Jump to content

Nasljeđivanje jamstva


Elizabeta123123

Preporučene objave

Molim vas mišljenje i savjet.

Moj pokojni otac je bio jedan od 7 jamaca po kreditu. Kredit nije bio uredno vraćan i oca su tražili da podmiri svoju obvezu. To je bilo 2002. godine (kredit je odobren prije 1999. godine i koliko mi je rekao po tom kreditu nije bila riječ o solidarnom jamstvu, već je svaki jamac jamčio za 1/7 kredita). Otac je 2002. i 2005. uplatio svoj dio - rečeno mu je da je to finalni iznos potraživanja prema njemu.

Nakon toga više nikad nisu stizala sudska rješenja, traženja niti ovrhe. Nikad mu nije bila ovršena plaća ili slično.
Dužnik je umro 2016. godine, a moj otac 2018. godine.
Ja sam naslijedila imovinu svog oca u 23. 3. 2018.

Prije dva dana mi je stiglo sudsko rješenje da preuzmem obvezu ovrhe - jer je ovrhovoditelj pokrenuo postupak.
U Rješenju piše da je s obzirom na njihovu smrt 13. 3. 2019. prekinut postupak. No također piše i da će se postupak nastaviti (prema ZPP čl.215-1 u vezi Ovršnog zakona čl.19-1) kad kao očev nasljednik preuzmem obvezu (ili kad to učini sud na prijedlog protivne strane ili kad po službenoj dužnosti pozove da to učinim).

Imam 8 dana da uložim žalbu.
Već sam je otprilike sastavila, no zapravo nisam sigurna:
- imam li pravnog temelja ne priznati i ne prihvatiti dug ?
- ima li ovrhovoditelj pravnog temelja mene uopće to tražiti? (budući da od 2005. do smrti nitko nije tražio mog oca da nešto plati, niti je mene nakon njegove smrti - do sada - mene netko tražio)

Hoće li mi tu što pomoći dio iz ZOO-a da "smrću dužnika prestaje obveza jamca" i da se "prestankom glavne obveze gase jamstvo, zalog i druga sporedna prava"?
Može li mi pomoći to da je dug mog oca njegov osobni dug, a da ja dug ne priznajem (te da dug mog oca u trenutku njegove smrti nije ni postojao)?
Može li mi pomoći činjenica da mog oca do sada nitko nije ovršio?
Je li tu možda već morala nastupiti zastara?

Ne znam na koji način bih mogla dokazati da ovrhovoditelj nije imao nikakvog duga po tom kreditu?
Kakav dokument bi mi pomogao?

Molim Vas pomoć jer mi je teško snaći se u svemu ovome.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje je doneseno u skladu sa zakonom. Radi se o ovršnom postupku koji se vodio u odnosu na Vašeg oca, a po saznanju za njegovu smrt napravljen je prekid postupka i sada se poziva Vas kao nasljednika da preuzmete nastavak ovog postupka. E sada, sve ovo što ste pitali je više-manje nebitno za ovaj postupak i za samu žalbu. Možete li mi reći, da li ste uz ovo rješenje dobili još kakvo rješenje o ovrsi koje glasi na pokojnog oca ili bilo kakvi drugi dokument u toj koverti koju ste zaprimili? Znate li o kolikom dugu je riječ i da li on premašuje iznos vrijednosti Vašeg naslijeđenog dijela imovine iza pokojnog oca? I da li ste do sada već podmirivali nekakve dugove iza pokojnog oca? Molila bih Vas odgovor na sva pitanja i što detaljnije, jer mi je jedino tako moguće povezati priču u jednu cjelinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, nisam ništa više dobila u kuverti - samo to rješenje u kojem piše da bih trebala preuzeti obvezu ili se žaliti u roku 8 dana.

Samo dodatni info: Nakon što je 2002. uplatio 3000 kn i negdje 2005. još 12000 kn - koliko se od njega tražio da uplati), nitko ga više nije ništa pitao ni ovršio. Otac nije nikad prije dobio nekakvo upozorenje da će biti ovršen, niti mu je ikad itko sjeo ovrhom na plaću.

Nemam (niti je on imao) informaciju koliki je dug po kreditu.
Iznos naslijeđene imovine (stana) je cca 270 000 kn.

Nisam imala što podmirivati od dugova jer dugova nije imao.
Imao je samo taj stan i par kuna na tekućem računu.
Nitko ga nikad (poslije cca 2005.) nije ništa tražio niti ovršio.
Također me nitko nakon smrti (umro je 17.1.2018.) nije obavijestio da bi trebalo nešto platiti (čitala sam malo po Zakonu o nasljeđivanju da bi se netko trebao javiti u roku 3 mjeseca ako ima potraživanja, no to se nije dogodilo).

 

 


 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Elizabeta123123 je napisao:

Moj pokojni otac je bio jedan od 7 jamaca po kreditu. Kredit nije bio uredno vraćan i oca su tražili da podmiri svoju obvezu. To je bilo 2002. godine (kredit je odobren prije 1999. godine i koliko mi je rekao po tom kreditu nije bila riječ o solidarnom jamstvu, već je svaki jamac jamčio za 1/7 kredita). Otac je 2002. i 2005. uplatio svoj dio - rečeno mu je da je

Napišite i gdje su ostalih 6 Sudužnika - (jamaca ) dali ste sa njima u nekom kontaktu u smislu da saznate dali se njima još uvjek skida sa računa - jer, vaš otac nije - direktni dužnik , več jedan od 7 sudužnika. Realno bi bilo, ako se ne može naplatiti od - Sudužnika, da se tek onda ide na Sudužnikovog nasljednika - vi niste nikome Sudužnik, dok postoji ostalih 6 Potpisanih Sudužika.

uređeno: od frenki zg
ispravavak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, frenki zg je napisao:

Napišite i gdje su ostalih 6 Sudužnika - dali ste sa njima u nekom kontaktu u smislu da saznate dali se njima još uvjek skida sa računa - jer, vaš otac nije - direktni dužnik , več jedan od 7 sudužnika. Realno bi bilo, ako se ne može naplatiti od - Sudužnika, da se tek onda ide na Sudužnikovog nasljednika - vi niste nikome Sudužnik, dok postoji ostalih 6 Potpisanih Sudužika.

Ne znam ih i nisam s njima u kontaktu. Prvi put sam na ovom rješenju vidjela njihova imena. Jedino mi je poznato ime dužnika (koji je umro), no nisam ga osobno znala (niti obitelj tog dužnika).
Tako da ne znam skida li se njima nešto s računa ili ne. Mom ocu se nikad ništa nije skinulo s računa.

Sjećam se samo da ni još onda (2002. odnosno 2005.) nitko od jamaca nije ništa plaćao pa se dug pokušavao naplatiti od bilo koga (ali do iznosa 1/7 od svakog jamca). Je li u međuvremenu netko nešto uplatio, to ne znam.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Ne, nisam ništa više dobila u kuverti - samo to rješenje u kojem piše da bih trebala preuzeti obvezu ili se žaliti u roku 8 dana.

Ovo je vrlo dobar razlog za žalbu i zbog ovoga bi rješenje trebalo biti po žalbi ukinuto.

Prije 16 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Otac nije nikad prije dobio nekakvo upozorenje da će biti ovršen, niti mu je ikad itko sjeo ovrhom na plaću.

Ovo Vam je netočno, jer je ovršni postupak u odnosu na oca pokrenut upravo u tom postupku kojega ste sada pozvani preuzeti.

Prije 18 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Nitko ga nikad (poslije cca 2005.) nije ništa tražio niti ovršio.

Ovrešenik je u tom postupku koji je prekinut i sada se traži nastavak u odnosu na Vas.

Prije 19 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Također me nitko nakon smrti (umro je 17.1.2018.) nije obavijestio da bi trebalo nešto platiti (čitala sam malo po Zakonu o nasljeđivanju da bi se netko trebao javiti u roku 3 mjeseca ako ima potraživanja, no to se nije dogodilo

Ovo je netočno.

Prije 11 minuta, frenki zg je napisao:

Napišite i gdje su ostalih 6 Sudužnika - (jamaca ) dali ste sa njima u nekom kontaktu u smislu da saznate dali se njima još uvjek skida sa računa - jer, vaš otac nije - direktni dužnik , več jedan od 7 sudužnika. Realno bi bilo, ako se ne može naplatiti od - Sudužnika, da se tek onda ide na Sudužnikovog nasljednika - vi niste nikome Sudužnik, dok postoji ostalih 6 Potpisanih Sudužika.

Sve navedeno je netočno.

Prije 3 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Je li u međuvremenu netko nešto uplatio, to ne znam.

Svakako bi trebali napraviti uvid u ovaj spis kojega ste pozvani preuzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, frenki zg je napisao:

Sve te podatke vam trebaju dati u banci gdje je realiziran kredit - i koliko je ostalo još za platiti i koliko je ostalo po svakom jamcu.

Odavno je banka prestala biti mjesto za komunikaciju na ovu temu tj. od pokretanja ovršnih postupaka jedino mjerodavno mjesto za ažurirane informacije je sud i stanje u spisu ili opunomoćeni zastupnik ovrhovoditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, frenki zg je napisao:

Sve te podatke vam trebaju dati u banci gdje je realiziran kredit - i koliko je ostalo još za platiti i koliko je ostalo po svakom jamcu.

To je bila nekakva štedna zadruga koja je prestala postojati pa ju je naslijedila druga štedna banka koja je također likvidirana. Obratila sam se emailom u Centar banku koja je navodno naslijedila tu štednu banku.  Centar banka mi kaže da oni nisu pravni sljednik, no da su moj upit poslali likvidatoru štedne banke. Likvidator mi se nije javio jučer, a danas i sutra je vikend. Zamolila sam  da mi daju kontakt podatke likvidatora da mu se sama obratim, no vikend je.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Odavno je banka prestala biti mjesto za komunikaciju na ovu temu tj. od pokretanja ovršnih postupaka jedino mjerodavno mjesto za ažurirane informacije je sud i stanje u spisu ili opunomoćeni zastupnik ovrhovoditelja.

Hvala na svim savjetima.
Znači, ako sam dobro razumjela, ovrha do sad nije ni postojala, nego bi je sad pokrenuli ako/kad ja preuzmem obvezu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Elizabeta123123 je napisao:

Znači, ako sam dobro razumjela, ovrha do sad nije ni postojala, nego bi je sad pokrenuli ako/kad ja preuzmem obvezu?

Pogrešno. Ovrha postoji, ali je privremeno napravljen prekid u postupku, a radi smrti ovršenika i sada se poziva Vas da preuzmete nastavak tog ovršnog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Pogrešno. Ovrha postoji, ali je privremeno napravljen prekid u postupku, a radi smrti ovršenika i sada se poziva Vas da preuzmete nastavak tog ovršnog postupka.

Ok, tako sam i mislila prije, nego sam poslije pogrešno shvatila jedan od Vaših odgovora.

Ja želim podnijeti žalbu i napisati da ne želim preuzeti dug.
Može li se to?
Što ako mi odbiju žalbu? Hoću li dobiti kakav odgovor ili će mi samo poslati rješenje da su me ovršili odlukom suda?

 

 

 

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Evo Vam podataka, pravni subjekt je još uvijek aktivan

https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:28:0::NO:28:P28_SBT_MBS:080328406

Jako dobro,
naime, sud mi je u rješenju napisao isti OIB ali sasvim drugu adresu.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Ja želim podnijeti žalbu i napisati da ne želim preuzeti dug.
Može li se to?

Možete, ali Vas nitko ne pita, želite li preuzeti dug ili ne, već morate osporiti razloge zašto ne bi trebali odgovarati za taj dug. 

Prije 8 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Što ako mi odbiju žalbu? Hoću li dobiti kakav odgovor ili će mi samo poslati rješenje da su me ovršili odlukom suda?

Dobit ćete odluku Županijskog suda, a ako žalbu odbiju, tada će se ovršni postupak nastaviti u odnosu na Vas. 

Mišljenja sam da ste u vrlo nezavidnoj situaciji, tako da trebate na jedan način ˝kupovati˝ vrijeme. Prije svega, nemojte žuriti s tom žalbom, doslovno je pošaljite zadnji dan roka. Zatim Vam ta žalba treba biti kvalitetno napisana, to da na ne želite preuzeti dug nema smisla pisati. I umjesto da gubite vrijeme raspravljajući sa ovrhovoditeljem, radije zatražite da Vam se kao osobi koja ima pravni interes dostavi Rješenje o nasljeđivanju iza smrti glavnog dužnika, a nakon toga stupite u kontakt s njegovim nasljednicima, te pokušajte na jedan način izvršiti pritisak na njih u vidu da ćete svoja prava u odnosu na njih potraživati u sudskom postupku, naravno ukoliko uistinu budete morali vratiti dug njihovog ostavitelja. I ne bi bilo loše da stupite u kontakt s ostalim sudužnicima, pa za zajedno nastupate.

Prije 2 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

sud mi je u rješenju napisao isti OIB ali sasvim drugu adresu.

Ako mislite na ovrhovoditelja, bitno da je OIB točan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislila sam napisati da  "ne preuzimam dug iz tih-i-tih-razloga".
Samo ne znam na koji razlog da se fokusiram.
Rekli ste da bi najbolje bilo ići s tim da "u kuverti koju sam dobila nije bilo nikakvog dokumenta osim rješenja u kojem piše da bih trebala preuzeti obvezu ili se žaliti u roku 8 dana".
A zatim bih napisala da moj otac zadnjih 15 godina nije dobio nikakvu informaciju da mora još nešto platiti niti mu je ikad sjela ovrha na plaću.

Što se tiče dužnikovih nasljednika: Kad je moj otac prije cca 15 godina platio svoj dio, tražio je dužnika da mu to vrati, no bezuspješno. Dužnik nije imao novaca ni druge imovine pa vjerujem da iza njega nasljednici nisu ništa naslijedili pa obvezu i nisu morali ni preuzeti.

Što se tiče drugih jamaca: Prije 15 godina nisu ništa plaćali (bar koliko ja znam), neki su navodno i umrli. Tako da ne vjerujem da i sada nešto plaćaju.

Pitanje: Zar smrću glavnog dužnika po kreditu ne bi trebala prestati obveza za mog oca (čak i da je još živ), a sad i mene?

 

 

 

 

1. Budući da zadnjih 15 godina moj otac nije dobio nikakvo pismo ni informaciju da nije do kraja platio svoj dio duga:
- ako je već postojao ovršni postupak, kako je moguće
   da (u razdoblju od 2005. do njegove smrti) mom
   ocu Finina ovrha nije sjela na plaću? Postupak
   blokiranja računa odnosno naplate ovrhe putem Fine
   postoji već niz godina.
   U rješenju piše da je postupak prekinut 2019. godine
   zbog smrti dužnika i mog oca: nije mi jasno kako to
   da mu Fina nije blokirala račun i teretila ga ovrhom?
- zar nema nekakva zastara?

2. Ako sud ima pravnu osnovu ovršiti onog tko je naslijedio jamca (tj. mene), to znači da se ovrha nastavlja dalje/proteže i na moje nasljednike poslije smrti? I tako unedogled?

 

 

3. U ponedjeljak ću otići u sudsku pisarnicu zatražiti kopije sudskih spisa o tom predmetu.

Ne znam što se uopće u tim spisima sve nalazi - hoću li naći informaciju koliko je ostalo još za platiti i koliko je ostalo po svakom jamcu.

I ne znam bi li bilo bolje da odem po te informacije
   a) likvidatoru ovrhovoditelja ili
   b) punomoćniku ovrhovoditelja (njegovom odvjetniku).
I ne znam hoće li mi uopće dati informacije koje bi mi išle u prilog.
 

4, Ako sud odbije moju žalbu i ovrši me, hoće li to biti Finina blokada? (kojom će mi sjesti na 1/3 plaće)
Mogu li me tražiti da prodam stan? Plijeniti stvari ili slično?

 

 

uređeno: od Elizabeta123123
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

Mislila sam napisati da  "ne preuzimam dug iz tih-i-tih-razloga".

Kao što sam Vam i rekla, ovakva izjava nemam svrhu, jer Vas nitko ni ne poziva da se očitujete da li želite preuzeti dug ili ne.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

Samo ne znam na koji razlog da se fokusiram.

Zato sam Vam i rekla da ste u nezavidnoj situaciji, jer opravdanog razloga ni nemate.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

Rekli ste da bi najbolje bilo ići s tim da "u kuverti koju sam dobila nije bilo nikakvog dokumenta osim rješenja u kojem piše da bih trebala preuzeti obvezu ili se žaliti u roku 8 dana".

Ovaj razlog je dobar, jer se radi o pogrešci suda, trebali su Vam dostaviti rješenje o ovrsi koje glasi na oca i temeljem kojega se vodi taj postupak, jer ovako nije jasno što preuzimate i u kojoj fazi  npr. je li to rješenje uručeno ocu, je li se on žalio, je li to rješenje pravomoćno itd.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

A zatim bih napisala da moj otac zadnjih 15 godina nije dobio nikakvu informaciju da mora još nešto platiti niti mu je ikad sjela ovrha na plaću.

Ovo pouzdano ne znate i posve je nebitno za Vašu žalbu.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

Što se tiče dužnikovih nasljednika: Kad je moj otac prije cca 15 godina platio svoj dio, tražio je dužnika da mu to vrati, no bezuspješno. Dužnik nije imao novaca ni druge imovine pa vjerujem da iza njega nasljednici nisu ništa naslijedili pa obvezu i nisu morali ni preuzeti.

Imate opciju, vjerovati u ovo i podmiriti dug umjesto njih ili se dati u istraživanje kako sam Vam navela u prethodnoj objavi.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

Što se tiče drugih jamaca: Prije 15 godina nisu ništa plaćali (bar koliko ja znam), neki su navodno i umrli. Tako da ne vjerujem da i sada nešto plaćaju.

Opet imate opciju vjerovati i biti pasivni ili se dati u istraživanje...

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

Pitanje: Zar smrću glavnog dužnika po kreditu ne bi trebala prestati obveza za mog oca (čak i da je još živ), a sad i mene?

Bilo bi super da je tako jednostavno, jer činjenica smrti ne briše postojanje duga.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

1. Budući da zadnjih 15 godina moj otac nije dobio nikakvo pismo ni informaciju da nije do kraja platio svoj dio duga:
- ako je već postojao ovršni postupak, kako je moguće
   da (u razdoblju od 2005. do njegove smrti) mom
   ocu Finina ovrha nije sjela na plaću? Postupak
   blokiranja računa odnosno naplate ovrhe putem Fine
   postoji već niz godina.
   U rješenju piše da je postupak prekinut 2019. godine
   zbog smrti dužnika i mog oca: nije mi jasno kako to
   da mu Fina nije blokirala račun i teretila ga ovrhom?
- zar nema nekakva zastara?

Kao prvo, ne možete sa sigurnošću tvrditi što je otac osobno primio, a što ne. Kao drugo, postupak ovrhe ne provodi se samo preko Fini ili plaće, postoji cijeli niz drugih predmeta ovrhe. I kao treće, sve ovo je posve nebitno za Vašu žalbu. A zastara je u praksi gotovo nemoguća, ali kako Vi ne znate stanje u spisu, prvo je pitanje, da li je zastara ovdje uopće u odnosu na oca počela teći, jer teče od pravomoćnosti rješenja o ovrsi.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

2. Ako sud ima pravnu osnovu ovršiti onog tko je naslijedio jamca (tj. mene), to znači da se ovrha nastavlja dalje/proteže i na moje nasljednike poslije smrti? I tako unedogled?

U ovom postupku je Vaš otac bio ovršenik, a Vi nasljeđujete njega u ovršnom postupku kao zakonski nasljednik tj. ne preuzimate postupak od jamca već od ovršenika.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

Ne znam što se uopće u tim spisima sve nalazi - hoću li naći informaciju koliko je ostalo još za platiti i koliko je ostalo po svakom jamcu.

Svakako bi Vam trebalo biti jasnije tko je i za što sve ovršen.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

I ne znam bi li bilo bolje da odem po te informacije
   a) likvidatoru ovrhovoditelja ili
   b) punomoćniku ovrhovoditelja (njegovom odvjetniku).
I ne znam hoće li mi uopće dati informacije koje bi mi išle u prilog.

Možete, ali mjerodavne su Vam sudske informacije.

prije 15 sati , Elizabeta123123 je napisao:

4, Ako sud odbije moju žalbu i ovrši me, hoće li to biti Finina blokada? (kojom će mi sjesti na 1/3 plaće)
Mogu li me tražiti da prodam stan? Plijeniti stvari ili slično?

Ovisi o visini duga za kojega terete oca. Situacija je dosta ozbiljna, jer za dug odgovarate do visine vrijednosti dijela kojeg ste naslijedili od oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

5. Budući da sam naslijedila očev dio stana, može li mi ovrhovoditelj uzeti
    stan (tj. prodati na prodaju da se ovrhovoditelj namiri)?
     Ja sam sad vlasnica pola stana, a pola majka (živimo na istoj adresi).

   Ako ovrhovoditelj može to zatražiti, mogu li odmah sutra otići kod javnog
   bilježnika i pokloniti majci svoj dio stana? Ili joj ga prodati za npr. 1000 kn?

   Hoće li u tom slučaju ovrhovoditelj moći i za majku zatražiti ovrhu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Budući da sam naslijedila očev dio stana, može li mi ovrhovoditelj uzeti
    stan (tj. prodati na prodaju da se ovrhovoditelj namiri)?
     Ja sam sad vlasnica pola stana, a pola majka (živimo na istoj adresi).

Može predložiti ovrhu na nekretnini, ali to ovisi o visini duga i drugim uvjetima.

Prije 5 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Ako ovrhovoditelj može to zatražiti, mogu li odmah sutra otići kod javnog
   bilježnika i pokloniti majci svoj dio stana? Ili joj ga prodati za npr. 1000 kn?

Možete, ali oni to mogu pobijati kao pravne radnje dužnika koje su počinjene na štetu vjerovnika.

Prije 5 minuta, Elizabeta123123 je napisao:

Hoće li u tom slučaju ovrhovoditelj moći i za majku zatražiti ovrhu?

Ako ste Vi jedina nasljednica iz oca, onda majka s tim nema ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je da nisam mogla ponuditi povoljnije odgovore...

Svakako sutra zatražite kopiju cijelog spisa (i dostavnica koje prileže na poleđini stranica), zatim ni slučajno im nemojte spominjati da Vam nisu dostavili ovršnu ispravu koja glasi na oca, niti istu sutra nemojte preuzimati (osim kao sastavni dio kopije spisa) i žalbu na rješenje šaljite posljednjeg dana roka. Naravno, ako nakon uvida u spis budete imali kakvih pitanja, javite se. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Žao mi je da nisam mogla ponuditi povoljnije odgovore...

Svakako sutra zatražite kopiju cijelog spisa (i dostavnica koje prileže na poleđini stranica), zatim ni slučajno im nemojte spominjati da Vam nisu dostavili ovršnu ispravu koja glasi na oca, niti istu sutra nemojte preuzimati (osim kao sastavni dio kopije spisa) i žalbu na rješenje šaljite posljednjeg dana roka. Naravno, ako nakon uvida u spis budete imali kakvih pitanja, javite se. 

mislite, da ovih dana ne preuzimam nikakvu póstu?

 

značî, sad uopce ne smijem pitati óvrhovoditelja koliki je dug i ne primam nikakvu postu?

pogledala sam spíse,temelj ovrhe je bila mjeníca pa je 99.išla ovrha. jesu li jamci po mjenici sólidarno ódgovorni za cijeli dug ili samo za dio duga?

otac je dóbio incicijalnu ovrhu 99. a 2002.i 2003 je uplatió manji dio ukupnog duga. 

ovih dana  je vidim óvrhóvoditelj predložio i da sud promijeni predmet ovrhe takó da vjerujem da zeli ici na nekretninu

buduci da je rijec o ovrsnom póstupku, ako su ovrsenicí solidarno odgovorní-suaki za cijeli dug, postojí li mogucnost nagodbe s ovrhovoditeljem u smislu da platim veci dio ukupnog duga pod uvjetom da nas sve oslobodi ovrhe i obustavi ovrhu?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Jamci su načelno solidarno odgovorni za cijeli dug, ako nije drugačije ugovoreno. Vi tvrdite da je bilo drugačije ugovoreno u tom ugovoru kojim je ugovoreno jamstvo, no bez uvida u ugovor koji je potpisao i Vaš otac, upitno je je li zaista tako ili je bio solidarno odgovoran za cijeli dug.

danas sam vidjela u spisu da je u pitanju bila mjenica

 

vidjela sam da je ovrhovoditelj 2012 tražio óvrhu na placama ovrsenika, no ocu racun nije bió blokiran niti mu je óvrha teretila placu. može li se traziti zastara njegove obveze zbog toga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Elizabeta123123 je napisao:

postojí li mogucnost nagodbe s ovrhovoditeljem u smislu da platim veci dio ukupnog duga pod uvjetom da nas sve oslobodi ovrhe i obustavi ovrhu?

Ovisi o raspoloženju ovrhovoditelja i njegovoj mogućnosti da se namiri od drugih. Svakako oprezno prilikom pregovora tj. obvezno tražite pismeni sporazum.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Kolika je glavnica duga? Jeste li zaposleni? Jeste li već blokirani po kakvoj ovrsi? Živite li u tom stanu? Imate li još nekretnina u svom vlasništvu ili suvlasništvu?

ne znam koliki je dug jer mí nísu dóstavili tu infórmacíju uz rješenje o preuzimanju ovrhe. zaposlena sam i zivim u tom stanu i nemam nista drugo u svom su/vlasníštvu.

u petak sam pódnijela zalbu jer mi nísu dostavílí iznos duga,nema ga ni u spisu.

u kójem roku mi likvidator ima obvezu dóstavíti íznós duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Elizabeta123123 je napisao:

petak sam pódnijela zalbu jer mi nísu dostavílí iznos duga,nema ga ni u spisu.

Mora biti u spisu kao sastavni dio rješenja o ovrsi.

prije 7 sati , Elizabeta123123 je napisao:

u kójem roku mi likvidator ima obvezu dóstavíti íznós duga

Nema nikakvu obvezu prema Vama, sve je u spisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija