Jump to content

Nasljeđivanje mirovinskog fonda


peter123

Preporučene objave

Otac je preminuo prerano od nesreće u 60. godini života prije nego što je uopće počeo primati mirovinu.

Na rmf.hr (raiffeisen mirovinski fond) piše da je uplaćeno 150 000 kuna na obveznoj kategoriji b.

Dali ja kao sin od 28godina i moj brat(31) imamo pravo naslijediti to ili barem dio tog?

 

Neznam dali je bitno, ali trenutno ne radim, brat radi

naša majka (njegova žena) su rastavljeni i ona također radi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sam pročitao, i koliko sam shvatio, pošto nemam pravo na obiteljsku mirovinu (punoljetan sam)

oni su mi dužni isplatiti taj novac u gotovini?

Što učiniti ako nemate pravo na obiteljsku mirovinu?
Ako nema korisnika obiteljske mirovine ili se to pravo ne može ostvariti, sredstva s osobnoga mirovinskog računa preminulog osiguranika postaju nasljedna i isplaćuju se u gotovini.

 

Sad mi nije jasno zašto bi netko uopće htio obiteljsku mirovinu?

ispada da ne imat pravo na obiteljsku mirovinu je bolja opcija pošto će ti isplatiti taj novac odmah?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , peter123 je napisao:

Znači koliko sam shvatio, pošto živimo u Zagrebu, 15%+ 18% Zagreb prirez, sve zajedno ce biti oko 33% na 150 000,

možemo očekivat da ćemo dobit oko 100 000 kuna?

Prirez ide samo na porez, tako da je ukupno 17.7%, ali...

prije 12 sati , ksa W123 je napisao:

Ne baš jer država prilikom isplate tog novca vam uzme 15 posto plus lokalni prirez.

iskreno ja se ne sjecam da sam platio porez u istom slucaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , miroslav6 je napisao:

iskreno ja se ne sjecam da sam platio porez u istom slucaju.

MF obračuna porez i uplati ga tako da je to vrlo vjerojatno objašnjenje zašto se ne sjećate da ste platiti porez. Ovih 15 je nešto drugo. 15 posto se može povući iz fonda. Do 30.000 kn je 12 posto, a preko 30.000 18 posto plus prirez.
Otkud vam ovih 17.7?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , ksa W123 je napisao:

MF obračuna porez i uplati ga tako da je to vrlo vjerojatno objašnjenje zašto se ne sjećate da ste platiti porez. Ovih 15 je nešto drugo. 15 posto se može povući iz fonda. Do 30.000 kn je 12 posto, a preko 30.000 18 posto plus prirez.
Otkud vam ovih 17.7?

Ispravio sam samo peter123 da 15% poreza + 18% prireza nije 33% nego 17.7% ukupnog poreza i prireza.

Moguce da je MF obracunao i uplatio, ali ostalo mi je u sjecanju da sam dobio cijeli iznos koji je bio u MF.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, peter123 je napisao:

Ali samo da potvrdim, možemo očekivati preko 100 000 kuna?

Sve mi je to novo, i nisam uopće očekivao takvu svotu novaca tako da mi je malo teško za povjerovat

Svakako, ako nasljednici nisu u mirovini, dobivaju puni iznos 2. mirovinskog stupa (umanjen za porez). To mogu nazalost potvrditi iz vlastitog iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija