poslodavac radniku može dati povećanu plaću.

Načelno, radnik može tužiti poslodavca za štete koje je pretrpio na radu ili u svezi s radom, no o pogoršanju zdravlja mora svjedočiti vještak u sudskom sporu, tako da je sada nemoguće reći imate li pravo na naknadu štete i kolika bi ona mogla biti. 

Nažalost, bojim se da Vam je situacija nezavidna, jedini način koji vidim jest da odbijanjem naloga i odlascima na bolovanja navedete poslodavca da Vam ponudi otkaz, no tu postoji rizik da to bude i otkaz zbog skrivljenog ponašanja, kada također nemate pravo niti na naknadu s biroa, niti na otpremninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nažalost, jedina Vam je opcija da Vam poslodavac da bilo poslovno uvjetovani otkaz, bilo osobno uvjetovani otkaz (zbog zdravstvenog stanja), jer tada biste ostvarili pravo i na otpremninu, i na otkazni rok, i na cijeli godišnji, kao i na novčanu naknadu za nezaposlene.

Imate li kod poslodavca, s obzirom da je trgovački lanac pa pretpostavljam da zapošljava više od 20 ljudi, pravilnik o radu? Njega bi trebalo nabaviti i vidjeti što u njemu piše, jer Zakon o radu kaže samo o otežanim uvjetima rada da poslodavac radniku može dati povećanu plaću.

Načelno, radnik može tužiti poslodavca za štete koje je pretrpio na radu ili u svezi s radom, no o pogoršanju zdravlja mora svjedočiti vještak u sudskom sporu, tako da je sada nemoguće reći imate li pravo na naknadu štete i kolika bi ona mogla biti. 

Nažalost, bojim se da Vam je situacija nezavidna, jedini način koji vidim jest da odbijanjem naloga i odlascima na bolovanja navedete poslodavca da Vam ponudi otkaz, no tu postoji rizik da to bude i otkaz zbog skrivljenog ponašanja, kada također nemate pravo niti na naknadu s biroa, niti na otpremninu.

Hvala sto ste odvojili vrijeme i za savjet.Sta mislite da se posavjetujem sa odvjetnikom te mu objasnim i pokazem sve jer u mobitelu imam dokaze sve di i sta radim.Na otezane uvjete rama nikad ni kunu dobio nisam,tu su mozda prekrsili zakon,skladiste bez ventilacije i prozora i tu su zakon prekrsili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija