Jump to content

Ovrha u FINI i kod poslodavca


Elleny

Preporučene objave

Kad mi je račun blokiran u FINI imala sam devet ovrha. U očevidniku je prva bila ZGB banka (kredit), druga RBA banka (kredit), tako redom, na žalost. Neke ovhe koje su bile u očevidniku, poslane su i poslodavcu. Na kraju kad su većina ovrha došle i poslodavcu ispalo je da su neke ovhe prije u redu naplate kod poslodavca, nego u FINI. Između ostalih i ovrha RBA banka (kredit) koja je u očevidniku FINE upisana 29.5.2015., a 14.9.2015. su dostavili ovrhu poslodavcu. Poslodavac mi je uredno obustavljao ovršeni iznos za ZGB banku. Dok sam otplatila ZGB banku, u FINI je 6 ovrha brisano kojima je prošao rok od 3 god od kada su upisane, a nisu se mogle naplatiti, između ostalih i RBA (kredit) koji je u međuvremenu otkupila SVEA Ekonomi. Nakon brisanja tih ovrha u FINI, rok za podnošenje novog prijedloga za ovrhu ovrhovoditeljima od 60 dana na sud je istekao, a oni ih nisu podnijeli. U očevidniku FINE ostale su dvije ovrhe, od kojih se jedna otplaćuje jer mi poslodavac obustavlja iznos ovrhe i uplaćuje na redovni tekući račun. Moje pitanje je sljedeće: Ako bih otplatila ove dvije ovrhe iz očevidnika u FINI, što se događa s ovim brisanim ovrhama, odnosno sa ovrhama koje su kod poslodavca, pogotovo ove koje su brisane iz očevidnika. Da li poslodavac treba obustavljati po njima? Napominjem da su te ovrhe u međuvremenu otkupljene od Agencija. Agencije su poslodavcu poslale samo dopis kojim ih obavještavaju da su otkupili dug i da se sad uplaćuje njima. Da li je to dovoljno poslodavcu ili treba tražiti ugovor o cesiji, ustupanju duga ili nešto drugo? Dopis može svatko napisati, bez dokaza. Oprostite na malo dužem postu i zahvaljujem ako mi netko može pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne postoje "brisane" ovrhe, već ovrhe koje su trenutno isknjižene iz Očevidnika zbog nemogućnosti naplate i kako ovakve se uvijek mogu ponovno pokušati naplatiti. Znači, dug po njima i dalje postoji. 

Poslodavac je mogao tražiti dokaz u originalu ili ovjerenoj preslici da stvarno utvrdi da je dug njima ustupljen. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Ne postoje "brisane" ovrhe, već ovrhe koje su trenutno isknjižene iz Očevidnika zbog nemogućnosti naplate i kako ovakve se uvijek mogu ponovno pokušati naplatiti. Znači, dug po njima i dalje postoji. 

Zahvaljujem na odgovoru. U pravu ste, krivo sam se izrazila, isknjižene su iz Očevidnika.  Zar ovrhovoditelji isknjiženih ovrha nemaju zakonski rok od 60 dana od isknjiženja da pokrenu postupak na sudu za ponovnu ovrhu? Što u tom slučaju ako to nisi učinili? 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Poslodavac je mogao tražiti dokaz u originalu ili ovjerenoj preslici da stvarno utvrdi da je dug njima ustupljen. 

Poslodavac je mogao tražiti, odnosno i nadalje može tražiti dokaz u originalu ili ovjerenoj preslici prije nego počene obustavu na plaću, ali što u slučaju ako im ne dostave te dokumente? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Elleny je napisao:

Zar ovrhovoditelji isknjiženih ovrha nemaju zakonski rok od 60 dana od isknjiženja da pokrenu postupak na sudu za ponovnu ovrhu? Što u tom slučaju ako to nisi učinili

Ne, ovaj rok nije obvezan. To je rok za promjenu predmeta i sredstva ovrhe. Znači, mogu pokušati ovrhu na drugom predmetu ili ne moraju, to ne utječe na valjanost ovršne isprava i na postojanje Vašeg duga.

prije 1 sat , Elleny je napisao:

Poslodavac je mogao tražiti, odnosno i nadalje može tražiti dokaz u originalu ili ovjerenoj preslici prije nego počene obustavu na plaću, ali što u slučaju ako im ne dostave te dokumente? 

Ako mu ne dostave, može odbiti provedbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Ne, ovaj rok nije obvezan. To je rok za promjenu predmeta i sredstva ovrhe. Znači, mogu pokušati ovrhu na drugom predmetu ili ne moraju, to ne utječe na valjanost ovršne isprava i na postojanje Vašeg duga.

Što znači: Ovaj rok nije obvezan. To je rok za promjenu predmeta i svrhe ovrhe? Kad su poslali ovrhu koja je isknjižena u Očevidniku FINE, poslali su ju u isto vrijeme i poslodavcu. Što ispada da su tražili ovrhu na sredstvima i ovrhu na plaću u isto vrijeme. Da li sad kad su u Očevidniku isknjiženi, trebaju poslati novu ovrhu poslodavcu za ovrhu na plaći i tko ju treba poslati, obzirom da je dug otkupila Svea ekonomi?

 

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Ako mu ne dostave, može odbiti provedbu.

Da li poslodavac ako odbije provedbu može imati zakonskih problema?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Elleny je napisao:

Što znači: Ovaj rok nije obvezan. To je rok za promjenu predmeta i svrhe ovrhe? Kad su poslali ovrhu koja je isknjižena u Očevidniku FINE, poslali su ju u isto vrijeme i poslodavcu. Što ispada da su tražili ovrhu na sredstvima i ovrhu na plaću u isto vrijeme. Da li sad kad su u Očevidniku isknjiženi, trebaju poslati novu ovrhu poslodavcu za ovrhu na plaći i tko ju treba poslati, obzirom da je dug otkupila Svea ekonomi?

Temeljem te ovršne isprave imaju pravo tražiti ovrhu u bilo kojem trenutku i na bilo kojem predmetu, pa tako i na plaći. Ovrhu ima pravo tražiti ovrhovoditelj, pa ako je taj dug ustupljen, onda je traži taj novi ovrhovoditelj, jer prethodni nema nikakav pravni interes za tim.

prije 12 sati , Elleny je napisao:

Da li poslodavac ako odbije provedbu može imati zakonskih problema?

Ne, ukoliko osnovano odbije, jer nije imao odgovarajuću vjerodostojnu dokumentaciju temeljem koje je mogao biti siguran da se radi o stvarnom ovrhovoditelju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija