Jump to content
Sign in to follow this  
emka

Mirovina

Preporučene objave

Poštovani,

ukoliko imam 31 godinu staža , (rođ. 1963) bez posla sam cca 7 godina (branitelj 1 godina) a nemam dovoljno godina

za ostvarenje mirovine što uraditi??

Mogu li na neki način aktivirati staž tako da otvorim cca nešto na d.o.o. (ja direktor npr) i tako započnem uplatu u

mirovinsko ili bilo neki drugi način, da uplaćujem  uplate za cca 4,5 godine koliko mi fale  do 35 godina.

Neizdrživo je biti bez primanja (samo supruga ima plaću) i čekati 65 godina starosti do prvog uvjeta za mirovinu.

Hvala na svakoj sugestiji. Pozdrav.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Nemojte otvarati j.d.o.o. jer su davanja za direktore veća nego za npr. vlasnike paušalnog obrta. Uplaćujte doprinose i poreze na temelju paušalnog obrta i pokušajte skupiti staž, samo bi bilo dobro da nešto i radite s tim obrtom za to vrijeme (usluge neke vrste, npr.) da ne morate stvarati taj novac za doprinose iz čistog zraka. 

Podijeli ovu objavu

Poštovana,

a kažite da li postoji mogućnost obzirom da imam preko 50 godina, duže nezaposlen, da me prijatelj koji ima mehaničarsku radnju

prijavi i pri tome ostvari mogućnost poticaja ili tako nešto.

Da li je dovoljno da se prijavim cca radim 1 -2 mjeseca, samo da aktiviram pravo da uplaćujem produženo osiguranje.......

(prošlo mi je onaj famozni rok od 12 mjeseci za prijaviti produženo) .Hvala na svakom savjetu.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , emka je napisao:

Poštovana,

a kažite da li postoji mogućnost obzirom da imam preko 50 godina, duže nezaposlen, da me prijatelj koji ima mehaničarsku radnju

prijavi i pri tome ostvari mogućnost poticaja ili tako nešto.

Da li je dovoljno da se prijavim cca radim 1 -2 mjeseca, samo da aktiviram pravo da uplaćujem produženo osiguranje.......

(prošlo mi je onaj famozni rok od 12 mjeseci za prijaviti produženo) .Hvala na svakom savjetu.

Postovani emka, mozete probati ako je taj mehanicar ili neki drugi privatnik voljan prihvatiti takvo zaposljavanje.

https://tilio.hr/poticajne-mjere-za-samozaposljavanje-u-2019/

http://mjere.hr/mjere/potpore-za-zaposljavanje/

Morate biti svjesni da je mjesecno izdvajanje-uplata za "produzeno osiguranje" cca 600 kn mjesecno, a vi to trebate uplacivati redovito cca skoro 4 godine.

Ako necete redovito uplacivati, porezna ce vas oderati sa gradim kamatama.

Podijeli ovu objavu

Zahvaljujem na brzom odgovoru, samo još nešto molim vas.

Da li će onda kolega morati izdvajati što za mene ... tj. da li će imati troškove, ili će mu biti korisno kroz poticaje ?

I da prijavljen sam preko supruge kao uzdržavana osoba ( cca kao uzdržavana osoba) to ću vjerujem morati odjaviti da joj

više nisam na plaći, je li tako ?

Podijeli ovu objavu

Procitajte dobro sta pise na linkovima:

"Ove mjere također se odobravaju na period od 12 mjeseci, a izražavaju se kroz sufinanciranje troškova rada osobe koju se zapošljava, na način da država na sebe preuzima do 50% godišnjeg troška bruto plaće radnika"

Druga polovica 50% troskova ide na prijatelja mehanicara, ako cete i fizicki raditi kod njega i obavljati dio poslova, njemu bi se isplatilo, ali ako bi to bilo samo na papiru, njemu se ne isplati a i vama.

Normalno da bi se morali maknuti sa zenine porezne kartice kao uzdrzavana osoba.

Podijeli ovu objavu

Da li se što mijenja u novom mirovinskom zakonu ove godine za nezaposlene osobe zbog stečaja firmi?

Naime suprug mi je kontinuirano nezaposlen od kraja 2012, a obzirom da ima samo 31 godinu staža do sada nije

imao uvjete za mirovinu. Ima 57 godina,. Da li mora zbog manjka još četiri godine  staža čekati godine starosti na prvu

mirovinu (navodno 2028) , što je puno. Hvala.

Podijeli ovu objavu

Postovana,

niste trebali otvarati novu temu,trebali ste nastaviti pisati u prethodnoj temi koju ste otvorili lakse bi vam bilo odgovoriti kad ima vise podataka.

Sto se tice vaseg postavljenog pitanja vezano za "prijevremenu starosnu mirovinu" zbog stecaja poslodavca, NE nije se nista bitno promjenilo u zadnjoj izmjeni ZOMO-a krajem 2018.god, koji je stupio na snagu 01.01.2019.god, kao niti u izmjeni krajem 2019.god., a koji je stupio na snagu od 01.01.2020.god.

Ali je jako vezano za vasu prijasnju temu (koji link sam stavio u ovaj svoj post), znaci opet se vracamo na placanje "produzenog osiguranja" kako bi vas suprug stekao - navrsio potrebnih 35 godina radnog staza.

Clanak 36., stavak 1., ZOMO-a, citiram:

"Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema uvjetima iz članka 34. i članka 182. ovoga Zakona ima osiguranik koji je nakon prestanka osiguranja prouzročenog stečajem, neposredno prije ispunjenja uvjeta za ostvarivanje prava na mirovinu iz članka 34. ovoga Zakona proveo u neprekidnom trajanju najmanje dvije godine kao nezaposlena osoba prijavljena službi nadležnoj za zapošljavanje."

A taj clanak 34., navodi. citiram:

"Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža."

Znaci kao sto sam vec gore napisao kako mu nedostaje cca 4 godine radnog staza, a da bi mogao u mirovinu prije navrsenja 65 godina zivota, morao bi se zaposliti na 4 godine ili placati "produzeno osiguranje" 4 godine-

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Sign in to follow this  

• Napravi novi...