Jump to content

Promjena osobnog imena


Kresoo55

Preporučene objave

Pozdrav ekipa nadam se da mi možete odgovoriti. 

 

Htio bih promijeniti osobno ime. 

U zakonu ne piše da to mora biti u latiničnom pismu. Ja bih ga promijenio u glagoljicu. Da li je to moguće s obzirom da neke manjine mogu pisati svoje ime i prezime u ćirilici naprimjer.

 

Što znači članak 2 stavak 6? 

 

"Izjava o tome s kojim će se osobnim imenom služiti osoba u pravnom prometu, može se jedanput opozvati."

 

Da li to znači da ja mogu opozvati izjavu svojih roditelja koji su mi dali ime i što onda? Nemam osobno ime? Mislim da sam dobro to shvatio. 

 

Hvala na odgovorima 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U neslužbenoj uporabi, možete koristiti koje god pismo želite, ali u službenoj uporabi dužni ste se služiti latiničnim pismom (osim iznimno, kako također propisuje Ustav, u pojedinim se lokalnim jedinicama može uz hrvatski jezik i latinično pismo, koristiti i neki drugi jezik ili ćirilićno pismo). O nekom drugom pismu nema govora.

Ovo o opozivu izjave znači da jednom kad ste u postupku radi prijave osobnog imena, možete je jednom opozvati i promijeniti odluku, ali ne da možete ostati bez osobnog imena koje su Vam dali roditelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glagoljica je hrvatsko pismo i ja sam Hrvat. Valjda bi trebao moći služiti se pismom kojim želim? Ako se mogu ćirilicom služiti ljudi koji se služe s njom zasto ja ne bih mogao sa glagoljicom. U zakonu ne pise da mora bit hrvatski jezik i latinica. Eto danas je dan glagoljice i malo Hrvata zna za to. 

 

Nacionalna manjina, u smislu ovoga Ustavnog zakona, je skupina hrvatskih državljana čiji pripadnici su tradicionalno nastanjeni na teritoriju Republike Hrvatske, a njeni članovi imaju etnička, jezična, kulturna i/ili vjerska obilježja različita od drugih građana i vodi ih želja za očuvanjem tih obilježja.

 

Znači Hrvati prema tebi nisu manjina kao i ostali? Ja bih htio zaštititi svoju kulturu, znanje i prenositi to na sljedeće generacije. Ali kao ne može mi se priznati to pravo na zaštitu svoga. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Kresoo55 je napisao:

Znači Hrvati prema tebi nisu manjina kao i ostali? Ja bih htio zaštititi svoju kulturu, znanje i prenositi to na sljedeće generacije. Ali kao ne može mi se priznati to pravo na zaštitu svoga. 

Nisu, a nitko ti ne brani da zaštitiš svoju kulturu i prenosiš ju na sljedeće generacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kresoo55 je napisao:

Glagoljica je hrvatsko pismo i ja sam Hrvat. Valjda bi trebao moći služiti se pismom kojim želim? Ako se mogu ćirilicom služiti ljudi koji se služe s njom zasto ja ne bih mogao sa glagoljicom. U zakonu ne pise da mora bit hrvatski jezik i latinica. Eto danas je dan glagoljice i malo Hrvata zna za to. 

Upravo taj članak 12. Ustava koji spominje sivko, upravo kaže da su u službenoj uporabi hrvatski jezik i latinično pismo, a ćirilica i drugi jezik kod nacionalnih manjina.

Još jednom ponavljam, možete se služiti kojim god pismom želite: glagoljicom, klinastim pismom, egipatskim hijeroglifima ili runama, u privatnoj upotrebi i komunikaciji. U službenoj, sa državnim tijelima, ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Upravo taj članak 12. Ustava koji spominje sivko, upravo kaže da su u službenoj uporabi hrvatski jezik i latinično pismo, a ćirilica i drugi jezik kod nacionalnih manjina.

Još jednom ponavljam, možete se služiti kojim god pismom želite: glagoljicom, klinastim pismom, egipatskim hijeroglifima ili runama, u privatnoj upotrebi i komunikaciji. U službenoj, sa državnim tijelima, ne.

Dobro. Hvala na odgovoru dobro sam shvatio. 

A što je sa neslužbenom komunikaciji sa službenim tijelima? Mogu li onda pisati s njima svojim pismom? 

A daj mi recite što je sa arapskim brojevima. U službenoj upotrebi su hrvatski jezik i latinično pismo. Ako dobro shvaćam arapski brojevi onda nisu u službenoj upotrebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Kresoo55 je napisao:

A što je sa neslužbenom komunikaciji sa službenim tijelima? Mogu li onda pisati s njima svojim pismom? 

A daj mi recite što je sa arapskim brojevima. U službenoj upotrebi su hrvatski jezik i latinično pismo. Ako dobro shvaćam arapski brojevi onda nisu u službenoj upotrebi.

Kakva je to neslužbena komunikacija?Čestitanje Božića,dana grada,općine.. ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle postoje brojevi u hrvatskoj gramatici (jedan, dva, tri, četiri). I to jest hrvatska gramatika i latinično pismo. 

 

Ali za arapske brojeve ne mogu naći dokaz da su dio gramatike i samim tim dio Ustava RH. Neka netko pobije ovo molim Vas. I neka se koriste ali ne mora se prisiljavati ljude na korištenje istih. 

 

Malo sam otišao po strani sa temom ispričavam se ovim putem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Prema ISO-i ljudi nisu obvezni prihvaćati te norme. Mislim da je to u ISO 26000 društvena odgovornost. Čitao sam dosta o tome da ne bi bilo.

Čak bi bilo dobro eto da znamo kako se osobna iskaznica naprimjer pravi sukladno međunarodnoj normi za strojno čitljive zone. Ima samo jedan stavak o tome u zakonu a ostalo je naravno sakriveno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Kresoo55 je napisao:

Čak bi bilo dobro eto da znamo kako se osobna iskaznica naprimjer pravi sukladno međunarodnoj normi za strojno čitljive zone. 

Ne pravi.Možeš je napravit veću ili manju a određena je samo veličina strojno čitljive zone jer su tako i napravljeni čitači.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija