Jump to content

Alimentacija za punoljetno dijete tuzbom


rujan2011

Preporučene objave

Postovani! Bivsi muz uopce ne placa alimentaciju svom punoljetnom djetetu. Molim da mi objasnite kako dijete podize tuzbu, dal tuzba vrijedi od datuma predavanja papira za sporazumni  razvod ili od kada.. Naime bivsi muz ima novi zivot i totalno ignorira obaveze prema svom pun.djetetu i nista ne zeli dogovoriti stalno kaze samo me tuzi. Djetetu nije svejedno no nema izbora. Zanima me koliko se to ceka i dal rijesenje suda ide poslodavcu koji skida iznos s place, ako postoje krediti kojima je zatrpan bivsi dal rijesenje suda o placanju alimentacije ima prednost, dal se ovrsuje bivsi ako nema sredstava za placanje radi kredita na placi, koja je procedura i koliko se ceka..zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani! Razveli smo se sporazumno kad je dijete vec bilo punoljetno, dakle ne postoje nikakvi papiri vezano za sud ili alimentaciju. Sin se pokusao dogovoriti s ocem no bez rezulata. Interesira me koliko se ceka odluka suda kad se potegne tuzba te od kada se racunaju alimentacije. Znam da u nacelu nas sporazumni razvod nema veze jer smo se razveli kad je sin bio vec punoljetan. Redovito se skoluje, ima otvoren tekuci racun i ocekuje s obzirom na totalnu nebrigu oca da mu se isplacuje alimentacija i zaostali iznosi. Razumije da je sve bolje bez suda, al dogovora nema jer otac ima novi zivot. Placa mu je oko 5600kn i redovita u drz.firmi. Na koliki znos alimentacije ima pravo. Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisno o držanju druge strane, zatrapanosti suda i konkretnog suca koji radi na predmetu, tužitelj (a to je Vaše punoljetno dijete) može čekati na pravomoćnost presude i do godinu dana, možda i dulje. Može računati na alimentaciju od dana kad su se ostvarili uvjeti za nju, a to je od prekida Vaše bračne zajednice, odnosno otkada ga otac ne uzdržava, a trebao bi, ili alternativno od podnošenja tužbe. Alimentacija ovisi o prosječnim potrebama djeteta, za djecu iznad 18 godina nije propisana pa je teško reći, ali za djecu od 13-18 godina, čiji roditelj ima prihode od 5.501-6.000,00 kn, to je oko 1.500,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , rujan2011 je napisao:

Sin se pokusao dogovoriti s ocem no bez rezulata. Interesira me koliko se ceka odluka suda kad se potegne tuzba

Možete uz tužbu dostaviti i prijedlog za određivanje privremene mjere, a kojom se nalaže tuženiku da na ime uzdržavanja svog djeteta doprinosi točno određeni novčani iznos koji već naznačite (a koji budete tražili kao njegovu obvezu na ime uzdržavanja u tužbi) i to od dana podnošenja tužbe, pa do pravomoćnog okončanja tog postupka ili do drugačije odluke suda, a najkasnije do npr. svakog 15-og dana u mjesecu. Na ovaj način bi financijski lakše dočekali pravomoćno okončanje postupka povodom tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani..molim da mi netko opise proceduru na koji nacin da punoljetni sin tuzbom izhodi alimentaciju za sebe, otac zivi svoj zivot..ne mari nista...koja je procedura za privremenu mjeru da uzbrza isplate s obzirom da financira novu partnericu i njezinu dakle tudju djecu..molim objasnjenje. ..razveli smo se sporazumno kad je sin vec bio punoljetan i ja nemam veze s tim jer znam.da to sin sam mora tuziti..hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , rujan2011 je napisao:

..molim da mi netko opise proceduru na koji nacin da punoljetni sin tuzbom izhodi alimentaciju za sebe, otac zivi svoj zivot..ne mari nista...koja je procedura za privremenu mjeru da uzbrza isplate s obzirom da financira novu partnericu i njezinu dakle tudju djecu..molim objasnjenje...

Većinu stvari su Vam prethodnice razjasnile, ja ću pokušati samu proceduru...

Vaš sin, pošto je punoljetan, osobno ustaje tužbom i tužbenim zahtjevom (podnosi tužbu) protiv oca za određivanjem uzdržavanja, te isplatom tzv. uskraćenog uzdržavanja do unatrag pet (5) godina sukladno čl. 209. st. 2. ObZ 

1. u tužbi predlaže da sud ocu odredi plaćanje uzdržavanje sve dok se školuje ili studira i redovito ispunjava svoje školske obveze, kao i po prestanku školovanja ako se u roku od godinu dana ne može zaposliti, a najduže do navršene 26. godine života..

2. kako sam naprijed naveo, sukladno čl. 209. st. 2. Obiteljskog zakona, pozivajući se na taj članak, predlaže da sud donese odluku da mu je otac dužan, retroaktivno, isplatiti uskraćeno uzdržavanje, tj. uzdržavanje koje je, primjenom ObZ, bio dužan plaćati, a nije i to pet godina unatrag od dana nastanka tog prava do podnošenja tužbe

Pojašnjenje: To pravo je stekao od kada roditelj (otac) nije živio sa njim i nije financijski doprinosio za njegove potrebe, ali u tužbi može tražiti samo unatrag pet godina od podnošenje same tužbe, sve što je duže od pet godina je u zastari sukladno čl. 209. st. 3. istog zakona

Citiram isti:

čl. 209. ObZ

(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.

(3) Tražbina djeteta iz stavka 2. ovoga članka prema roditelju koji ga nije uzdržavao, zastaruje za vrijeme od 5 godina od dana nastanka obveze.

U tužbi može predložiti, kako Vam je odgovorila poštovana Borbena, da se donese privremena mjera, tj. da se ocu odredi plaćanje određenog iznosa za uzdržavanje do završetka postupka..

Gledajući sve Vaše prethodne navode sugeriram Vam da sin, u Uredu lokalne uprave svoje Županije, zatraži odobravanje besplatne sekundarne pravne pomoći, zasigurno će je i dobiti kad je uzdržavanje u pitanju

Sretno..!
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija