Jump to content

18 vlasnika zemljista - sto napraviti


Roys

Preporučene objave

Pozdrav svima, slucaj je ovakav. 

Moj otac je nasljedio dio gradjevinskog zemljista koje ima 19 vlasnika, a on je jedan od njih. Imamo listu svih vlasnika i njihove adrese. Rekli su nam da bismo trebali angazirati odvjetnika i da bi to otprilike kostalo 5-6000 eura da se rijesi. Zemljiste se nalazi u Podsljemenskoj zoni u Zagrebu i ima 2300 kvadratnih metara, tako da nije bezvrijedno, ali ne znam isplati li se. Nakon sto se podijeli sto mogu s time...

Imam nekoliko pitanja:

1. Je li istina da stvarno kosta 5 do 6000 eura?

2. Isplati li mi se uopce pokusati stupiti u kontakt sa svim suvlasnicima, te sto bih ih uopce trebao traziti? Mozda im ponuditi da otkupim od njih za neku simbolicnu cijenu ili ih pitati da li zele podijeliti gore navedeni trosak?

3. Na sluzbenom papiru kojeg smo dobili nije navedena tocna adresa, vec samo ime ulice i kucni broj "bb". Rekli su nam da moramo ici na druga mjesta istrazivati gdje se tocno to zemljiste nalazi. Jedan susjed tvrdi da zna, te je navodno na tom zemljistu vec netko izgradio (ilegalno?) obiteljsku kucu. Sto napraviti u tom slucaju? Imam li pravo od vlasnika zahtjevati da me isplati? 

4. Ja sam jedini nasljednik od moga oca. Nakon njegove smrti kada to nasljedim hocu li morati jednog dana porez na to placati? Je li mozda bolje da se odreknem tog zemljista? U slucaju da se odreknem kome tada ide ako ja nemam nasljednika? Drzavi?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, Roys je napisao:

2. Isplati li mi se uopce pokusati stupiti u kontakt sa svim suvlasnicima, te sto bih ih uopce trebao traziti? Mozda im ponuditi da otkupim od njih za neku simbolicnu cijenu ili ih pitati da li zele podijeliti gore navedeni trosak?

Prvo se odlucite sto zelite, prodati svoj dio ili otkupiti sve udjele od ostalih. Je li vlasnistvo knjizno ili vanknjizno? Ako zelite prodati, morate naci samo jednog od vlasnika koji je voljan kupiti Vas udio i rijesit cete se toga bez (prevelikih) troskova.

Prije 42 minuta, Roys je napisao:

3. Na sluzbenom papiru kojeg smo dobili nije navedena tocna adresa, vec samo ime ulice i kucni broj "bb". Rekli su nam da moramo ici na druga mjesta istrazivati gdje se tocno to zemljiste nalazi. Jedan susjed tvrdi da zna, te je navodno na tom zemljistu vec netko izgradio (ilegalno?) obiteljsku kucu. Sto napraviti u tom slucaju? Imam li pravo od vlasnika zahtjevati da me isplati? 

U ostavinskom rjesenju bi trebalo pisati koja je to tocno cestica, sumnjam da samo pise zemljiste u "Ulici XY bb" pa na katastar.hr pronadite gdje se ona tocno nalazi i odmah vidite postoji li kakva kuca na tom mjestu. Tamo Vam pise i tko je u posjedu trenutno, a na uredjenazemlja.hr pogledajte da li vlasnici odgovaraju onima koje ste dobili. Mozete vidjeti i povijesno stanje da vidite sto se dogadalo u proslosti sa tim zemljistem, tj. kako su se mijenjali vlasnici.

Prije 48 minuta, Roys je napisao:

4. Ja sam jedini nasljednik od moga oca. Nakon njegove smrti kada to nasljedim hocu li morati jednog dana porez na to placati? Je li mozda bolje da se odreknem tog zemljista? U slucaju da se odreknem kome tada ide ako ja nemam nasljednika? Drzavi?

Porez na promet nekretnina nasljedstvom od oca ne placate. Ako bude u buducnosti kakvih godisnjih poreza na nekretnine, za neobradeno zemljiste, naknada ili slicno, to budete naravno morali placati ako ste vlasnik.

Ne mozete se odreci dijela nasljedstva, ili uzimate sve sto je ostalo nakon oceve smrti ili nista, tu se ubrajaju i dugovi, naravno do visine nasljedstva. Ako se na takav nacin zelite rijesiti tog zemljista, otac bi Vam prije smrti trebao pokloniti sve nekretnine, pokretnine, novac i ostale vrijedne stvari pa se mozete odreci nasljedstva koje bi se sastojalo samo od tog zemljista. To bi zemljiste pripalo opcini u kojoj se ono i nalazi ako se ne varam.

Prije 56 minuta, Roys je napisao:

1. Je li istina da stvarno kosta 5 do 6000 eura?

Sto tocno kosta toliko? Moze biti skupo ako je npr. vanknjizno vlasnistvo pa se morate dokazivati po sudovima, ako cete uzeti odvjetnika da stupi u kontakt sa svim vlasnicima da kupi za Vas sve udjele, itd.

A mozete i sa svakim vlasnikom individualno rjesavati kupovinu, jednostavnim kupoprodajnim ugovorom.

Pitanje je naravno hocete li uspjeti u tome pa ako sa nekima uspijete, a nekima ne, onda morate parcelirati zemljiste ako ga mislite koristiti (ako bude dopusteno jer se npr. 2300 m^2 ne moze parcelirati na 19 dijelova, pretpostavljam da bi mogli na maksimalno 2-3 parcele podijeliti), a to opet ima svoju cijenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija