Jump to content
matiska

Pristup javnoj površini

Preporučene objave

Pozdrav! Je li nekim zakonom propisano da stambena zgrada mora imati neometani pristup javnoj površini/putu?

Naime, razmatramo jedan stan koji se nalazi na parceli A koja nema pristup javnoj površini jer se između prepriječila druga parcela B široka nekih 1-2m po cijeloj dužini parcele A. Parcela B je u privatnom vlasništvu i ne postoji pravo služenja njome (i moguće da se neće ni ishodovati). Predstavlja li to realni problem, odnosno može li vlasnik parcele B prepriječiti pristup parceli A? Ako ne, po kojem to zakonu slijedi. Ako da, koji je neki najgori scenarij.

Hvala!

 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Prema odredbama prostornih planova svaka građevina mora imati pristup javnoj cesti.

Realno da, vlasnik parcele B može prijećiti no u tome slučaju bi imali pravo zahtjevati da sud odredi služnost puta kao nužni prolaz prema odredbama čl.191 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...