Jump to content

Mirovina


emka

Preporučene objave

Poštovani,

ukoliko imam 31 godinu staža , (rođ. 1963) bez posla sam cca 7 godina (branitelj 1 godina) a nemam dovoljno godina

za ostvarenje mirovine što uraditi??

Mogu li na neki način aktivirati staž tako da otvorim cca nešto na d.o.o. (ja direktor npr) i tako započnem uplatu u

mirovinsko ili bilo neki drugi način, da uplaćujem  uplate za cca 4,5 godine koliko mi fale  do 35 godina.

Neizdrživo je biti bez primanja (samo supruga ima plaću) i čekati 65 godina starosti do prvog uvjeta za mirovinu.

Hvala na svakoj sugestiji. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte otvarati j.d.o.o. jer su davanja za direktore veća nego za npr. vlasnike paušalnog obrta. Uplaćujte doprinose i poreze na temelju paušalnog obrta i pokušajte skupiti staž, samo bi bilo dobro da nešto i radite s tim obrtom za to vrijeme (usluge neke vrste, npr.) da ne morate stvarati taj novac za doprinose iz čistog zraka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

a kažite da li postoji mogućnost obzirom da imam preko 50 godina, duže nezaposlen, da me prijatelj koji ima mehaničarsku radnju

prijavi i pri tome ostvari mogućnost poticaja ili tako nešto.

Da li je dovoljno da se prijavim cca radim 1 -2 mjeseca, samo da aktiviram pravo da uplaćujem produženo osiguranje.......

(prošlo mi je onaj famozni rok od 12 mjeseci za prijaviti produženo) .Hvala na svakom savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , emka je napisao:

Poštovana,

a kažite da li postoji mogućnost obzirom da imam preko 50 godina, duže nezaposlen, da me prijatelj koji ima mehaničarsku radnju

prijavi i pri tome ostvari mogućnost poticaja ili tako nešto.

Da li je dovoljno da se prijavim cca radim 1 -2 mjeseca, samo da aktiviram pravo da uplaćujem produženo osiguranje.......

(prošlo mi je onaj famozni rok od 12 mjeseci za prijaviti produženo) .Hvala na svakom savjetu.

Postovani emka, mozete probati ako je taj mehanicar ili neki drugi privatnik voljan prihvatiti takvo zaposljavanje.

https://tilio.hr/poticajne-mjere-za-samozaposljavanje-u-2019/

http://mjere.hr/mjere/potpore-za-zaposljavanje/

Morate biti svjesni da je mjesecno izdvajanje-uplata za "produzeno osiguranje" cca 600 kn mjesecno, a vi to trebate uplacivati redovito cca skoro 4 godine.

Ako necete redovito uplacivati, porezna ce vas oderati sa gradim kamatama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzom odgovoru, samo još nešto molim vas.

Da li će onda kolega morati izdvajati što za mene ... tj. da li će imati troškove, ili će mu biti korisno kroz poticaje ?

I da prijavljen sam preko supruge kao uzdržavana osoba ( cca kao uzdržavana osoba) to ću vjerujem morati odjaviti da joj

više nisam na plaći, je li tako ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Procitajte dobro sta pise na linkovima:

"Ove mjere također se odobravaju na period od 12 mjeseci, a izražavaju se kroz sufinanciranje troškova rada osobe koju se zapošljava, na način da država na sebe preuzima do 50% godišnjeg troška bruto plaće radnika"

Druga polovica 50% troskova ide na prijatelja mehanicara, ako cete i fizicki raditi kod njega i obavljati dio poslova, njemu bi se isplatilo, ali ako bi to bilo samo na papiru, njemu se ne isplati a i vama.

Normalno da bi se morali maknuti sa zenine porezne kartice kao uzdrzavana osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Da li se što mijenja u novom mirovinskom zakonu ove godine za nezaposlene osobe zbog stečaja firmi?

Naime suprug mi je kontinuirano nezaposlen od kraja 2012, a obzirom da ima samo 31 godinu staža do sada nije

 imao uvjete za mirovinu. Ima 57 godina,. Da li mora zbog manjka još četiri godine  staža čekati godine starosti na prvu

mirovinu (navodno 2028) , što je puno. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

niste trebali otvarati novu temu,trebali ste nastaviti pisati u prethodnoj temi koju ste otvorili lakse bi vam bilo odgovoriti kad ima vise podataka.

Sto se tice vaseg postavljenog pitanja vezano za "prijevremenu starosnu mirovinu" zbog stecaja poslodavca, NE nije se nista bitno promjenilo u zadnjoj izmjeni ZOMO-a krajem 2018.god, koji je stupio na snagu 01.01.2019.god, kao niti u izmjeni krajem 2019.god., a koji je stupio na snagu od 01.01.2020.god.

Ali je jako vezano za vasu prijasnju temu (koji link sam stavio u ovaj svoj post), znaci opet se vracamo na placanje "produzenog osiguranja" kako bi vas suprug stekao - navrsio potrebnih 35 godina radnog staza.

Clanak 36., stavak 1., ZOMO-a, citiram:

"Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema uvjetima iz članka 34. i članka 182. ovoga Zakona ima osiguranik koji je nakon prestanka osiguranja prouzročenog stečajem, neposredno prije ispunjenja uvjeta za ostvarivanje prava na mirovinu iz članka 34. ovoga Zakona proveo u neprekidnom trajanju najmanje dvije godine kao nezaposlena osoba prijavljena službi nadležnoj za zapošljavanje."

A taj clanak 34., navodi. citiram:

"Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža."

Znaci kao sto sam vec gore napisao kako mu nedostaje cca 4 godine radnog staza, a da bi mogao u mirovinu prije navrsenja 65 godina zivota, morao bi se zaposliti na 4 godine ili placati "produzeno osiguranje" 4 godine-

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Odlazak u mirovinu.

Poštovani! Molim vas da mi odgovorite vašim savjetom što je povoljnije:

Suprug ima 63 go. i ukupno 40.god. radnog staža, uzima otpremninu i planira na HZZZ, do 31.12. 2020. jer sa 1.1. 2021. bi imao 41.god. (ugovor se raskida sa 30.04. 2020. i osobno bi upačivao produženo radničko osig. za tih nekoliko mj.

Da li je za njega povoljnije da ide u mirovinu sa 31.12. 2020.. ili 01.01.2021. god?

Ujedno me zanima dali se otpremnine, nagrada za 4o.god, rada  i naknada sa HZZZ uračunava u prihode za 2020 god za izračun mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Jasna,

Odgovor na prvo pitanje ovisi o iznosu svih uplata u mirovinski fond u 2020.g. za Vašeg supruga.                            Iznos njegovog prosječnog vrijednosnog boda (pvb) u 2020.g. definiraju:

- bruto osobni dohodak do 30.04.2020.g.  +

- iznos oporezivog dijela otpremnine   +

- bruto iznos uplata produženog osiguranja  od 01.05.2020 do 30 (ili 31) 12.2020.g.

Sve to zbrojeno i podjeljeno sa bruto prosječnom plaćom u 2020.g. mora dati veći pvb za 2020.g. od njegovog pvb za ukupni radni staž do 2019.g.

Tada je povoljniji odlazak 01.01.2021.g. ili kasnije, u suprotnom ako je očekivani iznos pvb za 2020.g. manji, povoljniji nadnevak za odlazak u mirovinu je 30.12.2020.g.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Jasna65 je napisao:

Odlazak u mirovinu.

Poštovani! Molim vas da mi odgovorite vašim savjetom što je povoljnije:

Suprug ima 63 go. i ukupno 40.god. radnog staža, uzima otpremninu i planira na HZZZ, do 31.12. 2020. jer sa 1.1. 2021. bi imao 41.god. (ugovor se raskida sa 30.04. 2020. i osobno bi upačivao produženo radničko osig. za tih nekoliko mj.

Da li je za njega povoljnije da ide u mirovinu sa 31.12. 2020.. ili 01.01.2021. god?

Ujedno me zanima dali se otpremnine, nagrada za 4o.god, rada  i naknada sa HZZZ uračunava u prihode za 2020 god za izračun mirovine.

Prvo nam jasno napisite kad suprug puni sigurnih efektivnih 41 godinu radnog staza iz ovog napisanog u vasem postu to bas i nije jasno "Da li je za njega povoljnije da ide u mirovinu sa 31.12. 2020.. ili 01.01.2021. god?, sa 1.1. 2021. bi imao 41.god. "

Jer ako 41 godinu efektivnog radnog staza navrsava u 2021. godini (kao sto ste napisali) bolje mu je da ide u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" u 2021 godini.

U slucaju da tih 41 godinu efektivnog radnog staza navrsava u 2021.god. a ode u "prijevremenu starosnu mirovinu" u 2020.god. mirovina bi mu bila penalizirana.

A sto se tice otpremnine, ovisi o kojem bi se to iznosu radilo i dali taj iznos prelazi eventualno iznos otpremnine koja je oporeziva.

Ako bi se u 2020.god. prijavio na burzu i placao "produzeno osiguranje", sigurno je da mu "PVB" za tu godinu pada u odnosu na prijasnje godine rada i neznatno bi utjecao na konacni prosjecni "PVB" za sve godine rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Vezano za jučerašnji upit.

Sa danom 01.01. 2021. navršio bi 41.god.. efektivnog  radnog staža.

Iznos otpremnine je veći od oporezivog iznosa i na razliku  plaća porez. Napominjem da 01.01. 2021. imao bi 63 god i8mj. života.

Vezano za penalizaciju, ako odlazi u mirovinu sa 31.12 2020 kolika je penalizacija.  Hvala vam.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje, dali ste putem e-Gradjani na stranicama HZMO-a probali informativno izracunati mirovinu, ako jeste koliko suprugu iznosi "prosjecni vrijednosni bod" PVB u tom informativnom izracunu.

Ako bi otisao u "prijevremenu starosnu mirovinu" do pune starosne mirovine (65 godina starosti) nedostajalo bi mu 16 mjeseci (16 x 0,3% = 4,8%), umanjenje-penalizacija bi iznosila 4,8%.

Za primjer ako bi mu izracun mirovine iznosio cca 4000 kn, kad se umanji za 4,8% penalizacije, na kraju bi umanjenje iznosilo 192 kn dozivotno., na kraju mirovina bi iznosila 3808,00 kuna dozivotno, to je na bazi jedne godine umanjenje od 2304,00 kune.

Ako je kod istog poslodavca radio svih 40 godina, noporezivi zakonski dio otpremnine iznosio bi 260.000,00 kuna, a na dio isplate preko tog iznosa placaju se svi doprinosi, porez i prirezi, kao da mu je isplacena placa.

Moje je misljenje da od tog iznosa otpremnine preko neoporezivog dijela  nece previse profitirati, to jest PVB mu na kontu te 2020 godine nece drasticno porasti, jer se PVB racuna kao prosjek na svih 40 godina rada.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Jasna,

Temeljem svega što ste nam napisali slobodan sam predložiti nadnevak 01.01.2021.g. kao prvi povoljni za odlazak u (starosnu) mirovinu za Vašeg supruga.

Mislim da Vam je poznato puno više podataka od onih koje nama servirate a vezano za:

- dosadašnji pvb za ukupni radni staž Vašeg supruga

bruto osobni dohodak do 30.04.2020.g.  +

- iznos oporezivog dijela otpremnine   +

- bruto iznos uplata produženog osiguranja  od 01.05.2020 do 31.12.2020.g.

a tražite vrlo precizne odgovore, kako mislite da to ide zajedno ??

Lijep pozdrav 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

Tražio sam putem e-,građanin, izračun za prijevremenu starosnu mirovinu supruge s datumom 01.08.2020. kad bi imala 39 godina staža, rođena je 1962 godine. Nije mi jasno kako se dodaje staž od 6 mjeseci po rođenom djetetu. Dali ga dodati kod eventualnog budućeg izračuna, dakle imala bi 40 godina staža, te što to znači , tj. koliko bi mirovina bila veća. Isto tako dali bi bilo bolje pričekati 60 godina starosti  za starosnu punu mirovinu, ako ja to dobro razumijem oko godina staža i starosti.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

- prvu situaciju ste sami odgovorili. Možete odmah zatražiti novi izračun prijevremene starosne mirovine na datum 01.08.2020.g. uz 40 godina mirovinskog staža.

- nakon toga sutra zatražite izračun mirovine bez uvjeta na datum 01.08.2022.g. (može i 01.01.2021.g. nebitno je ) ali obavezno uz 42 godine mirovinskog staža.

Rezultat, iznos koji će te dobiti je iznos starosne mirovine za Vašu suprugu nakon njenog 60 rođendana i navršenih 41.g. efektivnog staža + 1 g. za 2 bebe.

Lijep pozdrav

PS

Nakon toga sve je jasno a na Vama je odluka do kada želite da Vam supruga radi, može i do 65 rođendana.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , scvrtil6 je napisao:

Poštovani,

Tražio sam putem e-,građanin, izračun za prijevremenu starosnu mirovinu supruge s datumom 01.08.2020. kad bi imala 39 godina staža, rođena je 1962 godine. Nije mi jasno kako se dodaje staž od 6 mjeseci po rođenom djetetu. Dali ga dodati kod eventualnog budućeg izračuna, dakle imala bi 40 godina staža, te što to znači , tj. koliko bi mirovina bila veća. Isto tako dali bi bilo bolje pričekati 60 godina starosti  za starosnu punu mirovinu, ako ja to dobro razumijem oko godina staža i starosti.

Hvala

Dodatni staz za djecu dodaje se na postojeci staz tek kad se podnese zahtjev za mirovinom i njen utjecaj je samo kroz formulu za izracun mirovine, nesto se povecava iznos mirovine.

Supruga ima pravo na "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" tek kad navrsi 60 godina starosti i ima navrsenih 41 godinu efektivnog radnog staza, dodatni staz za djecu ne racuna se u tih efektivnih 41 godinu radnog staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija